Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Selah Sue napriek chorobe opäť očarila Bratislavu, Grape sa má na čo tešiť

Selah Sue napriek chorobe opäť očarila Bratislavu, Grape sa má na čo tešiť

12.05.2015 - 10:00 | Marek Majzon

Belgická hviezda Selah Sue má za sebou prvé z dvoch tohtoročných vystúpení na Slovensku. V nedeľu (10.5.) sa po dva a pol roku vrátila do bratislavského Ateliéru Babylon, kde napriek miernemu prechladnutiu odohrala veľký koncert. Ako priznala, Slováci jej dávali "šialenú energiu" (crazy energy), ktorú im vracala v podobe splnenia koncertného sna.


Nesmierna pokora a radosť z návratu do Bratislavy sršala z charizmatickej Selah Sue počas celého jej nedeľňajšieho vystúpenia. Na pódium v Ateliéri Babylon sa dostavila krátko po 22:30, aby si zmes neo soulu, popu a reggae mohli vypočuť aj fanúšikovia hokeja, ktorým takto dala náplasť po prehre národnej reprezentácie s Ruskom. Svoju snahu potešiť sklamaných športových fanúšikov vyjadrila speváčka po úvodnej trojici piesní zahraných sólovo s akustickou gitarou - Always Home z aktuálnej štúdiovky Reason, pocte matke ku Dňu matiek v podobe Mommy a óde na otca Daddy.

S novými vecami opatrne

Keďže sa hudobníčka, vlastným menom Sanne Putseys, chystá na Slovensko vrátiť v auguste kvôli vystúpeniu na Grape festivale, bolo otázne, aká bude koncepcia klubového koncertu, a či bude mať špeciálnu atmosféru alebo pôjde "len" o klasický prierez jej tvorbou. Druhá možnosť zvíťazila, pričom z nového albumu napokon ponúkla dovedna iba päť piesní.

Okrem spomínaných Always Home a Daddy ponúkla v prvej polovici aj titulnú skladbu albumu Reason, ku ktorej si vokály prednahrala priamo na pódiu. Neskôr fanúšikov čerstvo vydanej novinky potešila ešte veselou rozchodovkou Alone a potenciálnym druhým singlom I Won't Go For More. Pri tejto skladbe navyše ukázala, že komunikácia s publikom jej ide naozaj výborne. Predspievala mu jej refrén, a potom už spolupracujúcich fanúšikov len nechala skladbu ukončiť.

Druhý album využíva oproti debutu viac elektroniky a backing vokálov, a tak si Selah Sue na koncerte okrem zborového hlasu vypomohla aj niekoľkými samplami z nahrávky. V žiadnom prípade to však nezatienilo jej spevácke umenie či výkon kapely, ktorá, tak ako na premiérovom bratislavskom koncerte, predviedla dokonalú súhru. Výborný bol aj zvuk, nikto neprehlušoval nikoho a po technickej stránke nebolo badať žiadne nedostatky. Oproti koncertu v roku 2012 si speváčka navyše tentoraz priniesla aj veľké, netradične umiestnené svetlá, ktoré dotvárali atmosféru.

Selah Sue v Ateliéri Babylon, 10.5.2015

Unavená, ale nabitá energiou

Okrem toho, že si Belgičanka svoje najznámejšie piesne nenechala až na prídavok, bolo znakom netradičnej dramaturgie koncertu aj predstavovanie gitaristu, basáka, bubeníka a klávesáka ani nie v strede koncertu. Dav si tak mohol už počas siedmej piesne This World vychutnať intermezzo s hudobnými sólami. Podobne fanúšikov prekvapila aj naposledy, no tí, ktorí jej koncert nezažili, sa možno na chvíľku zľakli, či sa nezopakuje scenár z nedávneho megakrátkeho koncertu Delilah.

Koncert však pokračoval ďalšími desiatimi kúskami, väčšinou z debutovému albumu, na ktorom sa Selah Sue viac venuje synkretickému skladaniu neo soulu s jazzom a reggae. K týmto prvkom ešte pridáva rap v patričnom dialekte a o zábavu je postarané. Takto očarila návštevníkov hlavne v skladbe Fyah Fyah. Počas nej síce tak trochu aj zavtipkovala, no už sa začal prejavovať kašeľ ako príznak prechladnutia. Napriek tomu dala hlboký nádych a do svetelných efektov spolu s kvalitným živým hudobným podkladom zarapovala tak, že rozhýbala celý priestor. Podobne nadchla dav aj s Peace Of Mind, pričom apokalyptickú atmosféru piesne pretavila priamo na pódium.

Energiou nabitý večer ukončila krátko pred polnocou tanečná Crazy Sufferin Style, po ktorej sa kapela rozlúčila. Fanúšikovia si však vytlieskali a vykričali prídavok, ktorý sa niesol v podobnom duchu ako úvod koncertu - chorobou nalomená speváčka ho odspievala sama s gitarou, pričom výber naozaj poslednej skladby nechala na fanúšikov. Z krátkeho všeľudového hlasovania napokon vzišla bodka v podobe Explanations. Po nej Selah Sue, napriek hlasovému vyčerpaniu nabažená energiou, pokorne so sklopeným zrakom a so slovami úprimnej vďaky odišla. Sľúbila však, že sa vráti a my už teraz vieme, že svoj sľub dodrží.

Selah Sue v Ateliéri Babylon, 10.5.2015Pozrite si viac fotografií Marka Erda

Setlist koncertu Selah Sue v Bratislave:

1. Always Home
2. Mommy
3. Daddy
4. Reason
5. Black Part Love
6. Lost Ones (Lauryn Hill cover)
7. This World
8. Fyah Fyah
9. Time
10. Please
11. I Won’t Go For More
12. Raggamuffin
13. Crazy Vibes
14. Alone
15. Peace of Mind
16. Crazy Sufferin Style 

prídavok:
17. Explanations

Ak ste na koncerte neboli, pozrite si kvalitné záznamy z vystúpení s novými aj staršími skladbami a nenechajte si Selah Sue ujsť na Grape!


Autor: Marek Majzon
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti