Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Hudba: Jaro Filip! Turné Müllera a Šebana vyvrcholilo vo vypredanom NTC

Hudba: Jaro Filip! Turné Müllera a Šebana vyvrcholilo vo vypredanom NTC

21.11.2015 - 09:00 | Patrik Marflák

Keď Richard Müller v úplnom závere posledného koncertu turné 15 rokov bez Filipa po predstavení päťčlennej kapely zvolal "Hudba: Jaro Filip!", nasledoval právom najsilnejší aplauz celého večera. Spolu so zaplnenou arénou NTC tak kamarátovi do muzikantského neba poslal veľké poďakovanie za množstvo krásnych skladieb, ktoré (nielen) preňho zložil.


Bol to naozaj silný zážitok a potvrdenie toho, že v prípade koncertnej spomienky na Jara Filipa bolo už pred začatím turné na mieste hovoriť o domácej hudobnej udalosti tohtoročnej jesene. Spojenie s Andrejom Šebanom bolo skvelou voľbou, pri všetkej úcte k Richardovi treba povedať, že práve gitarový virtuóz bol (spolu s Jarom) hlavnou hviezdou večera. Väčšina skladieb bola v upravených aranžmánoch doplnená o inštrumentálne vyvrcholenia, o ktoré sa postaral svojimi sólami práve Šeban. Akoby gitara preňho nebola len hudobným nástrojom, ale milenkou v tom najlepšom zmysle slova. Spoľahnúť sa pritom mohol na bezchybne hrajúcu kapelu, popri Richardových dlhoročných spoluhráčoch Jurajovi Kuchárkovi (bicie) a Petrovi Markuljakovi (gitara) treba vyzdvihnúť najmä talentovaného klaviristu Mateja Benka a mladého hráča na basu a kontrabas Miloša Klápštěho.

Müller podal kvalitný výkon, aj keď miestami v jeho hlase bolo poznať únavu po viac než dvadsiatich koncertoch a zrejme práve kvôli tomu bol koncert polhodinovou prestávkou rozdelený na dve zhruba 50-minútové časti. Jeho charizmatický prednes mal najväčšiu silu v osobných piesňach ako Filip (venovaná prvorodenému synovi) a Ani nevieš (napísaná pre vtedajšiu manželku), nechýbali samozrejme ani nesmrteľné hity Milovanie v daždi a Cigaretka na dva ťahy. Atmosféru melanchólie, ktorá vďaka Filipovej sugestívnej tvorbe vládla počas takmer celého večera (výnimkou bola rezkejšia hitovka Cez okno), Richard odľahčoval príhovormi. Bez zbytočného pátosu v nich spomínal na zosnulého priateľa, ale aj na svoju temnú minulosť, o ktorej si dnes na svoj úkor dokáže robiť srandu. Aj to svedčí o veľkosti jeho osobnosti, hoci na časy, kedy sa na pódiu zaobišiel bez barovej stoličky, už môžu fanúšikovia iba spomínať.

Veľmi podrobne a presne o priebehu koncertu referoval kolega Marek Danko, ktorý si turné nenechal ujsť v metropole východu. V Bratislave bol v stredu večer setlist v podstate rovnaký, takže znova sa rozpisovať o detailoch by bolo zbytočné. Z hľadiska celkového zážitku za všetko hovorí hodnotenie ďalšieho nášho prispievateľa Ivana Straku: "Platí to, čo kedysi pred rokmi, keď ešte Richard 'vyvádzal' - buď ho ľudia milujú, alebo ho vôbec nemusia. Aj tu sa potvrdilo, že má svoju (a ohromne veľkú) fanúšikovskú základňu, kam sa radím aj ja. A my sme odchádzali spokojní!"

Fotografie z koncertu v aréne NTC:

Richard Müller, 15 rokov bez Filipa v NTCAndrej Šeban, 15 rokov bez Filipa v NTC15 rokov bez Filipa v NTC, 18.11.2015Richard Müller, 15 rokov bez Filipa v NTCAndrej Šeban, 15 rokov bez Filipa v NTCRichard Müller, 15 rokov bez Filipa v NTCRichard Müller a Andrej Šeban, 15 rokov bez FilipaĎalšie fotografie nájdete v galérii

Text: Patrik Marflák
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti