Pre priaznivcov slovenskej pesničkárky Simy Martausovej sú jej vystúpenia vždy malým sviatkom. Jej osobitý hudobný i ľudský prejav akoby zázračným prútikom prenesie diváka z reality do úplne inej dimenzie, v ktorej vládne pohoda a radosť zo života. Výnimkou nie je ani aktuálne turné, kde je to všetko znásobené prítomnosťou dievčenského zboru.

Samozrejme, v centre celého diania sú "obyčajne krásne" pesničky, ktorú sú zrkadlom duše a talentu mladej speváčky, skladateľky a textárky, prinášajúcej do slovenského mainstreamu osviežujúci vánok. Fanúšikovia Simy Martausovej sa v prvý novembrový pondelok stretli v zatiaľ stále fungujúcom bratislavskom Istropolise, kde sa odohral v poradí tretí koncert v rámci jej prebiehajúceho turné.

Prirodzene charizmatická speváčka, ktorá už tradične vystúpila naboso, tentoraz s príchodom na pódium síce meškala, ale publikum s tým nemalo žiadny problém. Hlavne po tom, ako stále sa usmievajúca Sima sebe vlastnými úprimnými slovami ozrejmila prozaický dôvod (osvetľovač sa "zasekol" v sociálnom zariadení).

Kvalitná hudobná zostava a otvorenosť hlavnej hviezdy

Kým iní speváci predstavujú sprievodnú kapelu zvyčajne na konci vystúpenia, Sima tak urobila hneď na začiatku. Hudobníkov, ktorí ju sprevádzajú (nazýva ich "mojich päť chlapov"), však znalcom slovenskej scény ani veľmi predstavovať nemusela. Tvoria ju "traja Maťkovia" – gitarista Martin Zajko, basgitarista Martin Gašpar, klávesista Martin "Dĺžeň" Wittgruber, gitarista Pišta Lengyel a bubeník Igor "Ajdži" Sabo. Jadro skupiny dal svojho času dokopy známy hudobný producent a manažér Jozef Šebo, keďže sa vzájomne poznali zo spolupráce s Janou Kirschner. Bolo až dojímavé sledovať, ako títo skúsení bardi rešpektovali mladú a krehkú speváčku a úplne prirodzene jej prenechali priestor hlavnej hrdinky večera.

Počas koncertu odznelo spolu osemnásť skladieb, tvoriacich vkusnú a príjemnú zmes popu, folku, gospelu a country, pričom nesmieme zabudnúť na kvalitné texty s výpovednou hodnotou. Z hľadiska veku piesní možno koncertný setlist pomyselne rozdeliť na tri časti, v ktorých boli približne rovnakým dielom zastúpené jednak skladby z posledného albumu Smej sa duša moja (2016), jednak staršie veci a ešte novinky, ktoré doteraz neboli oficiálne vydané.

Koncert odštartoval piesňou Srdcia, v ktorej sa Sima vyznala, že "bez lásky by som nebola ničím", a niet pochýb, že to myslí vážne. Vystúpenie pokračovalo trojicou "vzťahových" pesničiek, ako ich označila sama speváčka, lebo ich pôvodne zložila pre svojich bývalých partnerov. Už od prvého okamihu nadviazala s divákmi vo vypredanej sále bezprostredný a uvoľnený kontakt, akoby sa so všetkými prítomnými dôverne poznala. Diváci sa z jej slov dozvedeli o motívoch, pocitoch, súvislostiach, či miestach vzniku pesničiek. Simino spontánne rozprávanie, ktoré jasne odrážalo jej hodnotové nastavenie, životný optimizmus a vieru, sála odmeňovala opakovane silným potleskom.

Sima Martausová v Istropolise, 6.11.2017 Zdroj: Peter Ondrejka

Pesnička ako odpoveď na "módnu políciu"

Malým mínusom bola, aj podľa slov speváčky, pomerne veľká vzdialenosť od hľadiska, na ktorú nie je zvyknutá, čo trochu narúšalo intimitu vlastnú jej vystúpeniam. V setliste nechýbal ani hit z minulého roka, natočený ako spoločný duet s Richardom Müllerom, Svätojánske mušky. Sima prezradila, že pieseň zložila už skôr ako venovanie budúcemu manželovi.

Po emotívne prijatej staršej skladbe Normálny život nasledovalo "akustické" okienko s dvoma piesňami zaspievanými len za sprievodu gitary - Šťastne nedokonalá a Móda. Ten druhý so silne ironickým textom vznikol len nedávno ako reakcia na bulvár a jeho módnu políciu, ktorá nie príliš taktným spôsobom komentovala speváčkin outfit počas jednej charitatívnej akcie, pričom zmysel podujatia jej úplne unikol alebo skôr nezaujímal.

Publikum na stoličkách potom rozhýbala aj ďalšia veselá novinka s názvom Goraľu. Obsahom textu bola romantická predstava o záchrane zranenej speváčky počas túry v Tatrách mužným záchranárom. Sima do piesne, ktorá má potenciál preniknúť do povedomia širšej poslucháčskej verejnosti, veľmi vtipne zakomponovala chytľavú melódiu z muzikálu Na skle maľované s vlastným textom. Na záver prvej časti večera ešte zaznela Vianočná, ktorej zaradenie do programu Sima vysvetlila slovami: "Keďže sa už do asi Vianoc nestretneme..."

Krásne hlasy vážne i veselšie

Martausovej turné je tentoraz ozvláštnené spoluúčinkovaním 15-členného Dievčenského speváckeho zboru Slovenského rozhlasu, ktorý vedie známy dirigent Adrián Kokoš (mnohí si ho pamätajú z úspešnej spolupráce s Mirom Žbirkom). Ten je aj autorom úpravy aranžmánov siedmich vybraných Siminých pesničiek pre tento projekt. Prvá spoločne podaná pieseň bola jedna z jej starších a zároveň najpôsobivejších - Kone, ktorú mohli fanúšikovia vďaka rádiovému vystúpeniu počuť v novej úprave už pred turné.


Sprievodné hlasy mladých speváčok zvlášť pristali aj dvom gospelovým novinkám - Nové stvorenie a Modlitba. Druhú menovanú Sima označila za svoju najobľúbenejšiu v rámci turné, a to z dôvodu, že v nej má zbor dievčat veľký priestor a nespieva preto úplne sama. Počas prednesu tejto piesne vymenila nerozlučnú gitaru za klávesy, na ktoré sa podľa vlastných slov stále učí hrať.

Záver vystúpenia patril "rezkým" piesňam - najprv to bola Čokoláda, ku ktorej Sima len nedávno predstavila videoklip, a po nej silne optimistická pieseň Smej sa, pri ktorej sa publikum spočiatku opatrne, postupne však naplno pridalo k spevu. Poslednou v rámci štandardného zoznamu bola novinka S odvahou, s pôsobivým posolstvom, že hoci je pekné pomáhať druhým, netreba pritom zabúdať ani na vlastné potreby a bojovať za ne.

Koncert Simy Martausovej za účasti Dievčenského speváckeho zboru Slovenského rozhlasu možno zhrnúť ako ďalšie výnimočné stretnutie so vzácnym človekom, ktorý rozdáva pohodu a radosť prostredníctvom hudby, lahodiacej uchu a hladiacej dušu každého, kto o to stojí. Sympatická a prirodzená hudobníčka svoje životné postoje nikomu nenatíska, viera a pokora pre ňu nie sú prvoplánovými témami, ale prostriedkom, ako sama v sebe nájsť a ukázať aj ostatným, čo môže byť zdrojom a zmyslom života. A to vôbec nie je málo, osobitne v dnešnom rýchlom svete. Povedané slovami z jej známej piesne: "Chcem úplne normálny život, normálne dni, chcem azda veľa?"

Nechať si pohladiť dušu budú mať možnosť aj návštevníci jej koncertov v ďalších mestách. Šnúra vystúpení po celom Slovensku potrvá až do 12. decembra.

Sima Martausová v Istropolise, 6.11.2017 Zdroj: Peter Ondrejka

Setlist koncertu Simy Martausovej v Bratislave:

1. Srdcia
2. Marína
3. Rovnaká vlna
4. Rovnaká vlna - pokračovanie
5. Svätojánske mušky
6. Normálny život
7. Šťastne nedokonalá
8. Móda
9. Goraľu
10. Vianočná
11. Kone
12. Nové stvorenie
13. Modlitba
14. Čokoláda
15. Smej sa
16. S odvahou

Prídavok: 
17. Moja muzika 
18. Dobrý deň, to som ja 

PS: Sima Martausová pred pár dňami predstavila novú pesničku Baránok spolu s videoklipom zachytávajúcim jej lásku k slovenským horám.


Autor: Ivan Straka
Foto: Peter Ondrejka

Súvisiaci interpreti: Sima Magušinová