Speváčka Mária Čírová (35) odohrala v piatok 8. decembra pre obrovský záujem fanúšikov pridaný vianočný koncert v šapitó Stars auditorium v Bratislave. No tento dátum bol pre ňu výnimočný aj z iného dôvodu. Jej otec Michal Číra (70) totiž oslavoval životné jubileum. Silu rodinného puta Mária zdôraznila počas večera hneď niekoľkokrát. Na rovnaké miesto sa s veľkým úspechom vrátila aj v pondelok večer (11.12.).

Nemožno jej uprieť talent, pokoru, ľudia ju vnímajú ako čistú, priam éterickú bytosť, má v sebe veľký kus kreativity aj profesionality. Niet divu, že na ňu fanúšikovia naprieč Slovenskom nedajú dopustiť. Vianočné koncerty Márie Čírovej pod názvom Moje Vianoce 2023 boli vypredané krátko po zverejnení dátumov a konkrétnych miest ich konania. Pre speváčku Vianoce symbolizujú najkrajšie dni v roku, ktoré si aj vďaka niekoľkomesačným prípravám na turné vychutnáva podstatne dlhšie než my ostatní.

"Turné riešime po celý rok, čiže v momente, keď končíme aktuálne vianočné koncerty, plynulo prechádzame do príprav na nasledujúci rok. Vianočné vizuály i nové nahrávky sa pravidelne pripravujú v lete, s výzdobou a záverečnou prípravou štartujeme v októbri," prezradila nám Mária v rozhovore na margo koncertných príprav. To, že spolu so svojím tímom dbajú na každý jeden detail, bolo cítiť aj na jej bratislavskom koncerte.

Mária Čírová, Moje Vianoce, Bratislava, 11.12.2023 Zdroj: Martina Mlčúchová

Na chvíľu v inom svete

Už len výzdoba samotného pódia napovedala, že speváčkina šou sa bude niesť v honosnom, avšak príjemnom a ľudí spájajúcom sviatočnom móde. Ak si k tomu pridáme Máriin výzor víly v bielom oblečení, dlhé blond vlasy, úsmev na tvári, ale tiež jej povestnú autentickosť, dokonalú symbiózu hudobníkov, milované deti a manžela na pódiu či srdečné príhovory, nečudo, že do posledného miesta naplnenú sálu hudobníčka opakovane dojímala k slzám.

Svojej vianočnej šou pripísala jasné posolstvo, ktoré dodržala do bodky. "Poďte sa spolu so mnou naladiť, poďte si oddýchnuť, poďte sa usmiať, poďte zavrieť oči a cítiť horiace drevo v krbe, poďte si zaspievať tie najkrajšie slovenské vianočné koledy. Nechajme sa vtiahnuť do čarovného kúzla Vianoc, ktoré sa nám každoročne pripomína v tomto období," privítala hostí hneď v úvode.

Mária Čírová, Moje Vianoce, Bratislava, 11.12.2023 Zdroj: Martina Mlčúchová

Rokmi doviedla vianočné koncerty do dokonalosti

Možno vás prekvapí, že obľúbená speváčka, klaviristka a skladateľka pripravuje vianočné koncerty už viac než desať rokov. Nevynechala ani obdobie pandémie, na ktoré dnes už nazerá celkom inou optikou, a dokonca v ňom našla i mnohé pozitíva. "Počas pandémie to spočiatku vyzeralo veľmi zle, zrušili sa nám všetky akcie, zo dňa na deň sme prišli o všetky príjmy, ale vynašli sme sa aj s našimi tradičnými vianočnými koncertami a urobili ich dva razy online. Samozrejme, spätná väzba pri živých hraniach je čosi úplne iné, no v rámci možností v danom čase sme urobili maximum a dostali sme kopec krásnych reakcií," zaspomínala si.

Mária Čírová vníma život ako nevyspytateľný dar a je presvedčená, že všetko v ňom má svoj jasný zmysel. Tento pocit v nej umocnila i skúsenosť zo začiatku tohto roka, keď ako jedna z účastníčok projektu Let's Dance musela pre zranenie a silné bolesti odstúpiť. Každú z piesní, ktorú v piatok večer zaspievala, sprevádzal silný príbeh, pričom hudobníčka nezabudla ani na neľahké obdobie jej (ne)účinkovania v súťaži.

"Trénovala som, tanečné prípravy bývali náročné a do tréningov som dávala všetko. Zatancovala som si však iba jedno kolo a cítila veľkú krivdu. Stačilo pár sekúnd a bolo po všetkom. No namiesto mňa nastúpil úžasný pár Vratko Sirági s Aničkou Riebauerovou a ja som okamžite pochopila, že všetko je presne tak, ako má byť." S týmito dojmami Mária neprišla náhodou – práve bronzové súťažné duo v piatok okorenilo romantickým tancom jednu z jej vianočných balád.

Mária Čírová, Moje Vianoce, Bratislava, 11.12.2023 Zdroj: Martina Mlčúchová

Do vystúpenia zapojila aj svoje deti

Na turné Moje Vianoce 2023 Máriu sprevádza jej vianočná kapela na čele s manželom Marošom Kachútom, sláčikovým kvartetom, vokalistkami a detským zborom Radosť, ktorého súčasťou sú i Máriine deti. Zoe (10) niekoľkokrát počas programu zaspievala a Hugo (14) hral na klavíri v troch piesňach. Na pódiu sa objavil i najmladší Rubenko (3), keď spolu so speváckym zborom Radosť pod vedením Márii Lukáčovej, tancoval a spieval, čo mu sily stačili.

Speváčka bola pri pohľade na svoje deti na pódiu obzvlášť dojatá. Vrátila sa do čias, keď ako dvadsaťročná čakala najstaršieho syna a bývala konfrontovaná s názormi, ako si včasným tehotenstvom zatvára dvere do sveta hudby a šoubiznisu. Dnes sa môže nad dávnymi tvrdeniami iba pousmiať. Hugo hrajúc na klavíri, zatiaľ čo jeho mama počas megahitu Unikát schádza do hľadiska medzi ľudí, je silný moment. 

Skladby, bez ktorých by to nešlo

Na vianočných koncertoch Márie Čírovej nechýbajú tri skladby, ktoré v nej evokujú obdobie detstva. Jej otec Michal Číra ich zložil v období, keď Mária o hviezdnej kariére ešte len snívala. Ona ich neskôr, už z pozície jednej z našich najúspešnejších speváčok, nanovo zaranžovala a dnes ich považuje za trilógiu, bez ktorej si vianočné spojenie s fanúšikmi nedokáže predstaviť. V piatok večer ich ale venovala predovšetkým milovanému otcovi. Ide o skladby Do noci tichej, Vianoce krásne sú a Štedrý večer. Nájdete ich aj na Čírovej vianočných albumoch Vianočný album (2015) a Moje Vianoce (2021). Ako sama potvrdila, budúci rok má ambíciu pridať k nim ďalší. 

Na turné Moje Vianoce 2023 sa ale Mária vracia aj k svojim najznámejším hitom, preto na ňom zaznejú i piesne Búrka, Slobodná, už spomínaný Unikát či novinka Ja verím. Mimochodom, Mária vtipne poznamenala, že pri zostavovaní setlistu so skladbou Búrka u manžela takmer neuspela a musela na nej neúnavne trvať. Vzhľadom na spätnú väzbu fanúšikov dobre urobila.

Mária Čírová, Moje Vianoce, Bratislava, 11.12.2023 Zdroj: Martina Mlčúchová

Väčšine koncertných miest zostáva verná

Moje Vianoce s Máriou Čírovou zavítajú tento rok až do pätnástich slovenských miest. Umelkyňa netají, že na jednej strane sú tu stálice, čiže mestá, kde doposiaľ nevynechala koncert ani jeden rok. Snaží sa však navštíviť aj miesta a mestá, kde s kapelou doposiaľ nehrali alebo do nich dlhší čas nezavítali.

Jej tohtoročnými zastávkami na Slovensku boli, respektíve stále sú: Nové Zámky, Senica, Prievidza, Rožňava, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, Žilina, Košice, Banská Bystrica, Trnava, Bratislava, Trenčín, Piešťany, Nitra a Poprad. V posledných dvoch menovaných mestách pritom len pred pár dňami pridala ďalšie vystúpenia, ktoré sa uskutočnia v popoludňajších hodinách pred pôvodne plánovanými a dlho vypredanými večernými koncertmi.

Výnimočné turné, na ktorom kráľovná vianočných balád odohrá počas niekoľkých týždňov spolu až dve desiatky koncertov, odštartovalo 26. novembra a potrvá až do 20. decembra. Tento rok Mária zavíta aj do Brna a Prahy. Českí fanúšikovia ju poznajú z úspešných spoluprác Vloupám se s O5 a Radeček (2014) či Padam s Benom Cristovaom (2018).

Mária Čírová, Moje Vianoce, Bratislava, 11.12.2023 Zdroj: Martina Mlčúchová

Pozrite si celý fotoreport

Autorka: Danka Šoporová