19. decembra uplynie presne 100 rokov od narodenia ikony francúzskej hudby, legendárnej šansoniérky Édith Piaf. Svetu ju pripomína jedinečné turné s názvom Piaf! The Show, ktoré v uplynulú nedeľu zavítalo aj do Bratislavy.

Turné, ktoré začalo 10. januára v New Yorku, priniesla do hlavného mesta agentúra Vagaboond, ktorá už na Slovensku zorganizovala či produkčne zastrešila koncerty Boba Dylana, skupín Jamiroquai, Whitesnake či Scorpions alebo Jeana Michela Jarrého. V Aegon aréne NTC počas jedinečnej šou, ktorá prepája koncert s divadlom, zazneli známe aj menej známe hity v podaní mladej talentovanej Anne Carrere doprevádzanej štyrmi hudobníkmi. Krátky rozhovor so speváčkou si môžete prečítať na konci článku.

Začínala spevom na ulici

Príbeh na javisku sa odohrával v dvoch 45-minútových dejstvách. V prvom Anne zobrazuje piesňami spojenými s hereckým nasadením počiatky kariéry Édith Piaf, keď sa ešte živila spevom na ulici. Príbeh umocňuje veľkolepá projekcia zozbieraných záberov z jej života, či fragmentov ulíc mesta a kaviarní Paríža. Na začiatok je to Montmartre s bazilikou Sacré-Cœur, miestom kde sa vraj ľuďom plnia sny. Tam kdesi aj mladá Édith snívala o svojej kariére. V druhej časti ju šou prezentuje už ako vyspelú speváčku na vrchole svojej slávy. Spolu s ňou divák prostredníctvom projekcie objavuje najväčšie haly a divadlá od Olympie až po Carnegie Hall. 

So zatajeným dychom a zimomriavkami celá hala sledovala speváčkine vzostupy a pády na javisku. Miestami atmosféra vtiahla divákov do komediantského sveta hier, nespútanej zábavy, kolotočov a klaunov. Na pódiu prebehli hravé divadelné romance, či iskrivé flirtovanie s hudobníkmi, typické pre Édith, v podaní roztopašnej Anne. Protikladom boli vážne scény z obdobia vojny umocnené bojovne odhodlanou gestikuláciou speváčky.

Piaf! The Show v Bratislave, 13.12.2015 Zdroj: David Gore / Comunique

Publiku učarovala od začiatku do konca

"Spoznala som v hlase a osobnosti Anne Carrere Édith Piaf na vrchole jej kariéry," povedala o hlavnej protagonistke Piaf! The Show priateľka a spevácka kolegyňa legendárnej šansoniérky Germaine Ricord. Anne Carrere nepripomína francúzsku ikonu iba svojím nádherným hlasom. Édith dostala na začiatku svojeje kariéry prezývku "La Môme Piaf" (drobček-vrabček). Keď stretnete osobne Anne pochopíte, že táto čarovná mladá dáma so sympatickou medzierkou medzi zubami je rovnako drobná ako bola ona.

Tridsaťročná umelkyňa predviedla v Bratislave strhujúci spevácky a divadelný výkon. V jej podaní počas predstavenia zazneli najväčšie hity Édith Piaf ako La vie en rose, L'hymne à l'amour, Milord, či Non, je ne regrette rien. Anne je osobnosťou narodenou pre pódium, publikum dokáže strhnúť od začiatku do konca. Nebojí sa vyzvať do tanca mužov z davu, vytiahnuť ich na pódium či len tak nedbalo s nimi flirtovať, a zároveň hrať divadielko s modrým šálom počas skladby Milord.

Piaf! The Show v Bratislave, 13.12.2015 Zdroj: David Gore / Comunique

Počas posledných skladieb jej diváci dopriali zaslúženú niekoľkonásobnú búrlivú standing ovation. "Opona" premietaná v rámci projekcie sa zatiahla, svetlá zhasli a speváčka sa spolu s hudobníkmi odobrala do zákulisia, kde sa mi podarilo položiť jej pár otázok.

Ako ste sa stali súčasťou tejto show?

Stretla som sa s jej producentom, ktorý mi rolu ponúkol. S Édith Piaf som nemala nič spoločné, ale nakoniec sa stala mojou súčasťou.

Našli ste nejaké spojenie medzi vaším životom a životom Édith Piaf?

Malé spojenie tam je, ale je to veľmi osobné, nechám si to ako tajomstvo sama pre seba. Práve to mi pomáha spievať jej piesne.

Ako vyzerá spolupráca s hudobníkmi? Kto dal dohromady kapelu? Poznali ste sa už aj predtým? 

Nepoznala som nikoho. Keď som prišla, kapela už pracovala na piesňach Édith Piaf. Stretla som sa s kapelou aj s jej piesňami v tom istom čase a teraz som toho celého súčasťou. 

Ktorú z jej piesní máte najradšej a ktorá sa vám spieva najťažšie?

Najradšej mám pieseň L'hymne de l’amour. Tá je moja najobľúbenejšia. A najťažšie sa mi asi spieva Mon Vieux Lucien, text je veľmi ťažký.

K role Édith Piaf ste sa dostali vďaka vašej láske ku klasickým francúzskym piesňam. Prešli ste si však rôznymi tanečnými, či hudobnými žánrami. Povedzte mi viac o vašich umeleckých začiatkoch. 

Venovala som sa viacerým veciam ako je hra na piano, breakdance, hudobná teória, hra na flautu či klavír. Neskôr som mala veľké šťastie že som stretla jedného výnimočného učiteľa. V dvanástich rokoch mi povedal "urobím s tebou niečo" a, ako možno vidieť, aj urobil. 

Aký je váš najväčší sen v profesijnom živote?

Už som v ňom. Práve si žijem svoj sen.


Autorka: Saša Pastorková
Foto:  Dávid Gore (Vagaboond)

Súvisiaci interpreti: Edith Piaf