Atmosféra sofistikovanej dekadencie, vizuálne i zvukovo detailne premyslená šou a obvyklé "rekvizity": čierne kostýmy, škrabošky, temnota, sexuálne napätie, melanchólia, ale aj nádej. Presne to sú veci, pre ktoré má elektro-rockový projekt IAMX na čele s excentrickým básnikom a vizionárom Chrisom Cornerom namiesto bežných fanúšikov priam kultových nasledovníkov.

Hoci projekt IAMX už na Slovensku vystupoval viackrát (Subclub 2006, Hodokvas 2008, MMC 2011 a 2013, Košice 2013), jeho priaznivci nevynechajú ani jednu príležitosť opäť zažiť elektrizujúce, kabaretom inšpirované predstavenie, ktoré doslova vytrháva z reality. Po zážitok, ktorý nabíja energiou, si prišli aj v utorok večer, po tretíkrát do bratislavského Majestic Music Clubu.

Metanoia môže znamenať aj znovuzrodenie

Po vyše dvojročnej vynútenej umeleckej prestávke, počas ktorej spevák, skladateľ, producent a multiinštrumentalista Chris Corner bojoval s depresiou a chronickou nespavosťou, sa na pódiá vrátil v plnej forme. Náročné obdobie spracoval do šiesteho albumu Metanoia, ktorý on sám aj kritici označujú za prelomový, jeho najosobnejší. O to viac môže fanúšikov tešiť, že sa Chris (podľa vlastných slov) vracia šťastnejší, zdravší, osobne aj umelecky znovuzrodený a nestratil nič so svojej noblesy ani ligotavej teatrálnosti.

IAMX v Bratislave, MMC, 8.3.2016 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport z koncertu

Corner je nielen výborným spevákom a textárom, ale aj nadaným vizuálnym tvorcom - všetky scény pre vystúpenia a kostýmy navrhuje sám. Tentoraz na publikum v MMC zhliadali štyri kosoštvorcové panely, na ktoré sa priamo na javisku premietali vizualizácie s cieľom podfarbiť, umocniť, šokovať, vyburcovať.

Androgýnneho speváka, oblečeného v tradičnej čiernej, s tvárou a hrudníkom pokrytými nánosom červeno-zlatých flitrov, na turné sprevádzajú vokalistka a hráčka na klávesy a basgitaru Janine Gezang, klávesáčka a vokalistka Sammi Doll a bubeník Jon Siren, ktorý "hore bez" a s dlhými tmavými vlasmi pripomína mladšiu verziu Iggyho Popa. Kapela tentoraz vystúpila bez predskokana, publikum bolo aj tak dostatočne "naštartované" a mihlo sa v ňom aj niekoľko tematicky oblečených a výrazne nalíčených fanúšikov, a okrem čiernej sa v publiku takmer nedala zahliadnuť iná farba.


Beznádej má koniec 

Už úvodnou I Come With Knifes z predchádzajúceho albumu The Unified Field IAMX vyvolali búrku nadšenia, ktorá neustala až do posledného tónu koncertu. Hoci sú uprostred náročného turné a takmer každý deň koncertujú v inom meste, na kvalite vystúpenia sa to neprejavilo. Ocitli sme sa v temnom svete pretínanom zábleskami farebných reflektorov, s desivými, zvodnými či abstraktnými obrazmi z vizuálizácií vypálenými na sietnici, uprostred útoku syntetických zvukov.

To všetko spolu s naliehavou interpretáciou pocitov, pretavených do slov, ktoré väčšina z nás drží hlboko zamknuté v podvedomí, z úst Chrisa Cornera dáva dokonalý zmysel. Je to psychoterapia hudbou, hlukom, sofistikovaným chaosom, v ktorom sa čudáci, smutní, opustení a frustrovaní realitou aspoň na chvíľu môžu cítiť chápaní, prijímaní a krásni. Extatická odpoveď publika je na mieste. Vyslúžili si za to Chrisovu bundu, ktorú v prvej polovici koncertu hodil do davu.

Z novinky Metanoia však zaznelo len šesť skladieb - Corner stavil na istotu známych a milovaných hitov ako The Alternative, Kiss & Swallow či Nightlife a predviedol vyrovnaný prierez celou tvorbou. 
  
IAMX v Bratislave, MMC, 8.3.2016 Zdroj: Martina Mlčúchová

Všetko dobré k MDŽ, vy sexy suky!

Na rozdiel od poslednej show v Bratislave Corner komunikoval oveľa viac, po každej skladbe sa publiku prihováral, vyznával mu lásku a vyjadroval vďačnosť za priazeň, ktorú jemu aj kapele prejavuje. Viackrát si podával ruky s fanúšikmi v prvých radoch a neúnavne si doberal spoluhráčky z kapely, zároveň nezabudol týmto "sexy sukám" zaželať všetko najlepšie k medzinárodnému dňu žien. Upútal aj extravagantnou pokrývkou hlavy z čierneho peria, podobnou, akú na turné k albumu Let England Shake nosila PJ Harvey.
      
Okrem teatrálnosti, noblesy, krvavých záberov a nahoty na plátne, genderovej nejednoznačnosti a cirkusového tempa IAMX dokázal sprostredkovať aj intímnejšie momenty. Najsilnejším bola skladba Insomnia, mrazivá výpoveď jeho vlastného utrpenia a boja s chorobou. Ako tvrdí v rozhovoroch, hudba je do istej miery jeho psychoterapiou, a možno dodá ďalším ľuďom, trpiacim podobnými problémami, silu na prekonanie stavov beznádeje.

Hoci sa Chris vo svojich textoch často vyznáva z túžby stratiť sa v temnote (napríklad pieseň Oh Cruel Darkness Embrace Me) a vizualizácie k piesni North Star nás zavedú do prázdnej krajiny evokujúcej noci plné nespavosti a nepokojného blúdenia vlastným podvedomím, triumfálny návrat k tvorbe i na svetové pódia je dôkazom, že cesta von existuje. Takmer šamanské praktiky a okázalá teatrálnosť vystúpení IAMX by mohli vyznieť trochu príliš "emo" a vypočítavo, zamerané na efekt, ak by neboli tak dokonale odspievané a do poslednej kvapky potu prežité. Krv, pot, slzy aj emócie sú v prípade IAMX pravé.


Setlist koncertu IAMX v Bratislave:
(8.3.2016, Majestic Music Club)

1. I Come With Knives
2. The Alternative
3. Happiness
4. No Maker Made Me
5. Tear Garden
6. Oh Cruel Darkness Embrace Me
7. Spit It Out
8. Nightlife
9. Insomnia
10. North Star
11. Aphrodisiac
12. Nightlife

Prídavok:
13. Bring Me Back a Dog
14. Kiss + Swallow
15. I Am Terrified
16. Mercy

Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: IAMX