V nedeľu večer sa bratislavská Stará tržnica rozoznela islandskou elektronikou. Už po piaty raz sa na Slovensko vrátili Islanďania GusGus, aby predstavili deviaty štúdiový album Mexico. Geograficky leží Island síce na severe, tamojší hudobníci to však dokážu poriadne rozpáliť.

Po príjemnom hodinovom slow-housovom úvode slovenských Leporelo DJs Milosha a Skanka stojím pod pódiom Starej tržnice v napätej polotme a čakám, koho tentoraz odkryjú svetlá reflektorov. GusGus je totiž kapela premenlivého zloženia, v ktorej sa vystriedala už viac ako desiatka hudobníkov a istý čas k nej patrila aj dnes už sólovo hviezdna Emilíana Torrini.

Do Bratislavy tentoraz zavítali Daníel Ágúst Haraldsson, Högni Egilsson, Birgir Thorarinsson a Magnús Guðmundsson, ktorý má najviac prezývok (napríklad Maggi Lego, Herb Legowitz, Hunk of a Man, Buckmaster De La Cruz, The Fox, Fuckmaster či Herr Legowitz) a ktorý s dlhými vlasmi "na plešatého polovičného Jágra" a naružovo zafarbenými fúzmi vyzerá najbizarnejšie z celej nekonformnej zostavy.

GusGus si na Slovensku po prvý raz zahrali v roku 2001 na festivale Wilsonic a odvtedy sa vrátili ešte trikrát, naposledy pred dvoma rokmi v Ateliéri Babylon. Ich tvorba v sebe spája energiu techna, housu, melanchóliu soulu aj severský chlad a hĺbavosť. Napriek tomu sa z pódia rinie čistý prúd radosti a energie.

Konkurencia polárnej žiary

Intenzívna svetelná show zamestná zmysly od prvej po poslednú minútu. Epileptické záblesky strieda rozptýlené podsvietenie pri pomalších skladbách, aj farby sa menia podľa nálady, napríklad Within You bola ružová.

Úvodná skladba Mexico, jednotka nového albumu, je aj jeho jedinou inštrumentálkou. Pri jej prevedení sme si museli vystačiť iba s ružovofúzym Guðmundssonom a Thorarinssonom, alias Biggom, za mašinkami. Spevák Daníel Ágúst Haraldsson vtancuje na pódium hneď pri druhom songu a po celý koncert si okrem jeho úžasného hlasu užívame aj nenapodobiteľné tanečné kreácie. Brušné tanečnice mu majú čo závidieť.

Atmosféru GusGus robiť vedia, už pri tretej skladbe je publikum nadšené, roztancované, uvoľnené, prijímajúce. Zrejme aj vďaka dobrej príprave predskokanov reagujú ľudia na každý pohyb z pódia a po desiatich minútach koncertu v publiku veľa nechýba k mexickým vlnám.

Vikingská burleska

Zostava je kompletná, keď sa dostaví druhý spevák Högni Egilsson s vizážou vikingského poloboha. Okrem GusGus spieva napríklad aj v kapele Hjaltalín. Tancuje menej burleskne, ako Daníel, o to viac teší oko ženskej časti publika. Celé dobre.

Po baladickej God Application sa už nálada v Tržnici len stupňuje – smerom k eufórii. Pri hravej Obnoxiously sexual či hymnických OverWithin You z predchádzajúcej štúdiovky Arabian Horse (2011) je nemožné sa nehýbať. Zavriete oči a ste na Islande, kúpete sa v horúcom prameni s ... to už nechám na vás. Elektronické opojenie trvalo presne dve hodiny, pre nočný kľud sa koncert musel skončiť o 22:00. Možno aj preto sme si naplno užili každú jeho minútu.

GusGus v Bratislave, 7.12.2014 Zdroj: Martina MlčúchováGusGus v Bratislave - pozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Čo ste možno nevedeli

GusGus, ktorí sú vyhľadávanými partnermi na hudobnú spoluprácu a remixovali tracky takých hudobníkov ako Björk, Depeche Mode, Moloko či Sigur Rós, vznikli v roku 1995 v Reykjavíku ako zoskupenie filmových hercov. Akosi sa však stalo, že sa viac preslávili svojou prepracovanou tanečnou hudbou. Názov kapela prevzala z filmu Ali: Fear Eats the Soul (Ali: Strach zožiera dušu, 1974) režiséra Rainera Wernera Fassbindera. V jednej zo scén filmu pripravuje prostitútka najchutnejší kuskus v okolí, ale vyslovuje ho ako "gusgus".

Po vystúpení vo Viedni 5. decembra členovia kapely pricestovali do Bratislavy, stihli sa potúlať po centre mesta a odskočili si aj na sobotnú release party nového albumu slovenských Purist v klube LOFT. Pochodovať po Bratislave s mejkapom na tvári a v lodičkách bolo od Daniela veľmi islandské a umelecké, aj medzi návštevníkmi klubu by avantgardná štvorica iste vyvolala patričný rozruch, keby ju organizátori hneď duchaprítomne neodpratali do VIP zóny. O tom, ako sa im páčili Purist, sa dočítate čoskoro tu.   

Aj fanúšik je zákazník

Nádherný koncertný zážitok mnohým kalila v decembrovom počasí nepochopiteľná absencia šatní, a fakt, že už krátko po začiatku koncertu sa v baroch nedalo kúpiť takmer nič. Či išlo o nedostatočné zabezpečenie zo strany organizátora – agentúry Ore Pole, alebo zlyhanie samotnej Starej tržnice, je už jedno. Negatívne skúsenosti, bohužiaľ, nechýbajú ani pri jednom z nich.

Nech by však v ponuke bolo akékoľvek meno hudobnej scény, nabudúce si dobre rozmyslíte, či sa budete dve hodiny variť vo vlastnej šťave, meravo stáť, aby ste sa v kabáte nespotili, hodíte veci na zem, zavesíte ich na najbližšie zábradlie a budete riskovať ich ukradnutie – alebo na takýto koncert nepôjdete vôbec. Na Islande šatne určite majú.

Setlist koncertu GusGus v Bratislave:
(Stará tržnica, 7. 12.2014)
 
1. Mexico
2. Not the First Time
3. Add This Song
4. God Application
5. Sustain
6. Obnoxiously Sexual
7. Over
8. Airwaves
9. Within You
10. Crossfade
11. Arabian Horse

Prídavky:

12. Deep Inside
13. Moss

Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: GusGus