James Blunt sa po štyroch rokoch vrátil do Bratislavy s jednoznačným plánom. Zahral to na istotu a hoci venoval svoje aktuálne turné novému - nepovšimnutému - albumu, dramaturgia aj scenár boli navlas rovnaké ako počas poslednej návštevy. Slovač tak síce dostala, čo chcela, no ani o kvapku viac.

Veľmi zvláštna atmosféra vanula v uplynulý štvrtok od 19. hodiny naprieč Aegon arénou Národného tenisového centra v Bratislave. Vystupoval James Blunt - spevák, ktorému ešte pred dekádou ležal celý plačúci svet pri nohách vďake skladbám You're Beautiful alebo Goodbye My Lover. Postrach každého senzitívneho srdiečka dosahoval desiatky miliónov videní na Youtube naposledy ešte pred štyrmi rokmi. Zachytili ste, že minulý rok vydal nový album The Afterlove? Ak nie, evidentne to nie je problém. V deň slovenskej zastávky svetového turné propagujúceho spomínanú novinku tak vyzerala väčšina návštevníkov.

Sila predskokana

Úlohu predskokana, teda umelca, ktorý spieva zatiaľ čo sa väčšina prítomných osviežuje pri predražených baroch alebo čaká na svojich hudobných súputníkov trčiacich v zápche, na seba tentoraz ochotne prevzala Emma Drobná s kapelou. Víťazka predposlednej série Česko Slovenskej SuperStar tak spravila na popud hlavnej hviezdy večera. Poloplnej hale s povesťou nesmierne zlej akustiky ponúkla značné množstvo svojich známych skladieb z debutu You Should Know (2017).

Nemohli tak chýbať SmileWords, What Have We Done (duet s jej priateľom Štěpánom Urbanom, ktorý počas večera hral na gitare), SheSadie a zaznela aj jej (zatiaľ) jediná autorská slovenská pesnička Keby. Publikum ešte potešila coververziou vždy zeleného hitu Čerešne od legendárnej autorskej dvojice Filip/Lasica. Nevedno, či bolo problémom prostredie alebo fakt, že Drobnej tvorba je pôvodne najmä elektronická, no v akustickej forme pôsobila, akoby sa jednotlivé nástroje navzájom predbiehali. Vo finále sa však autorke, nielen zmätočným prejavom, podarilo upútať pozornosť publika, a to až do takej miery, že si ju na konci už aj nakrúcalo na smartfóny.

Emma Drobná na koncerte Jamesa Blunta, 10.5.2018 Zdroj: Marko Erd

Už to nebude také ľahké

Obligátne obdobie čakania na zmenu pódia vystriedala projekcia. Začiatok nie príliš sľubne pôsobiacej šou ohlásilo staré autorádio, kde divákovi neviditeľný poslucháč nedočkavo hľadal signál s patričnou odozvou. Do tejto scenérie vpálil niekdajší britský vojak s trojicou skladieb Heart to Heart (Moon Landing, 2013), I'll Take Everything (All the Lost Souls, 2007) a Wisemen (Back to Bedlam, 2004). Kým sprvu pôsobil, že si slovenské publikum navil na popevkový háčik, ďalšie dve menej populárne skladby ho museli vyviesť z omylu. Navyše, pri návrate 14 rokov dozadu už bol tak zadychčaný, akoby čakal, kedy už pieseň skončí.

Nasledujúcim povinným bodom v scenári bol pozdrav v slovenčine a lichôtky o dôležitosti Slovákov na mape interpreta nedávno navrátivšieho z Ázie, Austrálie či Spojených štátov amerických. Niekoľkí sa zasmiali, no viac bolo tých, ktorí si túto "kartu" pamätali z minulosti. A propos, USA! Vzápätí uviedol dve najmenej známe skladby večera, samozrejme, z tracklistu aktuálnej štúdiovky. Príjemne romantická Time of Our Lives pripomínala rôzne podoby lásky bez ohľadu na vek alebo orientáciu, zatiaľ čo Someone Singing Along mala byť venovaná Donaldovi Trumpovi. Z akýchsi nepochopiteľných dôvodov zrazu prítomní čelili "hopsačke", pričom na projekcii "kričala" zbombardovaná Sýria a plačúce deti.

James Blunt v NTC, 10.5.2018 Zdroj: Marko Erd

Vrcholy, ktoré už dávno nie sú vysoko

Pasívny dav sa aktivizoval akonáhle Blunt v štvrtine svojej dvojhodinovky predviedol šláger všetkých pohrebov Goodbye My Lover. Od tohto bodu to už išlo poľahky a reakcie sa dočkali aj novinky ako tropical-popom inšpirované Lose My Number, "lepák" Make Me Better z dielne Eda Sheerana s tak prírodnou projekciou, že by sa za ňu nehanbil žiaden ekológ, či óda na alkoholické opojenie prinášajúce instantnú lásku v podobe neveľmi úspešného singla Bartender. S prierezom svojej už takmer 15-ročnej kariéry držala táto kolekcia pokope vďaka obohraným vtipom o výške, farbe hlasu a mužnosti.

Vrcholom sebakopírovania bolo pripomenutie onoho magického momentu, keď bol našinec vyzvaný zapnúť baterku na svojom mobile do rytmu balady Same Mistake. So samotným gestom by nebol vôbec žiadny problém, keby sa pred štyrmi rokmi nepočítalo ako jedno z najzapamätateľnejších zážitkov. Najviac si diváci koncert užili na jeho konci a možno išlo aj o akúsi ranu z milosti. Prišiel "prekvapujúci" prídavkový set pozostávajúci z letnej Stay the Night, nostalgie za Simonou v roku 1973 a túžba po láske s menom Bonfire Heart.

Jamesovi Bluntovi nemožno hudobne ani vokálne nič vyčítať. Oveľa smutnejší je fakt, že skopírovaním dramaturgie koncertu z roku 2014 vyslal svojim fanúšikom minimálne dva nepríjemne signály. Jednak podceňuje pamäť svojho skalného fanúšika, ktorý si mohol Moon Landing Tour 2014 užiť aj vďaka tomu, že spevák poprel fámy o "uplakanosti", a jednak znevažuje svojho poslucháča, pre ktorého za tie štyri roky urobil iba toľko, že zo svojej šou odstránil vesmírnu nálepku. Na druhej strane, nie je táto ľahostajnosť vzájomná? Blunta zrazu postihol osud hviezd 90. rokov - v skutočnosti už nikoho nezaujíma, či robia niečo nové, pokiaľ zahrajú to, čo majú.

Setlist koncertu Jamesa Blunta v Bratislave:
(10. 5. 2018, NTC, The Afterlove Tour 2018)

1. Heart to Heart
2. I'll Take Everything
3. Wisemen
4. Time of Our Lives
5. Someone Singing Along
6. Goodbye My Lover
7. High
8. Lose My Number
9. Carry You Home
10. Postcards
11. Make Me Better
12. So Long, Jimmy
13. You're Beautiful
14. Same Mistake
15. Bartender
16. OK

Prídavky:
17. Stay the Night
18. 1973
19. Bonfire Heart

Autor: Marek Majzon
Foto: Marko Erd

Súvisiaci interpreti: James Blunt