Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Coldplay v Prahe: duet s Rihannou, rozbitá gitara aj bozkávanie pódia

Coldplay v Prahe: duet s Rihannou, rozbitá gitara aj bozkávanie pódia

17.09.2012 - 12:48 | Michaela Žureková

Čo sa týka koncertného prevedenia, Coldplay už roky patria medzi svetovú spičku a ich vystúpenia bývajú beznádejne vypredané. Včera večer nechala kapela svoju dušu na rozsiahlom pódiu v pražskej Synot Tip Aréne a ukázala, že na súčasnom Mylo Xyloto Tour je v najlepšej forme. Pre svojich fanúšikov si Coldplay pripravili doslova farebnú smršť.


Trojkoncert vo veľkom

Niet žiadnych pochýb o tom, že Coldplay vyrástli. Z alternatívnej kapely sa posunuli viac k strednému prúdu a dnes poľahky zapĺňajú štadióny, kde organizácia klape ako hodinky a každý bod programu ponúka niečo zaujímavé. Všetko je prepracované a strhnúť fanúšika – to je cieľ už na začiatku.

Ani včera si kapela nenechala svoje najväčšie tromfy na poslednú chvíľu. Už pár minút pred začiatkom sa rozblikali náramky na rukách všetkých účastníkov, ktoré boli súčasťou šou a rozdávali sa hneď pri vstupe. Nenápadne sa tak aktivovala spomínaná farebná "smršť", ktorá v duchu ostatnej dosky Mylo Xyloto vytvárala dokonalú podporu kulisám s touto témou.

Zahrievacie hudobné kolo sa v Synot Tip Aréne začalo už o pol siedmej, kedy vystúpila prvá predskokanka. Franka Oceana, ktorý mal robiť pôvodný support, nahradila menej známa, no o to viac talentovaná ostrovanka Charli XCX. Hudobníčka predstavila svoju zmes new wave a trochu temného electro-popu, ktorá sa však počúvala veľmi dobre. A hoci, ako povedal môj prísediaci "Nemusím sa na ňu ani pozerať a aj tak ma jej hudba baví," bolo cítiť, že na veľké pódium sa malé žieňa ešte nehodí.

Ženskú suverénnosť však na stage priniesla Marina and the Diamonds, ktorá naň napochodovala v lesklých ružových šatách a svoje vystúpenie si od začiatku užívala. Britská speváčka grécko-welšského pôvodu už vlani na piešťanskom Grape festivale ukázala, že to fanúšikmi vie. Komunikácia s publikom jej nerobila žiadne problémy ani v Prahe a svojimi veselými piesňami vytvorila tú správnu atmosféru na príchod hlavnej hviezdy.

Coldplay, PrahaPozrite si viac fotiek z koncertu

Blikajúce náramky a ohňostroje

Krátko pred trištvrte na deväť uviedla štvoricu z Londýna na pódium skladba od Jay-Zho 99 Problems. Žánrový posun oproti roku 2008, kedy koncert Coldplay v O2 Aréne otváral Straussov valčík Na krásnom modrom Dunaji, je značný, nijako však ostrieľaným Londýnčanom neublížil. Náramky na rukách divákov pulzovali ako zmyslov zbavené, do vzduchu sa zniesla spŕška iskier ohňostroja a kapela energicky odpálila svoju takmer dvojhodinovú šou s najnovšími kúskami Mylo Xyloto a následne Hurts Like Heaven.

"Dobrý večer, je to skvělé být tady," prihovoril sa v češtine spevák Chris Martin a ďalej už vo svojej rodnej reči uviedol, že sa kapela pokúsi predviesť "best fucking concert", aký kedy odohrala. Hneď nato sa pódium ohraničené piatimi kruhmi, v ktorých sa premietala pútavá projekcia, zahalilo do červenej farby a odznela ďalšia skladba z ostatnej štúdiovky Major Minus. Pri efektnom menení farieb, iskrivých pestrých ohňostrojoch a lietajúcich konfetách však stále nebolo dosť, skladbu Lovers In Japan podporili obrovské farebné balóny, ktoré si obecenstvo pohadzovalo po celom štadióne.

Čo by ste čakali a čo nie

Hity Coldplay sú ich istota - odohrať takú The Scientist a nepočuť ožiť ešte aj SBSkára hliadkujúceho pri vchode je nemožné. Rovnako tak popevky zo skladieb Yellow či Violet Hill sú naozaj, ale naozaj štadiónové. Kapela sa do svojich starých alternatívnych čias vrátila aj songom God Put A Smile Upon Your Face, ktorú premenili na rockovú vypaľovačku, a to, čo by ste možno nečakali je maximálne odviazaný Chris, ktorý v ošiali roztrieska svoju gitaru o zem. Aj to je jeden z dôkazov, že dnešný Coldplay napriek spomínanému posunu k strednému prúdu rozhodne nie je len bohapustý ľúbivý pop pre masy.

Práve takýmito nelichotivými slovami označujú "skalní" fanúšikovia song Princess Of China. Po rockovo ladenej časti koncertu bola však jedna z ich "najkomerčnejších" skladieb príjemným osviežením. Coldplay si počas aktuálneho turné vozia so sebou aj Rihannu, hoci nie až tak doslova. Speváčka sa objavila na projekcii v útržkoch z videoklipu a celý song tak odznel oveľa efektívnejšie, než keby mal Chris Martin spievať ženské party sám, ako to už neraz na koncertoch urobil.

Po krátkom spomalení v tempe napokon nasledovali ďalšie "štadiónovky" Viva La Vida, na záver ktorej už vysilený spevák len ležal na zemi a obecenstvo dospievavalo pieseň zaňho, Charlie Brown, pri ktorej štadión pretínali lasery, a okato rýchla rozlúčka po piesni Paradise.

Viva La Coldplay

Mať v songu popevok "óóó" je niekedy naozaj výhoda, vynaliezaví fanúšikovia sa po zhasnutí svetiel rozhodli privolať kapelu po svojom, a tak celou arénou znel zborový spev Viva La Vida. Štvorica sa v prídavnom sete napokon nie až tak prekvapivo objavila na malom pódiu uprostred davu (podobný kúsok predviedli v Prahe aj pred štyrmi rokmi) a odzneli piesne Us Against The World, v ktorej sa za klavírom aj mikrofónom predviedol bubeník Will Champion, a Speed Of Sound už za účasti celého kvartetu.

Vzápätí sa Coldplay vrátili späť na pódium, kde odpálili posledné tri kúsky večera – Clocks, Fix You a záverečnú Every Teardrop Is A Waterfall, pri ktorej kapela použila uchvacujúce ohňostroje, prebleskujúce svetlá a blikajúce náramky skákajúce s davom. Po spoločnej "ďakovačke" sa ešte frontman zohol a na znak úcty pobozkal pódium, na ktorom sa odohral síce megalomansky poňatý, no pravdepodobne najfarebnejší koncert tohto roka v Českej republike. Niet sa čo čudovať - Coldplay to, čo robia, robia fakt skvele.


Setlist koncertu Coldplay v Prahe, 16. 9. 2012:

Mylo Xyloto 
Hurts Like Heaven 
In My Place 
Major Minus 
Lovers in Japan 
The Scientist 
Yellow 
Violet Hill 
God Put a Smile Upon Your Face 
Princess of China 
Up in Flames 
Warning Sign 
A Hopeful Transmission 
Don't Let It Break Your Heart 
Viva La Vida 
Charlie Brown 
Paradise 
prídavky:
Us Against the World 

Speed of Sound 
Clocks 
Fix You 
Every Teardrop Is A Waterfall

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Robert Sedmík - Live Nation CZ


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti