Piešťanský Grape už nie je malý brat Pohody. Vyrástol. Zmenil sa. Nasadil si indiánsku čelenku a s bojovým pokrikom si našiel svojich vlastných fanúšikov. Aj tento rok jeho atmosféra vibrovala energiou mladých ľudí, ktorí si rôznorodý hudobný program vychutnali aj napriek, bohužiaľ už tradičným, vrtochom augustového počasia.

V prvých ročníkoch sa návštevnosť pohybovala okolo 10-tisíc ľudí, no keď bol pred dvoma rokmi Grape festival prvýkrát vypredaný ešte pred začiatkom (a minulé leto takisto), bolo jasné, že kapacita je nastavená na podstatne vyššie číslo. Organizátori ho však prezradili až tento rok, keď sa im podarilo vypredať vstupenky dokonca ešte o pár dní skôr ako vlani. Kapacita útulného areálu, v ktorom sú všetky scény od seba vzdialené maximálne päť minút chôdze, je nastavená na 20-tisíc ľudí a tento strop je tak akurát na hrane. Kým cez deň je Grape so všetkými svojimi zákutiami, výzdobami, dobrotami v pestrej ponuke jedál a vychytávkami ako Žabí majer, ratrák, húpacie siete, mlynské koleso, autodrom alebo dostihy s plyšovými koníkmi veľmi príjemným miestom, kam môžu rodičia pokojne vziať svoje deti, počas neskorých večerov a nocí môžete zažiť, čo naozaj znamená vypredaný festival. V dobrom aj v zlom.

Kto si chcel tento rok zaistiť účasť na poslednú chvíľu, musel sa zmieriť s cenou, ktorá presahovala poslednú sumu, za akú vstupenky ponúkali organizátori. Ľudia si boli schopní kúpiť lístok na sociálnych sieťach za 70 ale aj 100 eur. A to aj napriek tomu, že aj tento rok sľubovali meteorológovia búrky a ochladenie, čo sa napokon aj splnilo. Nech ste však zaplatili akúkoľvek sumu, rozhodne to bola dobrá investícia. Program bol nabitý silnými zahraničnými menami, najvychytenejšími slovenskými umelcami posledných rokov a búrka napokon prerušila program len na chvíľu.

Grape festival 2017 Zdroj: Marko ErdGrape festival 2017 Zdroj: Marko Erd

Piatok v znamení rocku aj zasnívaného indie popu

Festival tradične otvárali slovenské kapely. Billy Barman bola jedna z prvých, ktorú mohli návštevníci vidieť. Chalani si zahrali len v trojici na malinkom pódiu umiestnenom priamo na letiskovej dráhe. Okolo "Židla stage" sa rozostúpilo niekoľko desiatok ich fanúšikov, ktorí si s kapelou zaspievali napríklad single Traja či Vrkoče. Najsympatickejšie bolo, že celé vystúpenie sa vlastne ani nepodobalo na ozajstný koncert, ale skôr na spievanie s kamošmi. Ani tohtoročný Grape sa však neobišiel bez plnohodnotného vystúpenia Barmanov na veľkom pódiu. V sobotu vystúpili pred svojimi fanúšikmi na druhej scéne - v najväčšom krytom stane festivalu, ktorého kapacita každým rokom rastie. Zmestiť sa doň mohlo odhadom asi 7-8 tisíc fanúšikov, no dianie na pódiu bolo možné vďaka obrazovke pred vstupom sledovať aj vonku z pohodlia slamených "pyramíd", ktoré boli roztrúsené po celom areáli.

Ako prvé zahraničné meno sa v piatok predstavili Holanďania De Staat. Rocková kapela, ktorej hudba sa nesie najmä v znamení alternatívneho a experimentálneho rocku, priniesla do festivalového areálu nezvyčajnú energiu. Aj keď sa na Grejpe nájde každý rok zopár rockových kapiel, tentokrát organizátori vsadili nie na melodický indie rock ale na tvrdšiu verziu tohto žánru. A keďže dobré krepčenie nie je nikdy zlé, úvodný koncert na hlavnom pódiu sa niesol v duchu tvrdších gitarových rifov a veľkej energie. Z domácich kapiel pritvrdili hneď na úvod na jednom z menších pódií Genuine Jacks, neskôr sa predstavili aj Korben Dallas a prekvapivo energickí boli aj mladí "folkáči" Kinsfolk.

Na ročníku plnom kontrastov (yin-yang v stanovom mestečku ho naozaj perfektne vystihol) sa predstavilo aj viacero indie-popových interpretov so zasnívaným repertoárom. Za pozornosť určite stáli ambientní Američania Cigarettes After Sex. Možno sa mnohým zdá, že sa ich dokonale melancholický repertoár hodí viac do upršaného októbra niekde v klube, v Piešťanoch však presvedčili, že ich hudba môže fungovať rovnako dobre v akomkoľvek ročnom období. Slovenskému publiku zahrali napríklad skladby K., Sweet či Apocalypse.

Pre mnohých bol vrcholom piatkového programu koncert mladučkej Nórky Aurory plný magickej atmosféry Škandinávie. Táto 21-ročná slečna zaujala nežnou hudbou a zasnívanou interpretáciou jej najsilnejších skladieb, vrátane I Went Too Far, Warrior alebo Running With The Wolves. Na tomto mieste treba dodať, že kapely, ktoré hrali na Suzuki stagei nemali najlepší zvuk. Dozadu často nebolo ani počuť, keď sa interpret prihováral publiku a samotná hudba znela miestami dosť rozostrene.

Aurora, Grape festival 2017 Zdroj: Marko ErdAurora na Grejpe - viac fotiek z piatka

Tom Odell vtedy a teraz

Medzi jedno z najpodarenejších festivalových vystúpení nesporne patril koncert Angličanov Metronomy, ktorí roztancovali piešťanské letisko svojimi hitmi, ako Love Letters, The Bay alebo The Look. Vrcholom piatkového večera bol však jednoznačne Tom Odell, ktorý vystúpil na Slovensku už druhýkrát. Tentoraz však s neporovnateľne väčším publikom ako v roku 2014, keď ho mohli Slováci vidieť v bratislavskej Starej tržnici. Kým vtedy vystúpil pred približne 300-členným publikom, v piatok sa naňho prišli pozrieť tisícky fanúšikov.

Samotný spevák sa však nezmenil. Stále rovnako zanietená hra na klavíri, ktorej ste verili každý jeden tón. A stále je to ten istý rebel s trochu posmešným úsmevom na tvári. Zazneli najlepšie skladby z jeho prvého albumu Long Way Down - Grow Old With Me či Can't Pretend. Na jeho najväčší hit Another Love však nezostal čas - búrka a silný dážď vyhnali ľudí do svojich stanov a program sa prerušil asi na hodinu.

"Keďže sme posunuli začiatok Toma Odella na skorší čas, odohral takmer celý koncert," povedal pre TASR riaditeľ festivalu Ján Trstenský. Program na hlavnom pódiu obnovili po polnoci a podľa pôvodného line-upu vystúpili austrálski The Temper Trap. Na ostatných pódiách po búrke spustili program s miernym posunom. "V krytých stanoch pokračoval program s 20-minútovým oneskorením, ale kapely odohrali kompletné vystúpenia. Ráno okolo pol štvrtej sme ukončili program na všetkých pódiách, kde hrali už iba dídžeji, lebo sme dostali hlásenie o ďalších búrkach. Viac-menej všetko však prebehlo podľa plánu a prvý deň sa napriek zlému počasiu v konečnom dôsledku vydaril," dodal Trstenský.

Tom Odell, Grape festival 2017 Zdroj: Marko ErdGrape festival 2017 Zdroj: Marko ErdVýrazy v tvárach fanúšičiek Toma Odella hovoria za všetko

Hudba vs. komfort návštevníkov 1:0

Minulý rok sa podarilo organizátorom festivalu napraviť viaceré "hriechy minulosti". Nekonali sa dlhé rady na pivo či toalety a všade, kde sa jednalo o tekutiny rôzneho charakteru, nebol absolútne žiaden problém. Ôsmy ročník sa v tomto smere tak trochu vrátil späť. Čisté alebo skôr prázdne toi-toiky boli skôr raritou. I keď je pravda, že možno som na tieto miesta chodila len v nesprávnom čase.

Ani čistá voda na umývanie rúk alebo dezinfekčný gél neboli samozrejmosťou. A ak ste sa nezdržali v časti, kde sa vyprázdňuje, zdržali ste sa tam, kde sa napĺňa - pri objednávke na pivo. Neraz sa stalo, že obslúženie jednej menšej rady trvalo aj desiatky minút, pretože skrátka chýbal personál. Sú to drobnosti, ktoré sa dajú veľmi ľahko napraviť, aj takéto maličkosti totiž dokážu premeniť festivalovú nepohodu na krajší deň. A Grape už dokázal, že to vie aj lepšie.

Grand finále s Two Door Cinema Club a Moderat

Sobotňajšie popoludnie sa nieslo v znamení SĽUK-u, ktorý prišiel so skvelou tanečnou a svetelnou šou. Najznámejšie biblické príbehy o Adamovi a Eve, Noemovej arche, Kainovi a Ábelovi či stavaní babylonskej veže premenili folkloristi na pútavé variácie slovenských ľudových tancov. Atmosféru dopĺňali fantastické vizualizácie dizajnéra Jána Šicka, plné čistých minimalistických línií, ktoré plnili plnohodnotnú úlohu kulís.

SĽUK, Grape festival 2017 Zdroj: Marko ErdSĽUK namiesto ľudových krojov priniesol biblické divadlo

Hviezdami soboty však boli najmä zahraničné mená. Kým Zola Jesus ponúkla uhrančivý koncert na počúvanie, The Naked and Famous bola tancovačka, tak ako sa aj očakávalo. Malo to svoj náboj a drive, ale z publika som započula aj nahnevané "to sa nedá počúvať", za ktorým nasledoval nasrdený odchod na niektorý z menších koncertov.

Two Door Cinema Club boli vraj najdrahšou kapelou v doterajšej histórii festivalu a vysoké očakávania naplnili. Trojčlenná zostava, ktorá pred piatimi rokmi vystúpila na trenčianskej Pohode na jednom z menších pódií, bola tento víkend spolu s Metronomy, Tomom Odellom a Moderat jasným headlinerom. Severoírska kapela sa vypracovala z príjemne no priemerne znejúcej indie gitarovky na našľapaný stroj, ktorý dokáže vyčarovať výbornú atmosféru. A nepotrebovala na to ani svoj najväčší hit What You Know, i keď nakoniec zaznel zaznel aj ten. Všetkých samozrejme potešil, aj bez neho by však išlo o výborný koncert, na ktorý sa nezabúda.


Záver koncertu Two Door Cinema Club (video: Ján Trstenský)

Absolútny vrchol festivalu však napokon prišiel v tak trochu netradičnom čase, zrejme na požiadanie kapely. Hodinu po konci Two Door Cinema Club, o jednej v noci, predstavil Moderat na piešťanskom letisku okrem iného aj svoj najnovší album III. Začali jednou z najlepších skladieb platne - skvelou Ghostmother. Piesňou o duchoch minulosti preniesla zostava svojich fanúšikov do prítomnosti. Nasledoval jeden z ich najväčších hitov - skladba A New Error a v zápätí Running, v ktorom kapela pripomína, že všetkým beží čas, preto sa netreba zastavovať.

Majstrovské skladby jednej z najzásadnejších elektronických kapiel dneška sú nabité tak trochu erotickým nábojom a vyvolávajú silné emócie. Je to ťažko definovateľné, ale nemajú to všetky kapely. Berlínske trio dokáže vyvolať zimomriavky, aj keby ste nevnímali texty piesní alebo by ste tvorbu Moderat nepoznali vôbec. Neustále elektrifikácia nielen uší ale celého tela je láskou na prvé počutie. A ak ste ich na piešťanskom letisku nezastihli, tak vám len so smútkom musíme pripomenúť smutnú správu. Je totiž dosť možné, že ich najbližšie mesiace či roky nebudete môcť počuť vôbec. Práve tento týždeň totiž kapela ohlásila prestávku. Koľko bude trvať, Moderat neprezradili.

Moderat, Grape festival 2017 Zdroj: Marko ErdModerat na Grejpe - viac fotiek zo soboty

Slovenská scéna v plnej kráse

Tento rok sa na festivale predstavilo rekordných 19 zahraničných hostí, no najväčšiu časť programu tradične tvorili domáce skupiny a interpreti. Ak chcete získať prehľad o súčasnej slovenskej nezávislej a "mladej" scéne, Grape je na to ideálnym miestom. Musíte si však vyberať, keďže koncerty na vedľajších pódiách sa prekrývajú. V jednu hodinu ste sa napríklad museli rozhodovať medzi Pudingom pani Elvisovej, Supom a Genius Locci alebo medzi Katarziou, Bad Karma Boy a Tonom S. Na hlavnom pódiu sa o pozornosť s nikým nemuseli deliť Medial Banana, ktorých koncert v sobotu poobede rozprúdil energiu na letisku a bol zároveň skvelou pozvánkou na blížiaci sa Uprising. O dve hodiny neskôr zase patril najväčší stage legende domácej scény Bez ladu a skladu.

Výborný koncert odohrala mladá bratislavská kapela Tolstoys, ktorá pod vedením Ely Tolstovej tvorí zasnený indie pop so zaujímavou rytmikou a originálnymi textami. Slečna Ela, ktorá len pred nedávnom zmaturovala, je ďalším talentovaným zjavom na našej hudobnej scéne. Pripravovaný debutový album má, podľa doteraz zverejnených nahrávok a koncertov, potenciál priniesť kapele titul Debut roka na budúcoročných Rádiohlavách. Vyjsť by mal na jeseň na značke Slnko Records.

Debutový album chystá aj kapela Satin Lead, aj keď v jej prípade o nováčikoch hovoriť nemožno. Líder skupiny Ľubo Petruška hrá už vyše 20 rokov v Chiki Liki Tu-a, okrem toho často na pódiu dopĺňa aj zostavu Korben Dallas. "Zo skupín, v ktorých pôsobím, je pre mňa práve Satin Lead najosobnejšia. Mám v nej najväčší vklad a aj textovú stránku tvorím z najväčšej časti ja," vysvetlil hudobník. Na Grape predstavil so svojimi spoluhráčmi okrem prvého EP z roku 2015 aj ďalšie piesne, ktoré vyjdú na konci roka na prvej dlhohrajúcej platni.

Okrem mladých kapiel a festivalových stálic mohli fanúšikovia vidieť napríklad aj skupinu Čisté Tvary, ktorá na letných festivaloch nehráva často. Vzácne vystúpenie si užili nielen fanúšikovia, ktorí dali alternatíve z Martina prednosť pred spomínanými Billy Barman, ale aj samotná kapela, ktorá v nadšenom statuse na Facebooku vyjadrila nádej, že sa na Grape ešte niekedy vráti. Priestor dostala tradične aj domáca elektronika (Bulp, Jimmy Pé, Changing Faces, B-Complex...) či hip-hop (Vec s live kapelou, BoyBand, spomínaní Tono S a Supa alebo Fobia Kid).


Juraj Péč, Čisté Tvary, Grape festival 2017 Zdroj: Marko ErdČisté Tvary odohrali jeden z mála festivalových koncertov

Čo dodať na záver? Festival Grape je parádna akcia, i keď je stále čo vylepšovať. Ale tak to asi chodí, že sa väčšinou učíme z vlastných chýb. A niekedy ich aj zopakujeme. Keď však vezmeme do úvahy, s akým počasím sa museli organizátori vysporiadať večer pred festivalom aj počas piatkovej noci - a že búrky celému festivalovému tímu priniesli množstvo práce navyše - tak sa dá pochopiť, že z hľadiska čistoty a komfortu by prekonanie minulého ročníka vyžadovalo nadľudské sily.

V každom prípade je skvelé, že o tomto "malom" festivale je počuť čoraz častejšie aj za hranicami, o čom svedčia nielen nominácie na európske festivalové ceny či články o minulých ročníkoch v zahraničných médiách, ale najmä rastúci počet zahraničných návštevníkov. Tento rok ukázal, že dobrá práca je po ľuďoch naozaj vidieť, a dokonca aj v situáciách poznačených búrkami, ktoré v prvých ročníkoch viedli k chaosu, prebiehal festival relatívne hladko. Aj keď na Slovensku až príliš často počúvame, prečo sa veci nedajú, Grape opäť raz presvedčil, že keď sa naozaj chce, dá sa zvládnuť všetko.

Grape festival 2017 Zdroj: Marko ErdGrape festival 2017 Zdroj: Marko ErdGrape festival 2017 Zdroj: Marko ErdPozrite si celý fotoreport Marka Erda

Autori: Kristína Jurčišinová, Patrik Marflák + citácie organizátorov z TASR
Foto: Marko Erd