Dávno som sa na jej koncert netešil tak ako tentokrát. Album Šťastné dieťa je pre mňa odleskom každého z jej doterajších albumov, derivát toho najlepšieho z nich ukotvený v ďalšom z Katarziiných posunov. Krst svojho šiesteho štúdiového počinu nepoňala nijako veľkolepo, zostala civilná, vtipná, nástojčivá, ovešaná mnohými verbálnymi bijou prívlastkami, ktorými sa dá definovať jej rôznofarebná performatívna prítomnosť.

Hoci sa zdá, že je tu už dlhšie, Katarzia tento rok uzatvára svoju prvú dekádu na hudobnej scéne. Stále si dokážem vyvolať pocity, keď mi niekto z kamarátov posunul album Generácia Y (práve dnes ubehlo presne 10 rokov od jeho vydania) a ja som sa nadýchol sviežosti a sily, ktorú mi vtedy ponúkol. Začínala ako akustická pesničkárka a mnohými experimentmi a oblúkmi sa na najnovšom albume sčasti vrátila do východzieho bodu, v ktorom sú už ale zakomponované nánosy jej súčasného života.

Na albume Šťastné dieťa je citeľný vklad producenta Petra Ostrouchova a u v Prahe žijúcej Katarzie folkovejšie poňatie skladieb. Každá z piesní je opäť silno výpovedná, pojednáva o výzvach pre súčasnú ženu v konfrontácii s každodennými bojmi za vlastnú autonómiu a šťastie. Sú však, ako je u tejto skladateľky a interpretky zvykom, rozkročené do rôznych smerov.

Katarzia, Šafko, 30.11.2023 Zdroj: Martina Mlčúchová

Program koncertu bol výborne vyskladaný, publikum sa napojilo pomerne rýchlo a ak má nejaká interpretka u nás schopnosť vytvoriť si armádu rovnako naštvaných žien spievajúcich s ňou chorál o chlapovi-kreténovi, je to práve Katarzia. Zaradenie skladby Michal ako prídavku ma síce prekvapilo, veď kto si dobrovoľne aj po rokoch jatrí rany? Ale možno ide o mantru, ktorou človek zo seba strasie negativitu, ktovie.

Pevné posolstvo textov prekladala Katarzia svojimi typickými prehovormi medzi piesňami, v ktorých pôsobí stále dievčensky odzbrojujúco. Krst vinylu napríklad okomentovala tak, že jej je ľúto niečím ho poliať a znehodnotiť, a tak ho venovala fanúšičke, ktorá počas koncertu v predných radoch fungovala najaktívnejšie.

Katarzia, Šafko, 30.11.2023 Zdroj: Martina Mlčúchová

Spolu so svojou novou kapelou v zložení Oliver Lipenský na bicích, Robin Galia na klavíri a Miloš Klápště na base a synťáku tiež ponúkli zaujímavo spracovanú skladbu Milovať s hudbou, ktorá zrazu dostala iný emocionálny náboj. Na koncert prišiel aj producent a hudobník Jonatán Pastirčák (Isama Zing, Pjoni), s ktorým Katarzia v minulosti spolupracovala, a keď si ho v publiku pri uvádzaní piesne Samota mi nevadí z pódia všimla, komentovala to slovami, že síce ďakuje, že prišiel, ale teraz sa bude hanbiť ju hrať. 

Pri počúvaní jej koncertu som si veľakrát uvedomil, aké aranžmánovo variabilné sú jej skladby. Napríklad jedna z noviniek Neveríš si má taký záverečný gradačný potenciál, že som si ho dokázal predstaviť ako štadiónovú slučku na záver koncertu.

Vždy, keď Katarziu vidím naživo, lámem si hlavu nad tým, prečo nie je masovejšie navštevovanou interpretkou. Farba a kvalita jej hlasu u nás nemá obdoby, vždy je obklopená skvelými muzikantmi a textovo sa tam skutočne musí nájsť každý. Ale zjednodušujúcu odpoveď, tradične, nenachádzam. Pokiaľ budete mať možnosť, na jej koncert rozhodne choďte, ide o zvukový aj vizuálny zážitok so zrelou hudobníčkou, ktorá si s vami dá hlboký emocionálny bonding a podá ruku k zvukovej terapii.

Recenziu albumu Šťastné dieťa skvele napísal Renat Khallo, čítajte tu.

Katarzia s kapelou, Šafko, 30.11.2023 Zdroj: Martina Mlčúchová

Pozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Setlist koncertu Katarzia – Štastné dieťa tour v Bratislave:
(30. 11. 2023, Šafko klub)

 1. Piesok
 2. Hnev
 3. Myslíš
 4. Dotyk 
 5. Kniha nepokoja
 6. Pohár mlieka
 7. Šťastné dieťa
 8. Drzosť 
 9. Neveríš si
 10. Dosť 
 11. Hoří i voda
 12. Smútok
 13. Samota mi nevadí
 14. Hovor mi pravdu
 15. Telo
 16. Zostalo mi C
 17. Milovať s hudbou
 18. Michal


Autor: Michal Húska

Súvisiaci interpreti: Katarzia