Najväčšie multižánrové podujatie na východnom Slovensku otvorilo svoje brány opäť v areáli prešovského prírodného kúpaliska Delňa. Počas tretieho júnového víkendu zaplnili obľúbenú lokalitu tisícky fanúšikov. Organizátori pre nich pripravili lepšiu úroveň služieb, pestrý hudobný a sprievodný program, no v závere ich potrápilo aj nepriaznivé počasie.

Prešovský Dobrý Festival už tradične patrí k udalostiam roka nielen pre domácich. Vďaka zahraničným umelcom a bohatému programu je lákadlom aj pre návštevníkov zo širokého okolia. Po ročnej pauze, kedy prešiel areál očakávanou rekonštrukciou, sa festival vrátil na svoje pôvodné "miesto činu". Zlepšenie bolo vidieť vo viacerých smeroch. Výraznejší poriadok priniesli zálohované poháre, rýchlejšiu obsluhu zase "žetónový" systém platieb za nápoje. V budúcnosti by potešila určite aj čiastočná možnosť platby kartou, je ale evidentné, že sa festival so službami vybral dobrým smerom.

Novinka v podobe VIP zóny síce mala svoje "detské choroby", no v ďalších rokoch určite je na čom stavať. Za zmienku stojí aj kvalita pódií, zvuk bol tento rok na vysokej úrovni. To potešilo najmä mladých ľudí, ktorých podľa odhadu vekového priemeru najviac oslovil piatkový line-up.

Dobrý festival 2019 Zdroj: Dávid Hanko

Od folku k folklóru

Program 11. ročníka odštartoval na hlavnom pódiu, veľmi symbolicky, koncertom prešovskej legendy Eda Klenu. Muzikant v apríli krstil svoj nový album Vata. Z pätnástich špecifických pohľadov na svet, v ktorých opäť netají svoje občianske názory, ponúkol niekoľko  čerstvých skladieb aj v piatok podvečer. Podobnú cieľovú skupinu isto potešil aj jeden z najväčších folklórnych talentov z východu Štefan Štec. Po úspešnom vystúpení v ostatnom roku na Amfiteátri, kde sa predstavil pred maximálne plným publikom, dostal priestor aj tento rok. Ľudová tvorba v jej najčistejšej forme, v spojení s výrazným speváckym talentom je tým správnym magnetom pre široké publikum. Aj pre návštevníkov, ktorí bežne nezablúdia na "ľudovky", bol tento koncert určite príjemným osviežením.

Prvky súčasnej modernej ľudovej tvorby by sme mohli nájsť aj v skladbách obľúbenej domácej kapely Heľenine Oči. Zostava šíri dobrú náladu snáď v každej skladbe (Marianna, Jahody, Hoja Hop), no v humorných textoch sa nevyhýba ani aktuálnym angažovaným témam (Obchádzka, Strana). Často ju vidieť na študentských festivaloch či majálesoch, kde si nazbierala slušnú mladú fanúšikovskú základňu. Tá ju prišla podporiť aj na Dobrý Festival. Vystúpenie s ľahkosťou rozhýbalo stovky návštevníkov. 


Pre skôr narodených milovníkov gitaroviek priniesol prvý večer aj ďalšie príjemné vystúpenie domácej prešovskej kapely. V pokojnej atmosfére, ktorú vytvorili Satin Lead, sa dalo pomyselne cestovať v čase. Skladby v duchu 60-tych a 70-tych rokov si prišlo vychutnať niekoľko desiatok fajnšmekrov, ktorí ocenili hutný gitarový prejav, uveriteľnú angličtinu a autentický rock. Neskôr sa líder tejto kapely Ľubo Petruška vrátil na záver programu Arény spolu s Martinom a Tomášom Višňovským. Skupina Chiki Liki Tu-a nezostala svojej povesti nič dlžná - nechýbali všetky známe skladby, "nenútená" komunikácia s publikom, či povestné bonmoty.

Prešov, bašta drum&bassu

Protipólom k domácim kapelám v piatkovom lineupe bol najobľúbenejší žáner prešovskej klubovej scény drum&bass. Aj tento rok prilákal slušný počet fanúšikov. Headlinera mal zastúpeného dokonca aj na hlavnom stage, kde to naplno roztočila formácia N.O.H.A. (Noise of Human Art). Elektronika so živými nástrojmi a nákazlivá energia, ktorú prinášajú speváci Keia Brown a MC Chevy, sú kľúčom úspechu tejto multikultúrnej zostavy. Jedinečný zážitok podčiarkli ich časté presahy do world music. Na pódiu si to miestami až tak užívali, akoby tam mali svoju vlastnú party (a dav bol len doplnok). Aj do Prešova priniesli ich najväčšie hity ako Di Nero, Wanna Play, Dive In Your Life, a samozrejme pred záverom nechýbal najvačší hit Tu Café.


Elektronická párty sa neskôr presunula do tanečnej zóny, kde kraľoval DJ Craze. "Plný dom" spokojných roztancovaných návštevníkov sa pod jeho taktovkou pripravoval na vrchol večera. Ten prišiel s DJ setom členov skupiny Pendulum. Aj tu sa ukázala kvalita zvuku, ktorý spolu s nadupanými trackmi vytvoril elektrizujúcu atmosféru. DJ set síce nedokáže nahradiť koncert austrálskej formácie, no explozívna selekcia splnila sen nejedného fanúšika zlomených beatov. 

Rekordná sobota a kamarátske spolupráce

Sobota bola programovo najsilnejšia. Nepísané pravidlo, že v deň, kedy hrajú domáci hrdinovia IMT Smile, je návštevnosť najvyššia, podporil fakt, že aj ostatné scény priniesli silné a známe mená. Pekné počasie doprialo aj sprievodnému programu, ktorý má na Delni svoje stabilné miesto. Či už ide o zaujímavé diskusie, alebo integráciu a pomoc znevýhodneným návštevníkom, mnohé aktivity ponúkali možnosť ako plnohodnotne stráviť na podujatí pokojne aj celý deň. Novinkou bol reggae stage, ktorý však neďaleko stanového mestečka svojou produkciou niektorým osadníkom nedovolil zaspať. Možno by sa hodilo umiestniť stanové mestečko viac mimo ruch festivalového života.

Hlasivky fanúšikov v hudobnej zóne prišla vyskúšať Emma Drobná. Mladú speváčku často na východe nevidieť, takže si tento koncert nenechalo ujsť viacero fanúšikov. Už v úvode prekvapila novým aranžmánom skladby Smile. Spievať v sprievode vlastnej kapely jej svedčí. V Prešove ju sprevádzala aj vokalistka, ktorá príjemné doplnila speváčkin hlas. Emma má väčšinu skladieb v angličtine, no fanúšikov potešila aj dvomi slovenskými - jej vlastnou piesňou Keby a coververziou klasiky Čerešney dielne Jara Filipa a Milana Lasicu.

"Som veľmi rada, že som tu dnes mohla byť. Ľudia boli úplne skvelí, aj atmosféra. Dobrý festival je naozaj dobrý," prezradila nám speváčka po koncerte. Kvôli ďalším povinnostiam si nestihla pozrieť iné vystúpenia, no festivaly v lete podľa svojich slov navštevuje veľmi rada. V posledných rokoch to boli najmä festivaly Grape a Pohoda. "Chodievala som kedysi pravidelne aj na Žákovic Open, pretože to bolo hneď veľa našej dediny," dodala. V najbližšom období sa veľmi teší na vystúpenie pred americkou hviezdou LP, ktorá sa na Delni predstavila v slovenskej premiére práve na ostatnom ročníku 2017. "Je mi veľmi sympatická nielen hudobne, ale aj ako človek. Dúfam, že ju stretnem a prehodíme možno aj pár slov," uzavrela Emma Drobná.


V čase nášho krátkeho rozhovoru už na hlavnom pódiu začínala spomínaná kapela IMT Smile so špeciálnym programom, v ktorom sa predstavilo hneď niekoľko hostí. Suverejne najväčší dav (za celý festival) si prišiel užiť výnimočnú atmosféru, ktorú na domácej pôde len ťažko niečo prekoná. Raper Kali zavítal na pódium na dve skladby (Poď so mnou, Nejsom ten pravý). V spojení s hudobníkmi z IMT Smile dostal aj jeho sólový hit nový, ešte chytľavejší rozmer.

O chvíľu neskôr nadupaný koncertný setlist osviežili Michal Malátný a Tomáš Okres z kapely Chinaski. Tá odohrala príjemný koncert v slote pred nimi. Spoločne zaspievali skladbu Hoří Hollywood, ktorá sa svojou silou dostala rýchlo pod kožu, a v ďalšej skladbe sa pridali aj ostatní  členovia Chinaski. Samozrejme nechýbala tradičná nádielka najväčších hitov, z ktorých už väčšina aj zľudovela. IMT Smile doma opäť odohrali plnokrvný koncert, ktorého energiu ani predtým ani potom nič neprekonalo.


Tanečným headlinerom soboty bolo duo Ofenbach. Hity francúzskej dvojice počuť z väčšiny komerčných rádií, takže vzbudzovali patričnú pozornosť. Keď však prišli na pódium, bol z toho len klasický DJ set. Obaja sa z poza mixpultu snažili vytvoriť poriadnu párty, no niečo tomu chýbalo. Možno presvedčivejší javiskový prejav, možno aspoň vokalisti, ktorí by tomu dali šťavu. Ofenbachu nemožno uprieť energické hity ako Be Mine alebo Katchi, no stále to bola iba reprodukovaná hudba. V porovnaní s formáciou N.O.H.A. chýbali živé nástroje, spev aj väčšia interakcia s publikom. V každom prípade si fanúšikovia mohli vychutnať aktuálny sound, ktorý letí napríklad na párty ostrove Ibiza.


Poctivú severskú metalovú nádielku priniesli do festivalovej Arény fínski Amorphis. Hneď z úvodu predstavili novinky z ostatného albumu Queen of Time (2018), ktoré nezneli tak tvrdo ako ich staršia tvorba. Do svojej aktuálnej tvorby zapracovali prvky progresívneho metalu či folk metalu, ktorý dodáva skladbám spirituálnejší nádych. Fínsky oheň však naplno zahorel s ich výberom zo starších albumov, ktorý mapoval prierez celou históriou kapely. Spevák Tomi Joutsen fanúšikov zaujal čistými prechodmi medzi growlom a spevom. Pred stageom bolo pohodlne plno, takže bol priestor aj na headbanging alebo vyskákanie sa do sýtosti.

Prečítajte si rozhovor: Tomi z Amorphis na Dobrom Festivale: Chceme hrať viac takýchto festivalov


V tanečnej zóne prišiel po polnoci na rad obľúbený raper Kali so sólovým koncertom, na ktorý fanúšikov navnadil počas hosťovania s IMT Smile. Účasťou na jeho šou fanúšikovia možno prekonali aj Ofenbach na hlavnej scéne. Kali je fenomén nielen na pódiu, ale aj v zákulisí. Jeho krátke meškanie spôsobil fakt, že ho obkolesili mnohí fanúšikovia kvôli fotke či podpisu. To však rýchlo zvládol a presunul sa na stage, kde ho čakalo viac ako tisíc návštevníkov.

V komunikácii s davom ukázal svoju úprimnosť a skromnosť. Fanúšikom okrem iného prezradil, že ešte pár hodín pred koncertom bol na svadbe, no kvôli vystúpeniu na Dobrom Festivale neváhal a prišiel urobiť aj na východ parádnu šou, v ktorej mu chrbát kryl jeho dvorný dídžej a producent Peter Pann. Zazneli samozrejme všetky známe hity a ich vystúpenie patrilo k vrcholom nočného programu.


Polovičný záver

Na rozdiel od prvých dvoch dní nedeľné počasie už festivalu veľmi neprialo. Silný vietor v kombinácii s dažďom spôsobil problémy, ktoré organizátori riešili veľmi zodpovedne a svedomito. Počasiu sa rozkázať nedá, možno sa iba pripraviť a vhodne reagovať. V budúcnosti by možno pomohol aspoň jeden krytý veľkokapacitný stan, ktorý býva na podobne veľkých podujatiach štandardom. Všetky open-air scény síce boli kvalitne pripravené, no búrky a dážď ich prakticky hneď z bezpečnostných dôvodov vypli. Niektorým vystúpeniam by navyše bez ohľadu na počasie intimita uzatvoreného priestoru pomohla v sile zážitku.

Kvôli zlým poveternostným podmienkam museli byť zrušené koncerty BuranoWskeho, Slobodnej Európy, Veroniky Rabada či ElevenHill. Bezpečnosť návštevníkov a účinkujúcich bola v tomto prípade na prvom mieste. Najskalnejší fanúšikovia sa dočkali neskorších vystúpení obľúbených umelcov. Kandráčovci publiku zahrali skladby Kone vrané, Lisočka, Ľúbim cigána Jána, Kým si blízko, Nečakaj ma milá, Včielkam ale aj známe Dva duby. Na záver nechýbala skladba Sokoly a aj Monika Kandráčová pridala obľúbenú A ja taká dzivočka.

"Tu sme medzi svojimi, tu som sa narodil, tu som študoval na vysokej škole, tu sme sa dali dohromady. Počasie nebolo ideálne, dážď, blato. Ale keď si to ľudia užívajú a ženú vás dopredu, jednoducho si zaslúžia, aby sme hrali. Toto je najvďačnejšie publikum na svete, tu sme doma a tu sme si to dnes večer aj patrične užívali," povedal Ondrej Kandráč pre TASR. Neskôr ešte vystúpili aj Inekafe a krátko po polnoci aj nedeľní zahraniční headlineri Razorlight.

Reakcie fanúšikov sociálnych na sieťach ukázali jasnú podporu organizátorom, a to aj napriek komplikáciám s počasím a zrušenému programu. Aj tento ročník priniesol veľa silných hudobných zážitkov a jedinečnú atmosféru, ktorú možno zažiť jedine na Delni.

Text: Martin Laškovský + TASR (nedeľa)
Foto: Dávid Hanko
Video: Martin Laškovský