Štvrtková SHARPE Radio_FM Night priniesla zatiaľ najsilnejší otvárací večer v histórii showcaseového festivalu, ktorý tento rok oslavuje piate narodeniny. V zaplnenom klube Novej Cvernovky si fanúšikovia užili vystúpenia troch slovenských projektov, ktorých hudba si zaslúži nálepku exportná.

Dramaturgia večera stavala na kontrastoch - koncert akustického dua Lash & Grey doplneného o rytmickú sekciu a sláčikové trio vystriedala futuristická audiovizuálna šou, ktorou publikum zelektrizoval a roztancoval FVLCRVM. Napriek žánrovej nadväznosti bolo potom v istom zmysle kontrastom aj vystúpenie dídžeja a producenta Blame Your Genes, víťaza kategórie Elektronická nahrávka roka 2022 na Radio_Head Awards.

Jeho energické beaty s hymnickým melodickým zvukom by určite fungovali na tanečnom parkete kdekoľvek na svete, no vizuálna prezentácia bola podstatne skromnejšia ako u jeho predchodcu. Tých, ktorí sa napriek hrozbe posledného pracovného dňa v týždni chceli baviť čo najdlhšie, však jeho set s hosťami určite nesklamal.

Lash & Grey, SHARPE Radio_FM Night, 20.4.2023 Zdroj: Martina MlčúchováSHARPE 2023 odštartoval pohladením na duši

O hudobných kvalitách speváčky Kristíny Mihaľovej a gitaristu Jakuba Šedivého alias Lash & Grey sa toho popísalo už mnoho a potvrdzujú ich aj nadšené reakcie ľudí, ktorí držiteľov niekoľkých Rádiohláv a českého Anděla včera videli naživo prvýkrát. Zároveň to však bola premiéra a nový zážitok aj pre ich "predpandemických" fanúšikov, keďže vystúpili v doposiaľ najväčšej zostave.

Na druhý album Blossoms of Your World však Kristína a Jakub nahrali aj niekoľko piesní s plným kapelovým zvukom, a práve tie v Novej Cvernovke konečne zazneli naživo v tej podobe, v akej ich poznáme z nahrávky či Rádia_FM. Najväčší ohlas samozrejme zožal neo soulový singel After War, energická I Am The One a zimomriavkový záver skladby Alone. Podobne hitový potenciál ako prvá menovaná by mohla mať aj nová skladba, ktorá zaznela vo svetovej premiére. Ako uviedla Kristína, nového albumu by sme sa mohli dočkať ešte tento rok.

Medzinárodne uznávaný kontrabasista a basgitarista Robert Balzar, ktorý okrem iných hrával aj s Hanou Hegerovou a je dlhoročným súputníkom Dana Bártu, s duom vystúpil už v roku 2021 na festivale City Sounds v Slovenskom rozhlase. Rovnako aj vtedy bolo súčasťou koncertu sláčikové trio, no tentokrát pribudol navyše aj bubeník. Marcel Kóňa už v úvodných skladbách ukázal, že do intímnych skladieb, ktoré sú v origináli bez bicích, vstupuje citlivo a s vkusom. To isté platí aj pre skúseného Balzara, takže vo väčšine piesní bola stále na prvom mieste magická synergia ústrednej dvojice, ktorú až v záveroch skladieb podfarbila jemná rytmika a sláčiky.

Lash & Grey, SHARPE Radio_FM Night, 20.4.2023 Zdroj: Martina MlčúchováVzácna návšteva

Keď už sa v druhej polovici koncertu zdalo, že Jakub sa tentokrát k slovu nedostane, vypýtal si mikrofón, aby pozdravil veľmi špeciálneho človeka v publiku. Bol ním Vlado Meller, svetová legenda hudobného masteringu slovenského pôvodu, ktorý tento týždeň pricestoval z USA a v sobotu porozpráva svoj príbeh na konferenčnej časti festivalu SHARPE. Ak náhodou neviete, rodák z Humenného, ktorý v roku 1968 emigroval na západ, je podpísaný pod zvukom desiatok albumov svetových hviezd ako Michael Jackson, Red Hot Chili Peppers, Prince, Johnny Cash, Rage Against the Machine, System of a Down, Shakira, Kanye West, Oasis či Celine Dion.

Zo slovenských umelcov s ním pravidelne spolupracujú Nocadeň a postaral sa aj o mastering spomínaného albumu Blossoms of Your World. Pre Lash & Grey tak bolo krásnym bonusom večera, že si ich pán Meller mohol prísť pozrieť naživo. A pre nás bude zase veľkou poctou rozhovor s ním, ktorý by sa mal udiať v sobotu počas konferencie. Držte palce!

Ešte krátko k úvodnému koncertu večera - ako jeden z prídavkov zaznela Žbirkova Balada o poľných vtákoch, ktorú Kristína a Jakub prvýkrát spievali v roku 2020 na odovzdávaní filmových cien Slnko v sieti. Odvtedy je súčasťou ich koncertného playlistu a aj vo štvrtok bola spolu s ich jedinou vlastnou slovensky spievanou piesňou Čakám krásnym spestrením koncertu. Uvidíme, či sa slovenčina dostane aj na ich tretí album.

Lash & Grey sa na koncerte stretli s Vladom Mellerom:

Vlado Meller a Lash & Grey, SHARPE Radio_FM Night Zdroj: Martina MlčúchováVlado Meller a Lash & Grey, SHARPE Radio_FM Night Zdroj: Martina Mlčúchová

Sebavedomý a okamžite rozpoznateľný

Pišta Kráľovič alias FVLCRVM bol minuloročným bookingom do headline slotu na hlavnom pódiu Pohody doslova hodený do vody, ale už vtedy bolo jasné, že nič lepšie sa mu stať nemohlo. Jeho šou sa vďaka tejto príležitosti a skúsenosti posunula na úplne inú úroveň a každým vystúpením dokazuje, že je pripravený dobývať svetové pódiá. Jedna vec je technická stránka, ktorú nedávno priblížil vo vtipnom videu, a celkový koncept s podivno-futuristickým imidžom, druhá sebavedomie a istota, ktorou Pišta, pomaľovaný fluorescenčnou UV farbou, na pódiu srší, a to, ako si koncerty užíva. Kto si pamätá jeho úplne prvú FVLCRVM live show na Sharpe 2019, vie, ako veľmi sa za tých pár rokov napriek (alebo aj vďaka?) pandemickej stopke posunul.

To najdôležitejšie je však kvalita jeho produkcie, ktorá od začiatku v tom najlepšom zmysle slova vyčnievala a platí to stále viac. Už vo svojich prvých spievaných singloch Hi!, Words a Loose pred piatimi rokmi ukázal obrovský potenciál, ktorý mu priniesol zmluvu s rakúskym labelom Mom I Made It, patriacim pod Universal Music Austria, a rýchlo rastúcu medzinárodnú základňu fanúšikov. Odvtedy pravidelne vydáva single, ktorými svoj eklektický zvuk posúva k rôznym žánrom elektronickej hudby bez toho, aby zapadol do nejakej konkrétnej škatuľky. Či už ho pri konkrétnej skladbe inšpiruje grime, breakbeat, jungle, rave alebo trance, vždy zostáva stále svojsky originálny a okamžite rozpoznateľný.

FVLCRVM, SHARPE Radio_FM Night 2023 Zdroj: Martina MlčúchováŠtvrtková šou tak bola poriadne pestrou párty plnou euforických highlightov. Spomeniem aspoň moje obľúbené cezhraničné spolupráce, slovensko-rakúsko-ukrajinskú Come Get Some a Do It All Again s českou speváčkou Annet X, či aktuálne, tranceom nasiaknuté bangre X-tacy a Red Lighting.

Prekvapivým a silným momentom Pištovej šou bolo hosťovanie Berlin Manson. Premiérovo predstavili spoločnú "skladbu o nenávisti", v ktorej Adam Dragun okrem iného spieva aj to, že "náckovia päsťami mansplainujú lásku, možno ich treba iba pochopiť". Druhýkrát táto novinka zaznie už dnes, opäť v Novej Cvernovke, keďže Berlin Manson sú jedným z lákadiel druhého dňa SHARPE festivalu.

Berlin Manson a FVLCRVM, SHARPE Radio_FM Night Zdroj: Martina MlčúchováPodujatie s výborným renomé v "showcaseovej" Európe počas najbližších dvoch dní ponúkne na siedmich pódiách desiatky koncertov domácich i zahraničných hudobných objavov a nádejí všetkých žánrov, ale aj výnimočnú atmosféru kompaktného festivalu, ktorú si každoročne pochvaľujú aj zahraniční hostia z hudobného biznisu. S tými sa počas oboch dní môžete stretnúť aj na hudobnej konferencii, ktorá tento rok prinesie viac ako 30 rečníkov z celej Európy.

Všetky podrobnosti o festivale, jeho programe a účinkujúcich umelcoch a kapelách nájdete na oficiálnom webe sharpe.sk. V tomto prípade však jednoznačne platí, že najlepšie je objavovať a zažiť naživo.

Autor: Patrik Marflák

Súvisiaci interpreti: FVLCRVM, Lash & Grey