Do Bratislavy dorazil s novými pesničkami, no nevynechal ani osvedčené hity, vrátane tých najväčších You're Beautiful, Wisemen, 1973 či Goodbye My Lover. Vo februári James Blunt oslávil 50. narodeniny a tento dôležitý míľnik pretavil aj do svojho zatiaľ posledného štúdiového albumu Who We Used To Be z októbra minulého roka. Po ňom nazval tiež aktuálne turné. Jednou z jeho zastávok bola v stredu 6. marca i TIPOS Aréna.

Do našej metropoly sa James Blunt vracia opakovane. Prvý koncert na Slovensku odohral 26. októbra 2008, no vrátil sa k nám aj o šesť rokov neskôr, 28. októbra 2014. Tretíkrát prišiel 10. mája 2018 a včera sme ho po takmer šesťročnej pauze mohli vidieť opäť. Vyzretejšieho a uveriteľnejšieho než kedykoľvek predtým. On sám to pripisuje množstvu skúseností, ktorým musel chtiac-nechtiac čeliť.

Na aktuálne turné The Who We Used To Be Tour sa rodák z anglického Tidworthu pripravoval ozaj svedomito. Od 20. februára až do takmer polovice apríla sa prihovára fanúšikom v Európe a zatiaľ dodržiava presne to, čo sľúbil. "Zostavil som si fantastickú produkciu, máme za sebou mesiace nácvikov s kapelou. Bude to úžasná šou," avizoval krátko pred začiatkom turné. Po včerajšom koncerte v našom hlavnom meste je jasné, že jeden z najobľúbenejších britských interpretov posledných troch dekád neklamal. Práve naopak. Jeho slová vyznievajú vzhľadom na predvedený výkon možno až priskromne.

James Blunt v Bratislave, 6.3.2024 Zdroj: Martina Mlčúchová

Tvrdí, že písanie nových skladieb mu ide ľahko a pre každý album ich máva pripravených takmer sto. Platí to aj pre jeho siedmu štúdiovku Who We Used To Be, ktorú podľa svojich slov zložil až príliš jednoducho, no zároveň to pripisuje okolnostiam a momentom, ktoré v uplynulých rokoch výrazne ovplyvnili jeho súkromie i prácu. Nové pesničky, ktoré odprezentoval aj na bratislavskom koncerte, zachytávajú výzvy a strasti života v dospelosti, oslavu priateľstva, rodiny, ale aj bolestivých strát blízkych ľudí.

K takým patrí i smrť milovanej Carrie Fisher, americkej herečky a spisovateľky, ktorej venoval prostredníctvom piesne Dark Thought krásnu spomienku. Spevák a skladateľ netají, že predstaviteľka Princeznej Leii z Hviezdnych vojen bola jeho múzou, strážnym anjelom a v neposlednom rade i krstnou mamou jeho staršieho syna. Včerajší koncert bol tak zmesou emócií všetkého druhu a niet divu, že fanúšikovia z neho odchádzali nadšení i dojatí.

James Blunt v Bratislave, 6.3.2024 Zdroj: Martina Mlčúchová

V tesnom kontakte s divákmi

James Blunt si na prebiehajúce turné ako svoju predkapelu prizval indie-popové trio Tors. Matt a Theo Weedon a Jack Bowden sa chopili tejto šance so všetkou cťou a ani zďaleka nie naplnený zimný štadión dostali do varu už prvou piesňou. Ich výkon na pódiu dopadol, aj vďaka silnej interakcii s divákmi a obrovskej charizme trojice hudobníkov, na jednotku a ako predkapela sa ukázali byť výbornou voľbou.

Rovnako aj samotný Blunt sa počas večera ukázal v skvelej forme a pri pohľade naňho sťažka uveriť, že len pred pár týžňami oslávil polstoročnicu. Počas celého vystúpenia bol v pohybe a venoval sa fanúšikom vo všetkých častiach publika. Niektorí mali možnosť sa ho aj dotknúť, keďže súčasťou šou bol crowdsurfing, čiže unášanie sa nad hlavami ľudí v predných radoch. Týmto gestom prítomných nielen potešil, ale aj prekvapil. O to viac, že išlo o nečakané "intro" k odspievaniu jeho najväčšieho hitu You're Beautiful, ktorý ho katapultoval medzi spevácku špičku.

James Blunt v Bratislave, 6.3.2024 Zdroj: Martina Mlčúchová

Stavia na autentickosti

V súvislosti s touto romantickou baladou James Blunt zvykne dostávať otázku, ako sa mu zo sféry slaďákového maestra podarilo vôbec vymaniť. Vždy sa len pousmeje a zdôrazní, že mal obrovské šťastie, keď si dokázal vydobyť popredné miesto na hudobnej scéne hneď prvými hitmi. Dnes však skladá nové piesne vždy odkazujúce na to, v akom rozpoložení alebo životnom období sa nachádza. Spieva o vojne, závislostiach, osamelosti, smrti, ale samozrejme v jeho repertoári majú stále svoje stabilné miesto aj piesne o láske či rodičovstve. O obavách z otcovstva spieva aj v piesni Glow, ktorú z koncertného repertoáru nemohol vynechať.

Hoci najväčší úspech zaznamenávajú jeho balady, setlist spolu so svojím tímom zostavil naozaj šikovne a diváci sa tak ani na moment nenudili. Obľúbený hitmaker vystriedal počas večera niekoľko hudobných nástrojov. Okrem gitary a ukulele zasadol aj ku klavíru, za ktorým odohral už zmienenú emotívnu pesničku Dark Thought pre Carrie Fisher. Najvýraznejší moment z hľadiska energie zase nastal počas hitu OK, ktorý vyšiel vďaka spolupráci s nemeckým dídžejom a producentom Robinom Schulzom. Na spevákov pokyn diváci počas tejto skladby pokľakli, aby vzápätí vyskočili a tancovali dlhé minúty spolu s Bluntom a jeho hudobníkmi. 

Trošku fádne počas večera pôsobili projekcie za jeho chrbtom, ktorých tematika nebola ničím výnimočná. To je ale jedna z mála vecí, ak nie jediná, ktorú možno spevákovej šou vytknúť. Za predvedený výkon by si zaslúžil vypredaný štadión, no tí, ktorí si v pondelok stredu večer jeho štvrtý koncert v Bratislave nenechali ujsť, určite neoľutovali.

James Blunt v Bratislave, 6.3.2024 Zdroj: Martina Mlčúchová

Pozrite si celý fotoreport z koncertu

Setlist koncertu Jamesa Blunta v Bratislave:
(6.3.2024, Zimný štadión Ondreja Nepelu)

 1. Beside You
 2. Saving a Life
 3. Wisemen
 4. Carry You Home
 5. All the Love That I Ever Needed
 6. Dark Thought
 7. Goodbye My Lover
 8. Glow
 9. High
 10. The Girl That Never Was
 11. Postcards
 12. I Won't Die With You
 13. Coz I Luv You (Slade cover)
 14. You're Beautiful
 15. Same Mistake
 16. Stay the Night
 17. OK (Robin Schulz cover)

  Prídavok:
   
 18. Monsters
 19. Bonfire Heart
 20. 1973


Autorka: Danka Šoporová

Súvisiaci interpreti: James Blunt