Byť dievča s gitarou je nevďačná úloha, rockové sóla sú stále považované za mužskú doménu. Výnimka je možná, len ak ste PJ Harvey alebo jej priama nasledovníčka. Ako ukázal aj bratislavský koncert, Anna Calvi sa na svojej tretej nahrávke pasuje so všetkými škatuľkami, ktoré jej sú pritesné. Keď je na pódiu, zdieľa autentické emócie v celej ich surovej sile.

Anna Calvi pôsobí ako introvertný človek presne do momentu, kým vystúpi na pódium. Na ňom sa s podporou Mally Harpaz (klávesy a perkusie) a Alexa Thomasa (bicie) premieňa na absolútne suverénnu performerku, z ktorej neviete odtrhnúť zrak (ak patríte k tým zopár šťastným, ktorí v zaplnenej sále Novej Cvernovky dovidia na pódium).

Sila je slovo, ktoré sa mi najčastejšie vynára pri speve Calvi. Podobne mocná je jej hra na gitaru - a ako dokazujú aj najnovšie skladby, otázka moci je pre hudobníčku nanajvýš aktuálna. Tohtoročný album Hunter, ktorý v Bratislave predstavila, je manifestom oslobodzovania sa od rodových rolí a hľadania nového ženstva, nespútaného, divokého a nasledujúceho svoje túžby.


Pre pozorne počúvajúcich to nebolo nič prekvapujúce, no až v tomto roku začala charizmatická hudobníčka odhaľovať viac zo svojho súkromia. So svojím publikom zdieľala nielen to, že žije s partnerkou, no verejne hovorí aj o tom, že sa nikdy necítila celkom ako žena, rozhodne nie taká, ako ženy stereotypne zobrazujeme. Nové skladby preto hovoria nielen o priepustnosti hraníc, ktoré sme vytýčili medzi mužskosťou a ženskosťou, ale predovšetkým o tom, ako sa môžeme vymaniť z pasívnej roly a prežívať svoj život autenticky bez ohľadu na spoločenské stereotypy.

Koniec koncov, sama hudobníčka je toho najlepším dôkazom vlastne už roky: vášnivé gitarové sóla na pódiách očakávame od vlasatých rockových bohov, v našich mysliach sú spájané s akýmsi falickým sexepílom. Bez toho, aby išlo o nejaký politický kŕč, Anna Calvi tento kánon prepisuje. Jej miesto je celkom nespochybniteľne tu, s gitarou, či už sa s ňou kvílivo zvíja alebo vyzývavo stojí publiku zoči voči. V ňom nájdete klasických rockerov s rednúcim zátylkom, ale aj romantické vlasaté víly. Suverenita hudobníčky, ktorú si prišli vypočuť, drví na prach všetky predsudky, pochybnosti, aj večné otázky o tom, aké to je byť ženou s gitarou.

Vystúpenie samotné prinieslo rôznorodé polohy - od nežne tichých až po drásajúco dravé momenty. Okrem nových skladieb zaznie aj tematická Desire, Suzanne & I či cover Ghost Rider od Suicide. Calvi tak svojím koncertom prináša praktickú ukážku možnosti koexistencie dvoch zdanlivo protichodných stavov - zraniteľnosti a sily. Ako naznačuje aj pieseň Alpha, je čas zanechať mýtus lovca - alfa samca a prinášať nové spôsoby napĺňania svojich túžob, bez ohľadu na to, kde sa v rámci rodového spektra nachádzame.


Anna Calvi v Novej Cvernovke, 12.11.2018 Zdroj: Martina MlčúchováAnna Calvi v Novej Cvernovke, 12.11.2018 Zdroj: Martina MlčúchováAnna Calvi v Novej Cvernovke, 12.11.2018 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport z koncertu

Autorka: Michaela Kučová
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Anna Calvi