Koncerty Mira Žbirku sú samé o sebe vždy udalosťou. A pokiaľ sa v nich vyskytnú takí hviezdni hostia, ako je to v rámci aktuálne prebiehajúceho turné Road to Abbey Road, pokojne môžu ašpirovať na hudobnú udalosť roka.

Skromnosť v tomto prípade určite nie je na mieste - súvislosti, ktoré sú s týmto projektom spojené, môžu spevákovi, hudobníkovi a textárovi, pôsobiacemu na scéne celé polstoročie, závidieť mnohí kolegovia z brandže. Jeden fakt za všetky: vstupenky na slovenskú časť koncertnej šnúry sa začali predávať takmer rok v predstihu a už v máji bol bratislavský koncert beznádejne vypredaný. Na slovenské pomery naozaj úctyhodné!

Pár minút pred devätnástou, o ktorej to malo všetko vypuknúť, bol bratislavský Zimný štadión Ondreja Nepelu zaplnený takmer do posledného miesta. Pätnásť minút, to bol limit poskytnutý oneskorencom, ktorých možno zdržali dopravné zápchy, či márne hľadanie voľného miesta na zaparkovanie. Prípadný stres u nich však rýchlo pominul potom, čo na pódium nastúpili členovia kapely a hlavný protagonista večera.

Slovensko-česko-britská spolupráca

Miro Žbirka sa v rámci svojich jediných tohtoročných koncertov rozhodol symbolicky zmapovať svoju hudobnú cestu, ktorá ho doviedla až k méte, o ktorej mohol celé roky svojej úspešnej kariéry iba snívať - nahrávaniu v legendárnom londýnskom štúdiu Abbey Road, kde svojho času svoje albumy nahrávala aj skupina The Beatles, jeho najväčšia hudobná inšpirácia. Vznikol tam dvojalbum Miro, ktorého krst sa uskutočnil na jeseň minulého roka za prítomnosti anglických hudobníkov, ktorí sa na ňom podieľali. Už vtedy Meky avizoval, že bude nasledovať turné, čo sa na radosť jeho verných fanúšikov aj splnilo. A na radosť samotného speváka ho na koncertoch okrem už zavedených českých hudobníkov, s ktorými dlhé roky spolupracuje, sprevádzajú aj hudobné osobnosti z Abbey Road.

A tak sa na pódiu spolu s Mirom stretli nielen "starí známi" - gitarista Honza Ponocný (známy aj ako autor hudby k filmu Revival), basgitarista Aleš Zenkl, multiinštrumentalista Honza Horáček (tentoraz obsluhoval klávesové nástroje), ale aj gitarista a spevák Rob Cass, ktorý je v Abbey Road producentom (a produkoval aj album Miro), gitarista Pearse MacIntyre a sympatický bubeník Blair Cunningham (hral na bicie pre takých velikánov ako Paul McCartney, Mick Jagger, Tina Turner alebo Sade). Táto partia hudobníkov bola dokonale zohratá a bolo zrejmé, že sú naladení na spoločnú vlnu nielen po pracovnej stránke.

Blair Cunningham, Road to Abbey Road v Bratislave Zdroj: Marko ErdBlair Cunningham na koncerte Road to Abbey Road v Bratislave

S Gombitovou na pódiu sa zastavil čas

Miro Žbirka na koncerte odspieval svoje osvedčené hity ako Možno sa ti zdá, Dr. Jekyll a Mr. Hyde v reggae verzii (ktovie, koľkí si ešte pamätajú synthpopovú verziu aranžovanú Lacom Lučeničom), Len s ňou, Denisa, samozrejme nechýbala Balada o poľných vtákoch, či Poraď si sám, ktorá odznela so zaujímavo pozmeneným koncom prevzatým z vypaľovačky Cesta zakázanou rýchlosťou. Notoricky známe hity sa striedali s novinkami z albumu Miro: Fair Play, dynamická All My Days, či Prišla z Londýna. Len škoda, že v rámci bohatého večera medzi takmer tridsiatkou skladieb nezostal väčší priestor aj na ďalšie piesne z ostatnej štúdiovky.

Súčasťou koncertu boli okrem skvelých inštrumentalistov aj spievajúci hostia. S Magdalenou Šalamounovou (finalistkou českej SuperStar 2005) si Meky zaspieval duet Tento song. Aj speváčka Martha patrí už dlhé roky k povinnej jazde koncertných šnúr Mira Žbirku, bez nej by duet Čo bolí, to prebolí nebol tým pravým orechovým. V protiklade s tým, jeden z najstarších a najobľúbenejších duetov V slepých uličkách spieval doteraz na koncertoch sám. Nie však počas tohto turné. Vo februári totiž Marika Gombitová oficiálne oznámila, že po dlhom období v ústraní prijala pozvanie, aby si zaspievala na jednom pódiu po viac než 35 rokoch s Mirom Žbirkom. Už vtedy priznal, že sa mu tým splnil veľký sen, o realizáciu ktorého sa usiloval dlhé roky a v podobnom duchu sa vyjadril aj počas koncertu.


Stačilo, že Miro naznačil, že komu bude pódium patriť v nasledujúcich chvíľach, a publikum reagovalo dlho trvajúcim standing ovation. Miro si s Marikou zaspievali dve duetá - Nespáľme to krásne v nás (z roku 2001) a spomínanú V slepých uličkách (1980). Nasledovala Marikina slávna sólová skladba Koloseum, ktorú zaspievala krásne a zároveň mrazivo sugestívne. Počas jej prítomnosti na javisku akoby zastal čas, dojatie sa prenieslo na publikum a mnohým sa do očí tlačili slzy. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou, Marika je späť! Jej krásny a sýty hlas znel tak, ako v časoch najväčšej slávy skupiny Modus, v ktorej práve po boku Mekyho naštartovala svoju kariéru.

K spevu sa dostala aj legenda britskej scény - Pete Brown, ktorý otextoval anglickú časť albumu Miro. Tento pán okrem iného spolupracoval aj s Ericom Claptonom a legendárnou skupinou Cream. Slovenským fanúšikom zaspieval práve dve piesne z jej repertoáru White RoomSunshine of Your Love, a vôbec nie zle. Jeho blues-rockový feeling naživo stojí za to.

Marika Gombitová na koncerte Road to Abbey Road Zdroj: Juraj ŠebokMarika Gombitová na koncerte Mira Žbirku (foto: Juraj Šebok)

Menej "vtípkov" a historiek, viac hudby

Verní priaznivci a pravidelní návštevníci Žbirkových koncertov, ku ktorým sa hrdo hlásim, poznajú isté zákonitosti ich priebehu. Tentoraz sme však zaznamenali isté zmeny. Miro bol o niečo vážnejší, menej vtipkoval, akoby si uvedomoval neopakovateľnosť týchto okamihov - prítomnosť významných spoluhráčov z Abbey Road, a hlavne, vystúpenie Mariky Gombitovej. Väčší priestor dostali aj piesne jeho obľúbencov The Beatles, ktoré s ním nadšene odspievali aj Rob Cass a Pete Brown. O tom, že tento večer bol najmä o hudbe, svedčila aj relatívne skromná vizuálna stránka koncertu. Obrázky a sekvencie na ploche za pódium individuálne dokresľovali atmosféru každej piesne, o výnimočnom vizuálnom zážitku sa však hovoriť nedá, to najzaujímavejšie išlo rozhodne z reproduktorov.

Záver koncertu sa napriek netypicky vážnemu priebehu večera niesol v odľahčenom duchu, aký je príznačný pre Mirove koncerty v posledných rokoch. Vyvrcholením bola beatlesovka Hey Jude, počas ktorej boli na video stene zobrazované fotografie z Mirovho rodinného i hudobného života a aj diváci sa v tej chvíli najviac odviazali tancom či spevom známeho popevku. V prídavkoch potom nechýbali Atlandída a pohodovka Mám rád, k nim sa však ešte pridal ďalší hit od "chrobákov" All You Need Is Love, s venovaním pre politikom, resp. "tých, čo rozhodujú", a definitívnu bodku za úspešným koncertom dala 22 dní. Možno zámer, možno náhoda, no presne 22 dní po tomto koncerte (12.10.) sa na rovnakom mieste uskutoční veľký narodeninový koncert Mariky Gombitovej, na ktorom sa garde otočí a jej hosťom bude Meky.

Spokojní, dojatí a plní skvelých dojmov po dvoch hodinách opúšťali diváci arénu zimného štadióna. Najkrajším vyznaním speváka bratislavskému publiku boli jeho slová: "Dnes mám sviatok!". Myslím, že môžem za celé publikum vyjadriť presvedčenie, že tento septembrový večer bol sviatočný aj pre nás. Čakanie na ďalšie Mirove koncerty si môžeme skrátiť aj čítaním jeho nového životopisu pod názvom Zblízka od českého novinára Jana Vedrala, ktorý vyjde presne o mesiac na Mirove narodeniny (21.10.).

Miro Žbirka, Road to Abbey Road v Bratislave Zdroj: Marko ErdPozrite si viac fotiek z koncertu

Setlist koncertu Road to Abbey Road Mira Žbirku v Bratislave:
(20. 9. 2016, Zimný štadión Ondreja Nepelu)

1. Roky a dni (I.)
2. Možno sa ti zdá
3. Dr. Jekyll a Mr. Hyde
4. Katka + Prvá
5. Tento song (duet s Magdalenou Šalamounovou)
6. All My Days
7. Denisa
8. Len s ňou
9. Fair Play
10. Poraď si sám
11. You've Got To Hide Your Love (The Beatles cover)
12. Can’t Buy Me Love (The Beatles cover, spev: Rob Cass)
13. Let It Be (The Beatles cover, spev: Miro Žbirka a Rob Cass)
14. White Room (Cream cover, spev: Pete Brown)
15. Sunshine of Your Love (Cream cover, spev: Pete Brown)
16. Balada o poľných vtákoch
17. Co bolí to přebolí (duet s Marthou)
18. Prišla z Londýna
19. Múr našich lások
20. Zažni
21. Nespáľme to krásne v nás (duet s Marikou Gombitovou)
22. V slepých uličkách (duet s Marikou Gombitovou)
23. Koloseum (spev: Marika Gombitová)
24. Biely kvet
25. Hey Jude (The Beatles cover)

Prídavky:
26. Atlantída
27. Mám rád
28. All You Need Is Love (The Beatles cover)
29. 22 dní

Autor: Ivan Straka
Foto: Marko Erd + Juraj Šebok (foto M. Gombitovej)
Video: Oliver Rehák, Denník N

Súvisiaci interpreti: Marika Gombitová, Miro Žbirka