Augustový koncert nemeckých čarodejníkov mal punc výnimočnosti nielen preto, že bol vypredaný a išlo o ich posledné klubové vystúpenie do roku 2020. Prvotriedna power metalová úderka si publikum podmanila magickým prejavom, založenom na sile riffov, kúzelných refrénoch a neprvoplánovej melodike.

Blind Guardian sa u nás naposledy predstavili pred šiestimi rokmi, preto na nich bolo začiatkom augusta zvedavé početné publikum, cestujúce aj zo zahraničia. Z fanúšikov sa lialo už pred úvodným hvizdom v podobe siahodlhej The Ninth Wave. Intro, vystihujúce epické chúťky Krefelďanov, fungovalo stopercentne, ale dej skladby neumožnil poriadny rozbeh. "Náprava" prišla až s upaľujúcou klasikou Welcome to Dying a zvyšné dve hodiny to už išlo samospádom mohutnej energie.

Ojedinelý prístup k žánru

I takáto dramaturgia však má opodstatnenie. Kapela kráča proti prúdu už dlhých 30 rokov a rada provokuje, okrem iného i štruktúrou skladieb. Bridge, predchádzajúci refrén, posadí na koniec, sólo hodí na začiatok a rýchly stred zabrzdí sloha či riff, ktorý by tam čakal málokto. Muzikanti urobia päťročnú pauzu vo vydávaní albumov, len aby mal výsledok čo najbližšie k dokonalosti. Kto ich však chce označiť za štúdiových perfekcionistov, ktorí svoje výtvory nezvládajú naživo, musí zažiť Prophecies z poslednej platne Beyond the Red Mirror, kde je mnohorakých vrstiev neúrekom.

Hoci vrstvené orchestrálne aranžmány nahrádza Michael Schüren syntetizátorovo, zvyšok je autentický. Hansi Kürsch sa stále vie potrápiť s vyššími hlasovými polohami a bez jeho predhovorov by bol koncert neúplný. Akurát je na škodu, že sa vzdal "hobitích tančekov", ktoré pred dvadsiatimi rokmi patrili medzi poznávacie značky pódiovej šou Blind Guardian. Trademarkovými zostali sóla Andrého Olbricha a hoci jeho legendárna exhibícia vo Valhalla už nedosahuje takých rozmerov ako kedysi, inde sóluje takmer permanentne - zvuk jeho gitary je v kaskádovitých melódiách nezameniteľný a napriek kvákadlu priezračne čistý.

Druhý gitarista Marcus Siepen sa oveľa radšej drží v ústraní, ale spôsob, akým sa s Andrém dopĺňa, je nutné vidieť. Jeho riffy kráčajú po kľukatých chodníkoch s hrmotom, nečakane vyrazia šprintom a občas majú len lahodnú akustickú podobu. Tak ako v neoficiálnej hymne The Bard's Song - In The Forest, v ktorom sa Hansi nezvykne namáhať a všetky party zvláda publikum s prehľadom. "You're outstanding,"nešetrí spevák pochvalami a veru má za čo ďakovať - oddanosť fanúšikov Blind Guardian nepozná hraníc. A nič na tom nemenia hlasy, kritizujúce novšiu (opulentnejšiu) tvorbu, načatú na prelome storočí.


Všetci majú radi Imaginácie

S týmto vývojom nebol spokojný ani pôvodný bubeník Thomen Stauch, ktorého vystriedal Frederik Ehmke. Išlo o rozumnú voľbu, pretože mladíkov dvojkopák je spoľahlivou hnacou silou, za ktorou nezaostáva ani dynamická práca so zvyškom súpravy. Hosťujúci basgitarista Barend Courbois pre zmenu plní pôvodné Hansiho povinnosti a úspešne sa mu to darí aj v krkolomných partoch, zdobiacich napríklad titul Sacred Worlds z platne At the Edge of Time (2010). Skladby Blind Guardian sú inšpirované aj náročnejšími vplyvmi progresívneho rocku a vážnej hudby, napriek tomu sa striktne pohybujú v mantineloch power metalu.

Táto vzácna vyváženosť sa začala nesmelo prejavovať na platni Imaginations from the Other Side (1995). Obal jedného z najlepších albumov 90. rokov žiaril v pozadí pódia a vysvetlenie prišlo už po polhodine vystúpenia. Muzikanti sa ho rozhodli odohrať úplne celý, takže okrem povinných Majesty či The Lords of the Rings zneli aj málo hrané kusy I'm Alive, Another Holy War alebo Mordred's Song. A hoci definitívnou bodkou koncertu bol Mirror Mirror, jeho predčasným vrcholom sa stal And The Story Ends práve z prelomového nosiča, ktorým kapela kedysi geniálne zhrnula, o čom žáner bol, dodnes je a zrejme i bude.

Nemecká úderka teda vsadila na jeden zo svojich najsilnejších albumov a hoci nezahrala viacero tutoviek, poskytla nezabudnuteľný zážitok. Namiesto avizovaných 150 minút vtesnala set do dvoch hodín, ale i tie bohato stačili, aby im ľudia zhltli posledné zrnko z dlane. Do roku 2020 si má kapela od klubov údajne oddýchnuť, veríme však, že potom budú jej prvé kroky mieriť aj k nám. Stále tu majú fanúšikov, ktorí ich obrovské kvality vedia oceniť.


Setlist koncertu Blind Guardian v Bratislave:
(3. 8. 2017, Majestic Music Club)

1. The Ninth Wave
2. Welcome to Dying
3. Nightfall
4. Fly
5. Prophecies
6. Imaginations from the Other Side
7. I'm Alive
8. A Past and Future Secret
9. The Script for my Requiem
10. Mordred's Song
11. Born in a Mourning Hall
12. Bright Eyes
13. Another Holy War
14. And The Story Ends
15. Sacred Worlds
16. Valhalla
17. The Bard's Song - In The Forest
18. Mirror Mirror

Autor: Marek Danko
Foto: Facebook.com/blindguardian

Súvisiaci interpreti: Blind Guardian