Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Fermata v Bratislave: Keď si kapela s hodinovými ručičkami robí, čo sa jej zachce

Fermata v Bratislave: Keď si kapela s hodinovými ručičkami robí, čo sa jej zachce

16.10.2019 - 17:10 | Michal Húska

Na Fermatu ma zobral otec po vydaní albumu Next, teda niekedy v roku 2005. Bol to môj prvý koncertný zážitok s touto kapelou. Odvtedy prešlo 14 rokov, kým vydala ďalší štúdiový album, a rovnako dlhý čas trvalo aj mne vidieť ju opäť na pódiu.


Text a foto: Michal Húska

V piatok 11. októbra Fermata v bratislavskom Babylone pokrstila svoju novinku Blumental Blues a hoci spomienka na moje prvé stretnutie s ňou je pekelne stará, mám pocit, že teraz znela ešte lepšie. Omladená energia v spojení s novými vecami sa z pódia prelievala v úžasných vlnách.

Z princa kráľom

Keď sa povie Fero Griglák, nejako automaticky vám v ušiach znejú aj mená Mariána Vargu a Fedora Freša.... Žiaľ, líder Fermaty je z posledný z tejto trojice, ktorého prítomnosť si ešte môžeme užívať na koncertoch a dá sa povedať, že z princa sa stal kráľ. Aj keď v rámci zvuku bol vždy neprehliadnuteľný, tentokrát som mal pocit, že sa pozerám na niekoho, kto si svoju "vodcovskú" pozíciu - už nielen v kapele, ale aj v rámci celého žánru a generácie - konečne uvedomil a naplno si ju užíva.

Dvojhodinovku vyskladanú z prierezu celej tvorby Fermaty a, samozrejme, nového albumu, si kvarteto v zložení Fero Griglák (gitara), Matej "Maxo" Mikloš (klávesy), Igor "Teo" Skovay (bicie) a Tamás Belicza (basgitara) fakt užívalo a radosť z hrania bola do očí bijúca. Tomu zodpovedali aj reakcie publika, ktoré jednoznačne malo byť z čoho nadšené.

Fermata v Ateliéri Babylon, 11.10.2019

Krst s poriadnou hostinou

Album Blumental Blues je spoločným dielom Fera Grigláka, bývalého člena Fermaty Tomáša Berku a o generáciu mladšieho nového člena skupiny Maxa Mikloša. Večer sa dosť netradične začal práve jeho krstom, čo bol však dobrý ťah, nakoľko sa koncert nemusel zbytočne rozdeľovať. V úvode tak zazneli príhovory Tomáša Berku a krstných rodičov, ktorými sa stali ďalší ex-Fermatista Laco Lučenič a vydavateľ nového albumu Pavol Maruščák (Dr. Horák, Pavian Records). Nahrávka vyšla okrem CD aj na krásnom vinyle s veľmi vkusným výtvarným riešením.

Krstilo sa korením, ale naozaj "čípoš" bola až nasledovná hodina a pol. Prvé, čo milo prekvapilo, bol neskutočne kvalitný zvuk v sále. Nástroje boli odlíšiteľné a nedochádzalo ani len k náznaku neželaného echa. Potešujúcim momentom číslo dva bolo, ako čerstvo vydané kusy znejú v živom prevedení. Bolo cítiť, že sa hudobníci s albumom vyhrali a robili ho starí machri. V podstate niet čo dodať, ak ste fanúšikom Fermaty, bez váhania si novinku kúpte a vychutnajte si ju.

Jedinou (subjektívnou) výčitkou k priebehu koncertu je dramaturgia skladieb, pretože pomalé a baladické kusy sa veľmi rýchlo striedali s dynamickými vecami a nálada tak občas dostávala príliš veľa zmien. Nebola by to Fermata, keby na záver nezahrala za frenetického aplauzu v sále Vina del MarSpomienku na Amsterdam. Nie je to síce termín úplne z hudobného sveta, ale kondične je kapela výborne pripravená a koncertnú šnúru v tomto zložení vrelo odporúčam.

Fanúšikovská úcta a rešpekt na záver

Už počas koncertu som si všimol niekoľko ľudí s rôznymi typmi plátených alebo igelitových tašiek, no nevenoval som tomu takmer žiadnu pozornosť. Až cestou po pivo som si všimol, že súčasťou večera je aj autogramiáda po koncerte, pričom za provizórne nainštalovaný stolík pod pódiom zasadli Griglák a Berka. V tom momente sa začal tvoriť dlhý rad a ako to už býva, takmer každý si po úvodnej nesmelej žiadosti o podpis skúsil popýtať ešte fotku a pamätníci narýchlo lovili spomienkové príhody, o ktoré sa chceli s tvorcami podeliť.

Takže kým väčšina podobných pokoncertných stretnutí hudobníkov s fanúšikmi trvá maximálne pár desiatok minút, tu som si na moje prekvapenie musel postáť v rade pekne dlho. Napríklad pán predo mnou mal v plátenej taške asi 25 vinylov. Nechcem sa samozrejme sťažovať, presne takto to pri legende, akou Fermata je, má byť. Dokonca by som rád vypichol, že som v tom rade počul okrem slovenčiny aj češtinu a maďarčinu a skutočne bolo vidieť, s akým rešpektom až bázňou si jednotliví fanúšikovia chodia po autogramy. Niektoré veci totiž nie sú samozrejmé a tento večer k nim rozhodne nepatril.

Ďalšie koncerty Fermaty s novým albumom:

24. 10. - Nové Mesto nad Váhom 
7. 11. - Žilina 
21. 11. - Nitra, Nájomná jednotka 210 - vstupenky
23. 11. - Košice 
24. 11. - Prešov, Stromoradie - vstupenky
21. 12. - Levice

Vypočujte si novinku Blumental Blues na Deezeri:Autor: Michal Húska


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti