Diváci, ktorí v prvý októbrový týždeň navštívili niektorý z koncertov pod názvom "Levandulová – Najkrajšie piesne Hany Hegerovej", si z výnimočného hudobného zážitku odnášali silné dojmy. Slová ako "úžasný", "neskutočný" či "skvelý", ktorými návštevníci komentovali vypredaný večerný koncert v bratislavskej Starej tržnici (2.10.), pritom vôbec neboli prehnané.

Spomienkový večer na neoficiálnu kráľovnú česko-slovenského šansónu ukázal, že jej piesne stále priťahujú milovníkov kvalitnej a náročnej hudby bez ohľadu na dobu, ktorá uplynula od ich vzniku či generačnú príslušnosť. Autori projektu skrátka stavili na desaťročiami preverenú kvalitu a ukázali, že šansóny Hany Hegerovej si svoj nadčasový rozmer zachovávajú aj roky po ukončení jej kariéry a odchode do večnosti. Ak sa k tomu pridajú kvalitné mená interpretov z hudobnej a hereckej branže, úspech u divákov je zaručený.

V Bratislave sa v ten istý deň konali hneď dva koncerty – druhý popoludňajší organizátori pridali pre veľký záujem o vstupenky. Okrem toho projekt začiatkom októbra zavítal aj do Banskej Bystrici a Žiliny. Poslednou zastávkou mali byť Piešťany, tam sa však koncert v Dome umenia kvôli chorobe niektorého z účinkujúcich presunul na 13. novembra. A aj tam sa vďaka záujmu fanúšikov uskutočnia hneď dve vystúpenia. Tí, ktorí si projekt nechali ujsť, to tak stále môžu napraviť. V tomto prípade sa skutočne oplatí spraviť si koncertný výlet.

účinkujúci koncertu Levandulová, 2.10.2022 Zdroj: Jakub Hauskrecht
Diamantová pani umelkyňa

Charizmatická rodáčka z Bratislavy, vlastným menom Carmen Farkašová, odišla do hudobného neba vo vzácnom veku nedožitých 90 rokov, pričom s pôsobením na hudobnej scéne oficiálne skončila ešte v roku 2011. V čom to je, že o Hegerovej šansóny je stále veľký záujem? Jej radové i výberové albumy doteraz opakovane vychádzajú v reedíciách a dojímajú nás nie menej ako v čase svojho vzniku. Počas svojej neuveriteľnej, vyše polstoročie trvajúcej kariéry si Hana Hegerová získala generácie priaznivcov nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Dôkazom jej úspechov je vyše jeden a pol milióna predaných nosičov, za čo ju pri príležitosti jej 80. narodenín Česká národná sekcia Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu (IFPI) ocenila diamantovou cenou, ako i množstvo ďalších cien, vrátane štátnych vyznamenaní. Dostávalo sa jej uznania aj v nemecky hovoriacich krajinách a osobitnou poctou pre ňu bol aj dvojročný angažmán v srdci európskeho šansónu – parížskej Olympii v rokoch 1967 až 1968, ktorý je priniesol prezývku Édith Piaf z Prahy a francúzske médiá o nej písali ako o šansonierke so slovanskou dušou.

Vydarený výber účinkujúcich

Všetkých interpretov, ktorí prijali pozvanie na účasť v tomto divácky atraktívnom projekte, spája pozitívny vzťah k šansónu ako žánru a obdiv k interpretačnému umeniu Hany Hegerovej, ktorú si vážili aj ako osobnosť. Zuzana Kronerová, Zuzana Mauréry, Lucia Šoralová a Richard Müller sa svojich speváckych partov zhostili na výbornú. Na pódiu sa postupne striedali v krátkych blokoch piesní, v ktorých podali vyrovnané výkony, za ktoré si vyslúžili búrlivý potlesk a vrelé ovácie divákov, z ktorých mnohí svoje dojatie vôbec neskrývali. 

Slovenská speváčka žijúca v Prahe Lucia Šoralová svojím sýtym a dravým hlasovým prejavom ukázala, že sa z nej stala výrazná spevácka osobnosť, ktorá okrem muzikálových melódií a popu bravúrne zvláda aj šansón. Publikum si získala hneď prvou piesňou večera Noc (Schön wie die Lawona), židovskou ľudovou s českým textom Pavla Koptu z prvého albumu Hany Hegerovej. Lucia presvedčivo a s istotou zaspievala aj pôvodne francúzske šansóny s českými textami Bože můj, já chci zpět, či Já se vrátím (Bohéme). Mňa si úplne podmanila jemnou interpretáciou šansónu Vana plná fialek. Dramaturgovia koncertu urobili dobre, keď tejto sympatickej, postavou malej, ale hlasom veľkej speváčke poskytli veľkorysý priestor a dostala možnosť zaspievať publiku takmer polovicu piesní zo setlistu.

Lucia Šoralová, koncert Levandulová, október 2022 Zdroj: Jakub Hauskrecht
Ďalšia z účinkujúcich, známa herečka Zuzana Kronerová, si na koncerte z repertoáru Hany Hegerovej zaspievala síce len dve piesne, ale stálo to za to. V jej podaní si publikum vypočulo song Blázen a dítě z obdobia Hegerovej pôsobenia v pražskom divadle Semafor od autorskej dvojice Šlitr – Suchý, keď ňou navodila osobitú atmosféru starých dobrých časov svojím nízko posadeným hlasom. Divákom sa zdôverila o svojom priateľskom vzťahu s Hanou Hegerovou a znovu pripomenula, ako to bolo s "krádežou" legendárnej piesne Čerešne, ktorú si pani Hana prevzala do svojho repertoáru po tom, čo si ju slušne vypýtala od autorov Jara Filipa a Milana Lasicu. Za splnenie svojho sna Kronerová označila, keď si túto pieseň obe spolu zaspievali. A s neskrývanou radosťou potom divákom prezradila, že práve si plní svoj druhý sen, keď si ju po rokoch môže zaspievať sprevádzaná Petrom Maláskom, ktorý bol dvorným klaviristom a kapelníkom sprievodnej skupiny Hany Hegerovej v rokoch 1990 až 2011.

Aj tretia účinkujúca dáma, obľúbená herečka a speváčka muzikálového žánru Zuzana Mauréry ukázala, že šansón jej nie je cudzí. Ako mi po koncerte osobne prezradila, keď od autorov projektu dostala ponuku, neváhala ani chvíľu a ihneď súhlasila. Nebolo to však ľahké, Petr Malásek bol pri nacvičovaní Hegerovej skladieb prísny, ale keďže ako známa perfekcionistka chcela dosiahnuť na pódiu perfektný výkon a tento cieľ bol pre ňu silnou motiváciou, nevzdala sa. Kvôli tomu tiež pozorne sledovala staré televízne záznamy s Hanou Hegerovou, všímala si jej gestá, pohyby a výraz tváre. Osobne sa s Hanou Hegerovou síce nikdy nestretla, no navštívila kedysi jej koncert a označila jej spôsob vystupovania ako dokonalý. Námaha sa vyplatila, satisfakciou jej bola viac než pozitívna reakcia publika, a to najmä po predstavení šansónov francúzskych skladateľov Petr a Lucie s dych berúcou recitáciou a Lásko má. Na mňa osobne v jej podaní urobili silný dojem piesne Milord, ktorú preslávila Édith Piaf, a Potměšilý host z rovnomenného albumu z roku 1987.

Zuzana Mauréry, koncert Levandulová, 2.10.2022 Zdroj: Jakub Hauskrecht
Richard Müller má šansón rád

Legende slovenskej hudobnej scény Richardovi Müllerovi sa od publika dostalo osobitne vrelého privítania. Niet divu, spevák je známy svojím srdečným vzťahom k Hane Hegerovej a sám má šansóny vo svojom repertoári už niekoľko desaťročí. Podľa jeho vyjadrenia "postavenie šansónu medzi hudobnými žánrami možno prirovnať k poézii v literatúre. Je to akýsi vyšší druh piesne, ktorý nemusí pochopiť každý, ale tú jeho výnimočnosť cíti asi väčšina. Mám šansóny rád, pretože sú o živote, skúsenostiach, emóciách."

V jeho podaní zaznelo v trochu rýchlejšom tempe Rýmování o životě z Hegerovej albumu Recitál 2 (1974, český text Pavel Žák), pôvodne francúzsky song Comment Te Dire Adieu, ktorý v priebehu rokov naspievali mnohí svetoví interpreti (o. i. v roku 1989 aj Jimmy Sommerville). Mnohí z prítomných považovali za jeden z vrcholov večera duet Richarda s Luciou Šoralovou Stín stíhá stín, ktorý pôvodne vyšiel na albume Potměšilý host len v podaní Hany Hegerovej, no po trinástich rokoch ju Richard s pani Hanou naspieval v pozmenenom aranžmáne na svoj "český album" Richard Müller a hosté (2000). Okrem toho zaspieval nenapodobiteľným spôsobom aj vlastnú skladbu Rozeznávám a hoci v tomto jedinom prípade nešlo o pieseň z Hegerovej repertoáru, do atmosféry dokonale zapadla. Nakoniec, s Hanou Hegerovou speváka spája úspešný album V penzionu Svět autorskej dvojice Hapka - Horáček, ktorý mnohí kritici označujú ako jeden z desiatich najlepších česko-slovenských albumov minulého storočia.

Richard Müller, koncert Levandulová, 2.10.2022 Zdroj: Jakub Hauskrecht
V kontraste k zasnenému Richardovmu vyznaniu nasledoval energiou nabitý hit z kultového muzikálového filmu Kdyby tisíc klarinetů (1964) Tak aby ste to věděla, kde ho Hana Hegerová so šarmom jej vlastným predviedla spolu s Karlom Gottom a Waldemarom Matuškom, a v ktorom ukázala aj svoj herecký talent. Obe spevácke hviezdy tentoraz zastúpil Richard Müller a rolu filmovej Edity si "na doskách, ktoré znamenajú Bratislavu – Staré Mesto" strihla Zuzana Mauréry. Záverečnou čerešničkou na torte tohto nezabudnuteľného večera nemohla byť žiadna iná než Levandulová v podaní dvojice Müller – Šoralová. Jej chytľavá melódia ešte dlho znela v ušiach spokojných divákov, ktorí dlhým rozlúčkovým potleskom vďačne odprevádzali všetkých účinkujúcich do zákulisia.

Keď spomínam všetkých účinkujúcich, veľké uznanie patrí aj sprievodnej kapele, ktorej jadro tvorili kmeňoví členovia Müllerovho bandu – gitarista Štefan "Pišta" Lengyel, basgitarista a kontrabasista Martin Gašpar, majster dychových nástrojov Michal Žáček a, samozrejme, bubeník a zvyčajne aj kapelník Juraj Kuchárek, inak ideový autor celého projektu Levandulová. "Müllerovskú" zostavu počas turné doplnil v jazzových kruhoch známy akordeonista Michal Šťulík a kapelníkom sa na obdobie realizácie projektu stal uznávaný český klavirista a skladateľ Petr Malásek, ktorý s prvou dámou česko-slovenského šansónu spolupracoval posledných vyše 20 rokov jej aktívnej kariéry. Celá kapela hrala ako jeden muž, bola spoľahlivou hudobnou oporou všetkým interpretom a celkovo prispela k neopakovateľnej atmosfére koncertu.

Petr Malásek, koncert Levandulová, 2.10.2022 Zdroj: Jakub Hauskrecht
Spomínanie na Hanu Hegerovú nielen hudbou

Príjemným spestrením koncertu bolo zaradenie videovstupov medzi jednotlivými blokmi vystúpení. Na plátne za javiskom sa vystriedali známe tváre z hereckej i mediálnej scény, ktoré s láskou a vtipom opísali, čo ich s piesňami Hany Hegerovej spája, alebo sa podelili o spomienky a zážitky súvisiace s jej osobou.

Tak sme sa napríklad dozvedeli, že stand-up komička Lujza Garajová-Schrameková si v mladosti potrpela na to, aby jej partner mal rád "Hegerku". Podľa Adyho Hajdu treba na to, aby mohol človek porozumieť piesňam Hany Hegerovej, najprv dospieť. Adela Vinczeová to vzala z iného konca, keď podľa jej slov si šansón spája len s Hanou Hegerovou, pretože mnoho iných "šansoniérov" má síce šansonierské maniere, avšak jedine pani Hegerová bola v tomto žánri absolútne autentická a človek sa vie s ňou zladiť, nech je v akomkoľvek rozpoložení. Herečka Anna Šišková sa publiku zdôverila, že keď prvý raz počula pieseň Rozvod, celkom jej obsahu nerozumela. Až neskôr, keď rozvod sama zažila, sa k piesni vrátila a bola šokovaná z toho, ako presne to Hana Hegerová pomenovala.

Kto mal to šťastie vidieť Hanu Hegerovú naživo, potvrdí, že tak autenticky vyjadriť príbeh a pomocou detailov vyjadriť smútok i radosť, s ktorým sa poslucháč bez problémov stotožní, vedela len ona. A robila to pôvabne a s gráciou ako naozajstná dáma, a to nielen pokiaľ ide o šansón. Keby sme chceli určiť, ktoré piesne Hany Hegerovej sú najkrajšie, bolo by to ťažká výzva, lebo krásne sú všetky... Koncert Levandulová – Najkrajšie piesne Hany Hegerovej pripomenul, aké hudobné poklady po sebe zanechala, pritom ani nebola ich autorkou. Máloktorý interpret si dokáže pesničku osvojiť a doslova ju prežiť tak, ako to dokázala ona. Jej mimoriadna autentickosť a spätosť so šansónom súvisí aj s tým, že mu zostala verná počas celej svojej viac nez 50-ročnej aktívnej kariéry a nepodliehala žiadnym módnym trendom.

Dúfajme preto, že nejde o ojedinelý projekt svojho druhu, lebo napriek istej skepse ľudí z umeleckej branže, stále je u nás dosť ľudí, ktorí vyhľadávajú kvalitné kultúrne vyžitie.

Setlist koncertu Levandulová:
(2. 10. 2022, Bratislava, Stará Tržnica)

Intro: inštrumentálne medley
1. Noc (Schön wie die Lawona) (spev: Lucia Šoralová) 
2. Všechno nejlepší (spev: Lucia Šoralová)
3. Kolotoč (spev: Lucia Šoralová)
4. Lásko má (spev: Zuzana Mauréry)
5. Petr a Lucie (spev: Zuzana Mauréry)
6. Blázen a dítě (spev: Zuzana Kronerová)
7. Čerešne (spev: Zuzana Kronerová)
8. Obraz Doriana Graye (spev: Lucia Šoralová)
9. Bože můj, já chci zpět (spev: Lucia Šoralová)
10. Vana plná fialek (spev: Lucia Šoralová)
11. Rýmování o životě (spev: Richard Müller)
12. Stín stíhá stín (spev: Richard Müller a Lucia Šoralová)
13. Rozeznávám (spev: Richard Müller)
14. Milord (spev: Zuzana Mauréry)
15. Co mi dáš (spev: Zuzana Mauréry) 
16. Tak aby ste to věděla  (spev: Richard Müller a Zuzana Mauréry)
17. Já se vrátím(Bohéme) (spev: Lucia Šoralová) 
18. Můj milý málo milý je (spev: Lucia Šoralová)
19. Potměšilý host (spev: Zuzana Mauréry)
20. Levandulová (spev: Richard Müller a Lucia Šoralová)

Vstupenky na koncerty v Piešťanoch (13.11.):  

Autor: Ivan Straka

Súvisiaci interpreti: Hana Hegerová