Festival komornej hudby Konvergencie 2015 vo štvrtok otvorila bratislavská kapela Longital doplnená o sláčikové kvarteto. Kombinácia Šina, Dano, Marián a dvoje husle, viola a violenčelo sa postarali o naozaj magický zážitok.

Kruhy sa na koncerte projektu Longital Suita uzatvárali, až sa z toho jednému mohla hlava zatočiť. Okrem okrúhlych narodenín Daniela Salontaya (živió!) to bola predovšetkým prítomnosť Slava Solovica, ktorý stál niekde úplne na začiatku, keď sa voda sypala, piesok lial, a Dlhé Diely svoje albumy ešte podomácky napaľovali. Od prvej spolupráce na albume Šinadisk toho Longital i Solovic zažili (a vytvorili) veľa, až otvárací koncert Konvergencií ich však podnietil opäť k hlbšej hudobnej spolupráci.

Ďalším krúživým pohybom sa na pódiu ocitol aj samotný Longital - bolo to pred necelým rokom (3.10.2014), keď práve v priestoroch bratislavského Divadla P.O. Hviezdoslava v rámci Waves Bratislava prvýkrát hrali v triu s bubeníkom Mariánom Slávkom. Elektrická energia toho večera sa transformovala do dlhodobej spolupráce, nových aranžmánov starších piesní (zachytených na "živom" albume A to je všetko?) a práce na novej nahrávke. Ako potvrdil aj štvrtkový koncert a Slávkove dychberúce údery, z jednorazovej hosťovačky sa rozvinula dynamika obohacujúca všetkých zúčastnených.

Longital Suita, Konvergencie 2015 Zdroj: Martina MlčúchováCelý fotoreport z koncertu nájdete na www.mmmusicphoto.com

Koncertný program tohto večera vychádzal práve z albumu A to je všetko?, tak ako ich v spojení so sláčikovým kvartetom počul Slavo Solovic. Skladateľ, ktorý úspešne prekračuje hranice medzi populárnou či alternatívnou hudbou a svetom vážnej, klasickej hudby, má vzácny dar. Či už upravuje skladby Korben Dallas, cigánske ľudové piesne so Sendreiovcami alebo vnútorné krajiny Longitalu, ich obsah prekladá do jazyka nových nástrojov s obdivuhodnou ľahkosťou. A najmä - bez strát na význame, zážitku či pôvodnom charaktere. Longital Suita tak vonkoncom nepôsobí ako samoúčelný projekt, ktorý mal kapelu prepašovať na festival s trochu iným zameraním, či nebodaj urobiť z jej tvorby profesorsky pôsobiacu vážnu hudbu (maximálne tak závažnú).

Longital = sebavedomie, odvaha a radosť

Veľkú časť setlistu tvorili piesne z albumu Teraz, ktoré sa od vydania v roku 2010 neustále menia a vyvíjajú. Z pôvodnej podoby najprv Šina a Dano postupne pozhadzovali všetky elektronické ozdoby, až zostala len intímna výpoveď dvoch autorov. Z tejto čistoty sa so Slávkovým príchodom zrodila nová, živelná, občas jazzová, občas rocková inkarnácia. Pod Solovicovým vedením sa skladby Von Von, Na horu a doluZlatá, Bránou či A to je všetko? akoby rozľahli do celej svojej šírky.

Morské názvy skladieb Na mori či Som modré more sú v prípade Longitalu naozaj na mieste. Vlny energie sa striedali s piesňami ako Modrý plyn alebo Anjel môj, ktoré sú pôvodne skôr komornými, nenápadnými skvostmi. Solovicovi (viola) a jeho spoluhráčom (Štefan Filas - 1. husle, Milan Adamec - 2. husle a Jozef Lupták - violončelo) sa ich podarilo ukázať v celom ich krehkom pôvabe. A zároveň, ako sami muzikanti žartovali, bolo aj pri nich zrejmé, že sa jedná o závažné kompozície. Ich váha vo štvrtok večer priam nadnášala. A treba povedať, že kapele táto zrelá podoba svedčí. Sebavedomie (teda poznať sa a vážiť si sám seba) a zároveň odvaha (skúšať, stúpať do neznáma, meniť) je inšpiratívna kombinácia pre každú kapelu i jednotlivca. Longital opäť raz slúžia ako príklad, z ktorého sa môžeme učiť (opäť, kapely i jednotlivci).

Radosť je asi najvýraznejší pocit z celého koncertu. Nepresnosti a zabudnutý text patria k hraniu nového náročného materiálu a v DPOH nikomu neprekážali. Uvoľnená kapela počas celého večera žartovala a očividne si užívala toto nové dobrodružstvo. Dobrou správou pre všetkých, ktorí sa nemohli zúčastniť tohto magického večera, sú okrem záznamu, ktorý by sa mal čoskoro objaviť v archíve služby Club Streamer, aj plány Longital Suitu ešte pri vybraných príležitostiach oživiť. Ten zážitok by ste si nemali nechať ujsť.


Program festivalu Konvergencie 2015 pokračuje v pondelok 14. septembra koncertom Arvo Pärt - Annum per annum, ktorý je pri príležitosti 80. narodenín venovaný tvorbe geniálneho estónskeho skladateľa. Podrobnosti o programe festivalu a ďalších koncertoch nájdete na oficiálnom webe www.konvergencie.sk.

Autorka: Michaela Kučová
Foto a video: Martina Mlčúchová - mmmusicphoto.com

Súvisiaci interpreti: Longital