Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Skupina OneRepublic sa v Bratislave rozlúčila s pandémiou. Bola to veľká jazda!

Skupina OneRepublic sa v Bratislave rozlúčila s pandémiou. Bola to veľká jazda!

OneRepublic v Bratislave, 7.5.2022
Zdroj: Martina Mlčúchová
09.05.2022 - 13:30 | Dušan Marko

Keď sa ešte v roku 2014 ukázali v Bratislave OneRepublic, fanúšikom sľúbili, že sa do Bratislavy vrátia. Čakanie síce trvalo dlhých osem rokov, no stálo to za to. Šou plná hitov bola prvý veľkým halovým koncertom na Slovensku od vypuknutia pandémie, čo sa odrazilo na výbornej atmosfére v takmer do posledného miesta zaplnenom zimnom štadióne Ondreja Nepelu.


Máloktorá zahraničná skupina sa na Slovensku pravidelne teší takému diváckemu záujmu ako OneRepublic. Americké pop rockové hviezdy pochádzajúce z Colorada sa na Slovensku ukázali už tretíkrát a aj na ich koncertoch je jasne vidieť obrovský progres, ktorý skupina za takmer dve dekády svojho pôsobenia na hudobnej scéne urobila.

Skupinu založil v roku 2003 spevák a skladateľ Ryan Tedder, ktorý je dodnes frontmanom skupiny. Kým v roku 2008 boli OneRepublic v Bratislave ako predkapela Lennyho Kravitza, ďalšie dva koncerty už odohrali ako hlavná hviezda večera. Prvým bola spomínaná šou z roku 2014, obľúbená kapela sa vtedy vrátila na Slovensko v rámci turné k albumu Native, z ktorého pochádza aj jej doposiaľ najväčší hit Counting Stars. Druhý odohrala v sobotu 7. mája a išlo o skutočne špeciálny večer.

OneRepublic v Bratislave, 7.5.2022Zdroj: Martina Mlčúchová
Dlhé čakanie stálo za to

Nikto zrejme predpokladal, že na sľúbený návrat OneRepublic do Bratislavy budeme čakať tak dlho. V rámci svojho turné sa u nás mali ukázať ešte v roku 2020, no v dôsledku globálnej pandémie bol ich koncert opakovane odložený. Ako sa však hovorí, na dobré sa oplatí čakať, a to platilo aj v tomto prípade.

Dlho očakávanej šou v sobotu večer ešte predchádzalo vystúpenie kanadskej speváčky menom Jessia, ktorú si skupina vybrala ako svoju predskokanku pre niekoľko európskych koncertov. Tá je na scéne pomerne krátko a nášmu publiku sa javí ako neznáma, no jej hit I'm Not Pretty dokázal roztancovať aj zaplnený bratislavský štadión. 

Samotný koncert OneRepublic odštartoval na minútu presne o 21:00. Začiatku šou v tomto prípade neprechádzalo žiadne veľkolepé antré, len jednoduchá vizualizácia, po ktorej sa na pódiu ukázala celá zostava skupiny za zvuku pesničky Kids.

Jasné posolstvo koncertu

Na sobotnom koncerte sa zrejme nenašiel nikto, kto by si ho neužil, či už to bolo vďaka skupine na javisku, alebo aj vďaka tomu, že išlo o prvý veľký koncert na Slovensku od vypuknutia pandémie. Tento fakt si jasne uvedomuje aj Ryan Tedder, ktorý sa počas svojho príhovoru symbolicky rozlúčil s pandémiou a Slovákom poďakoval za to, že na koncert OneRepublic čakali tak dlho.

Podobné vety väčšinou znejú len ako zdvorilostné frázy, no v prípade Ryana to bolo inak. Bolo zrejmé, že skupina OneRepublic si dobre pamätá svoje predošlé vystúpenia v našom hlavnom meste a že eviduje a cení si priazeň slovenských fanúšikov. Tedder sa dokonca s publikom viackrát snažil komunikovať v slovenskom jazyku, čo pôsobilo veľmi sympaticky. 

 
Šou plná hitov

Skupina OneRepublic má na konte päť štúdiových albumov. Ten posledný s názvom Human vyšiel po miernom odklade spôsobenom pandémiou v lete roku 2021. Ak sa však niekto v hale k tomuto albumu ešte nedostal, tak to nebol žiadny problém. Kapela totiž svoj koncert vyskladala prioritne na svojich najväčších hitoch. Od začiatku tak celý štadión spolu s Ryanom Tedderom spievala väčšinu skladieb. V setliste odzneli skladby ako Stop And Stare, Secrets, Wherever I Go, Lose Somebody, Apologize či spomínanú Counting Stars.

O prekvapenie sa Tedder postaral uprostred koncertu, kedy zaspieval niekoľko skladieb, ktoré v minulosti napísal pre iných interpretov. Odzneli tak hity ako Bleeding Love od Leony Lewis, Rumour Has It od Adele či Burn od Ellie Goulding. Medzi najkrajšie momenty koncertu patrila časť, kedy Tedder odspieval skladbu Halo, ktorú napísal pre Beyoncé. Tá sa aj s touto skladbou na bratislavskom zimnom štadióne Ondreja Nepelu ukázala v roku 2013 (reportáž). Počas koncertu odznela aj nahrávka Sucker od skupiny Jonas Brothers.


Prelomový hit, vďaka ktorému sa skupina OneRepublic preslávila aj na Slovensku, je nepochybne skladba Apologize z roku 2007. Tá samozrejme ani na tomto koncerte nemohla chýbať. Tedder si ju za svojho vlastného klavírneho doprovodu zaspieval spolu s celou halou. Tu sa však mierne ukázal fakt, že značná časť publika anglický jazyk neovláda a na Ryanove výzvy nereagovala. Ani to však talentovaného speváka neodradilo a išlo o jeden z najkrajších momentov koncertu. 

Záverečná časť koncertu patrila trojici skladieb Counting Stars, Future Looks GoodIf I Lose Myself. Tu už stáli na nohách aj tí, ktorí mali počas koncertu miesta na sedenie.

Bratislavský koncert bol pre fanúšikov skupiny OneRepublic vymodlený aj preto, že speváka pred pár dňami skolilo ochorenie, kvôli ktorému bol zrušený aj koncert vo Viedni. Laryngitída našťastie koncert na Slovensku nezmarila, hoci Tedder spomenul, že si v deň bratislavského koncertu nariadil hlasový pokoj, aby podal čo najlepší výkon. Na javisku sa dokonca ukázal s horúcim čajom, čo by zrejme od frontmana pop rockovej skupiny nikto počas šou nečakal. 

OneRepublic v Bratislave, 7.5.2022Zdroj: Martina Mlčúchová
Vrátia sa opäť?

OneRepublic svojím vystúpením opäť dokázali, že ich globálny úspech na hudobnej scéne nie je žiadnou náhodou. V ich profesionálne pripravenej dramaturgii a prezentácii pritom nechýbala ľudskosť a vďačnosť za to, že môžu robiť to, čo ich baví. Ryan sa dokonca niekoľkokrát vybral pomedzi svojich fanúšikov, čo prekvapilo najmä v momente, kedy sa rozbehol k divákom s miestami na sedenie. V závere koncertu opäť prisľúbil, že sa na Slovensko určite vrátia. Podobná fráza je síce pri väčšine koncertov pravidlom, no v prípade skupiny OneRepublic sa javí ako jasný prísľub.

Jedinou výčitkou k priebehu celého podujatia je zlé ozvučenie v úvode vystúpenia kanadskej speváčky Jessie. To sa našťastie organizátorom podarilo napraviť a šou OneRepublic sme si mohli užiť bez zbytočných komplikácií. V celom programe bolo len niekoľko krátkych vizuálnych projekcií, inak si skupina vystačila aj bez tanečníkov či iných "okrás" koncertu. Hlavnou bola v tomto prípade výborná práca kapely a skvelý spevácky výkon Ryana Teddera, na ktorý budú fanúšikovia určite ešte dlho spomínať.

Autor: Dušan Marko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti