Najznámejší swingový orchester Glenn Miller Orchestra otvoril v utorok večer v bratislavskom Istropolise koncertný rok 2012. V novom koncertnom programe In The Miller Mood ponúkli divákom dvojhodinový návrat do éry 40. rokov minulého storočia.

Pod vedením lídra orchestra - dirigenta, klaviristu a speváka Wila Saldena - spolu so speváčkou Ellen Bliek odohrali tri desiatky známych swingových skladieb. Otváracou bola svetoznáma Moonlight Serenade Glenna Millera z roku 1939, okrem neho zazneli aj skladby ďalších autorov swingovej éry, akými boli Woody Herman, Count Basie, Harry James alebo aj speváčka Ella Fitzgerald. Takto postupne zazneli skladby A String Of PearlsShiny StockingsHot ToddyLittle Brown JugStairway To The StarsMoonlight CocktailTuxedo JunctionDreamThe Saint Louis Blues March či Ain't We Got Fun.

V druhej časti koncertu potom orchester ponúkol skladby One O' Clock JumpSomewhere Over The RainbowFour BrothersCheek To CheekBugle Call RagLet's DanceDon't Sit Under The Apple TreePennsylvania 6-5000In The MoodChattanooga Choo Choo a na záver opäť Moonlight Serenade.

Dirigent Wil Salden divákom v úvode koncertu sľúbil príjemný večer a spolu s orchestrom aj sľub dodržal. Salden, ktorý orchester vedie už 22 rokov, hral, dirigoval, spieval, prevzal na seba aj úlohu moderátora a trochu aj šoumena. To všetko však s vycibrenou eleganciou a vkusným humorom, ku ktorému sa pridávali aj hudobníci pätnásťčlenného orchestra. Všetci hráči na dychových nástrojoch sa pri sólach jednotlivých skladieb vystriedali aj pred mikrofónom.

Koncert bol príjemným úvodom do roku 2012, čo v záverečnom standing ovation ocenilo aj hľadisko Istropolisu. S týmto programom sa Glenn Miller Orchestra predstaví 23. januára aj na koncerte v košickom Jumbo centre.

História pôvodného telesa siaha do tridsiatych rokov minulého storočia. Krátko po jeho založení sa Glenn Miller stal hviezdou vtedajšej hudobnej scény a jeho skladby hrali v tých časoch všetky rádiá. Život Glenna Millera skončil vo veku štyridsať rokov pri dodnes neobjasnenej leteckej havárii, keď počas 2. svetovej vojny lietadlo 15. decembra 1944 na trase z Londýna do Paríža zmizlo nad kanálom La Manche. Jedna z nedávnych teórií tvrdí, že ho zasiahla bomba, ktorú vypustilo bojové lietadlo vracajúce sa z náletov nad Nemeckom.

Hoci hviezdna kariéra Glenna Millera trvala len päť rokov, bol to dostatočne dlhý čas na to, aby sa zapísal do histórie ako vodcovská osobnosť najpopulárnejšieho swingového orchestra na svete. Už vo svojich 35 rokoch bol Glenn Miller uznávaný ako nová a najžiarivejšia hviezda americkej jazzovej scény. Chudý, vážne vyzerajúci muž s guľatými okuliarmi priniesol nový zvuk, ktorý nebol založený na sólistoch, ale na perfektnej harmónii celého orchestra.

Na jeseň v roku 1939 začali hudbu Orchestra Glenna Millera hrať rádiá a jeho skladby In The Mood, Pennsylvania 6-5000, A String Of Pearls a Moonlight Serenade sa zakrátko stali populárne na celom svete. V roku 1942 prišiel Glenn Miller s nápadom spolupracovať s americkým letectvom a založil U. S. Air Force Orchestra. Na konci druhej svetovej vojny, po smrti kapelníka založil Tex Beneke, člen Glennovho orchestra, nový Glenn Miller Orchestra. V roku 1956 sa jeho vedenia ujal Ray McKinley, bývalý bubeník Millerovho Air Force Orchestra, dodnes sa pri ňom vystriedalo niekoľko ďalších kapelníkov.

Wil Salden sa začal venovať hudbe Glenna Millera v roku 1978 a prijal za svoju jeho kúzelnú myšlienku: "Každý kapelník sníva o vytvorení nezameniteľného zvuku, ktorý je rozpoznateľný okamžite po niekoľkých tónoch." Spoločnosť, ktorá spravuje dedičstvo po Glennovi Millerovi, uviedla v roku 1990 Wila Saldena ako kapelníka Glenn Miller Orchestra pre Európu.

Zdroj: TASR
Ilustračné foto: Glenn-miller-orchestra.de
 

Súvisiaci interpreti: Glenn Miller