Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Divokej Bill odpálili turné s množstvom "pecek", s publikom sa však potrápili

Divokej Bill odpálili turné s množstvom "pecek", s publikom sa však potrápili

11.11.2017 - 07:30 | Marína Valentovičová

Pred fanúšikov predstúpili ako súdržná zohratá partia odhodlaná vytvoriť vo štvrtok večer v trenčianskom Piano clube atmosféru malého piatku v krčmovej nálade. Divokej Bill odštartovali svoje turné šiestich koncertov po Slovensku nazvané podľa ich aktuálneho albumu Tsunami s plným nasadením. Nemali to však vôbec jednoduché.


Aj po devätnástich rokoch fungovania sa môžu prihodiť koncerty, kedy si musí kapela dobrú náladu v klube doslova odmakať. Bol to aj prípad štvrtkového koncertu skupiny Divokej Bill v Trenčíne, kam sa vrátila po troch rokoch. Začiatok koncertu sa oproti plánovanému štartu posunul o pol hodinu, pričom sa zdalo, že kapela čakala, kým sa priestor naplní ľuďmi, čo sa napokon celkom podarilo.

Od prvého momentu si hudobníci pripúšťali jedine dobrú náladu, čo k ich plnokrvnému folk rocku prirodzene patrí. Pod pódiom ju však brzdilo trochu zvláštne osvetlenie publika, vďaka čomu bolo možno pre ľudí ešte náročnejšie odviazať sa. Hoci fanúšikovia na staršie skladby pohotovo reagovali a spievali si texty spolu s kapelou, zábava sa rozbiehala pozvoľna. 

Tsunami sa nekonalo

Už samotný názov albumu a tiež turné Tsunami predstavuje pre kapelu záväzok, pretože poslucháč očakáva niečo veľké - strhujúcu nahrávku a na koncerte príval valcujúcej energie. Album, z ktorého kapela práve v deň začiatku slovenského turné predstavila čerstvý videoklip k skladbe Jaro, získal v Česku skôr vlažné hodnotenia kritikov.

Záujem fanúšikov však kapelu mohol tešiť, keďže už po troch mesiacoch od vydania albumu im priniesol zlatú platňu. Na Slovensku je samozrejme situácia s predajom albumov českých kapiel menej priaznivá, a tak sa skupina rozhodla najnovšiu nahrávku publiku predstaviť v opatrných dávkach, obalenú do množstva starých hitov ako Pecka, Šibenice či Čmelák. 

Keď potom prišlo na novšie single TsunamiKořala, skalní fanúšikovia boli pripravení spievať si s kapelou. Menej známe kusy Požehnání či pomalá fantasy skladba Země draků ale naopak viazli v túžbe publika po hitoch a zábave. A dočkali sa.


V opojení hitov

Husle, harmonika, banjo sú nástroje, ktoré vedia atmosféru dobrej krčmy vytvoriť v akýchkoľvek podmienkach. Kapela fungovala ako švajčiarske hodinky, ale stále tomu niečo chýbalo. Dokonale zohratí, dokonca s pár nacvičenými spoločnými choreografiami napomínali publikum, že málo kričí. Staré "pecky", ako hitovky volal líder a spevák kapely Václav Bláha, ukázali svoju silu a v klube sa rozbehol družný večierok v štýle Divokého Billa. 

Všema deseti, Svätou pravdu máš, Do roka a do dne či Patalion boli skladbami, ktoré prinútili mnohých podľahnúť pôvodnému plánu kapely a spravili si malý piatok. Napokon sa kapele podarilo rozskákať celý klub pri piesni Znamení. V závere prišlo aj na dlhoočakávanú Plakala a v ťažko vytlieskanom prídavku zazneli tiež PocitRozárka.

Nedá sa poprieť, že koncert Divokého Billa priniesol poctivé hudobné výkony a prílev energie, no avizované hudobné tsunami sa nekonalo, teda aspoň v Trenčíne nie. Kapela však má stále pred sebou ďalšie koncerty na Slovensku - najbližší už dnes večer vo Vrútkach a posledný 1. decembra v bratislavskom MMC. V Trenčíne dokázala, že so sebou nesie okrem nového albumu aj množstvo starých hitov, ktoré nenechajú žiadne publikum chladným.


Autorka: Marína Valentovičová
Ilustračné foto: Marek Žídek


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti