Po minuloročnom programe Testamentum sa maďarská rocková legenda Omega rozhodla zopakovať úspešný koncert v košickej Steel aréne. Fanúšikovia sa tak už v polovici decembra dočkali predčasného a svojrázneho darčeka s nádychom vianočného prekvapenia. Kapelu prišlo už tradične privítať početné mnohojazyčné publikum.

Koncert niesol prívlastok Best of Omega a sama kapela ho propagovala v duchu toho, že fanúšikom ponúkne svoje najznámejšie hity. Lepšia reklama pre formáciu, ktorá aktuálne oslavuje 55 rokov od založenia, ani neexistuje, ale obsah vystúpenia nenaplnil sľuby na 100 percent. Rockerov v hľadisku zrejme nepotešil ani polhodinový úvod, ktorý obstarala country kapela, hrajúca hity Omegy v južansky znejúcich aranžmánoch. Na druhej strane rozhľadený fanúšik spestrenie ocenil a to nielen kvôli málo hraným perlám napr. z nedoceneného debutu.

Rozpačité déjà vu

Nič dobré neveštil ani nástup samotnej kapely Omega, ako cez kopírku pripomínajúci začiatok minuloročného koncertu. Pokračovanie v podobe rovnakých skladieb a animácií pôsobilo ako príjemné, no predsa len rozpačité déjà vu. V ničom sa nezmenila ani víťazná zostava. Najväčšiu pozornosť na seba strhol János Kóbor, rocková primadona, ktorá má vedľa seba duo sprievodných vokalistov, vypomáhajúcich s výškami. Kóbor však hlavný spev stále vie utiahnuť veľmi dobre, čo je pre 74-ročné hlasivky výkon viac než úctyhodný. A ak ste si donedávna nevedeli predstaviť Maďara spievať po česky, Kóbor to zvládol s noblesou - Jasná zpráva od Olympicu, v ktorej sa prvýkrát predstavilo i ženské vokálne trio Lady Colors, si raritný status získala takmer okamžite.

Na "Meckyho" obhajobu treba dodať, že každému členovi klasickej zostavy asistuje mladší kolega, resp. v prípade fenomenálneho bubeníka Ferenca Debreczeniho kolegyňa. Hráčka na basovú gitaru sa zaskvela viacerými sólami, ktoré dodali rytmike punc ešte väčšej precíznosti. Gitarové party si veterán Gyorgyi Molnár podelil s virtuózom Tamásom Szekeresom. Keďže bolo "zásluhou" zvukárov niekedy ťažké rozoznať jednotlivé tóny, musel si divák niečo domyslieť, no nič to nemenilo na skutočnosti, že Omega produkuje špičkový heavy rock. A že je k tomu navyše aj progresívny, dopomáhal mierou vrchovatou okrem zaslúžilého umelca László Benka i služobne mladší hráč na klávesové nástroje.  

Ich spolupráca ústila do melodicky klenutých pasáží, ktoré nezainteresovanému poslucháčovi môžu pripadať ako jednoduché, no ich podmanivosť dlhoroční fanúšikovia vyvažujú zlatom. Okrem ľubozvučného aspektu majú skutočne heavy zvuk, ktorý je nosnou konštrukciou pre dynamicky vypäté skladby, plných nákazlivého pátosu. Nezostarol ani mohutne búšiaci organ či sentimentálny klavír, uplatnený v baladických polohách. Duely klávesov a gitár kvôli zmienenému nešťastne vyladenému zvuku v aréne zapadli niekam do kúta, ešteže rovnaký osud nepostihol ostatné improvizované plochy, kde sa aktérom podarilo dobre známe motívy upevniť, rozvinúť, skrášliť a plynule premostiť späť do pôvodnej štruktúry skladieb.

Lady Colors a Omega v Košiciach, 16.12.2017 Zdroj: Jakub Fabián

"Pohádka mládí" so šťastným koncom

Priamoúmerne s parádnymi výkonmi sa rozplývali i počiatočné rozpaky, čo súviselo najmä s oddanosťou legende, spomienkami na detstvo, davovou atmosférou a schopnosťou kapely vtiahnuť diváka do príbehov, hlboko vrytých do po(d)vedomia. Prekvapivo silno rezonovali i novšie položky, pochádzajúce z tvorby formácie za posledných 35 rokov, či už išlo o Babylon, strhujúci Egy életre szól alebo spomienkovú baladu Ötvenhatos lány. Ak už je reč o minulosti, nie je možné opomenúť najzásadnejšie míľniky. Ranú éru pripomenuli Egy lány nem ment házaTízezer lépés, z ktorých už za mlada boli citeľné ambície odlíšiť sa od zahraničných mien, čomu iste napomohla stredoeurópska mentalita a vnímanie hudby z národne melodického aspektu.

Heavyrockovú etapu zdokumentovali Mozgó Világ, ktorá odznela aj minulý rok, prekvapivo sa však do setlistu dostali i Addig Élj! a úplnou bombou bolo zaradenie A bűvész. Všetky tri veci z roku 1975 pomyselne uzavreli najväčšiu kapitolu Omegy, po ktorej nasledovali už len tie menšie, no o nič menej zaujímavé. Space rockové experimenty pripomenuli Napot hoztam, csillagotMetamorfózis II, ale čo by to bol koncert Omegy bez odohratia troch "L"? Ako prvá teda išla Léna, po nej musela prísť najznámejšia hitovka "Lány" (Gyöngyhajú lány) a nakoniec "Lampa", čiže Petróleum lámpa, ďalšia nesmrteľná klasika, pri ktorej je aj tomu najmenej zdatnému tanečníkovi v sále jedno, akú techniku tanca si pre svoje nekoordinované pohyby zvolí.  

Omega skrátka vie robiť výborné žúrky nielen pre pamätníkov. Jej hudba je stále očarujúca a nadchýna i mladšie generácie, ktoré dokážu oceniť inštrumentálny um a chytľavosť dobre napísanej skladby. Hoci neodzneli všetky best of hity a neklapalo to ani zvukovo, užili sme si koncert, aký vie urobiť čoraz menej a menej kapiel. Už len preto sa patrí skonštatovať, že akékoľvek ďalšie reprízy Omegy berieme v budúcnosti všetkými desiatimi.  

Autor: Marek Danko

Lady Colors a Omega v zákulisí košického koncertu Zdroj: archív Lady ColorsZákulisie koncertu Omegy v Košiciach, 16.12.2017

Z Gyöngyhajú lány spravili Známu pieseň

V pôvodnej reportáži sú len krátko spomenuté Lady Colors, ktoré doplnili vystúpenie o ženské vokály v dvoch skladbách. Okrem spomenutej Jasnej správy sa predstavili aj v hite Gyöngyhajú lány, ktorý nedávno prespievali s vlastným slovenským textom pod názvom Známa pieseň. Na košickom koncerte preto fanúšikov prekvapila maďarsko-slovenská verzia piesne. Zaujímavosťou je, že trojica svoju novinku spolu s videoklipom zverejnila len pár dní pred koncertom, pozvanie od Omegy zaspievať si na jej najväčšom slovenskom koncerte, tak prišlo v ideálnom čase.

"Je to pre nás obrovská česť vystupovať s legendami takéhoto formátu. Všetci z Omegy sú neskutočne príjemní, pokorní a milí ľudia bez akýchkoľvek manierov. Dokonca nás pozvali aj na svoj najväčší koncert k 55. výročiu fungovania skupiny do športovej haly v Budapešti, kde si s nimi zaspievame pred vypredanou športovou arénou s ďalšími zahraničnými hosťami. Naša verzia ich hitu sa im veľmi páči a pre nás je to obrovská pocta," neskrýva radosť Lenka "LeRa" Rakár, ktorá je autorkou slovenského textu. Okrem nej sú členkami tria Kristína Mečko a Mária Lechmanová, ktorú však v Košiciach alternovala Dominika Richterová.


"Omega je legenda, sú to maďarskí Rolling Stones. A sú skvelí v tom, že si veľmi vážia spriatelené kapely a hudobníkov z okolitých štátov a radi s nimi spolupracujú na koncertoch a nahrávaniach. Opäť sa potvrdilo, že čím väčšie hviezdy, tým viac pokory, slušného správania a úcty. Je v nich naozaj krásna energia, charizma a príjemný ľudský prístup bez akýchkoľvek manierov, a platí to pre každého jedného člena formácie, manažmentu, štábu. Okrem toho maximálna profesionalita, výkony bez kompromisov, perfektná komunikácia s publikom a fanúšikmi. Táto spolupráca je pre nás veľkou školou," vyznala sa LeRa.

Slovenská verzia megahitu maďarskej legendy v podaní Lady Colors vznikla vďaka kurióznej náhode. "Jeden pán si objednal jedenásť našich vystúpení v Maďarsku a v rámci južného Slovenska, tak sme si iniciatívne chceli rozšíriť repertoár o známu maďarskú pieseň. Výber bol jednoznačný - Gyöngyhajú lány. Náš producent Matúš Ferko pripravil hudobný podklad a my sme sa začali učiť maďarský text. Nakoniec sme zistili, že dotyčný pán nás v skutočnosti žiadny z koncertov nevybavil. Mňa však kopla múza a napísala som k hudbe slovenský text. Veľmi sa nám to páčilo, a tak sme sa pustili do nahrávania a nakrúcania klipu. Naša ryšavka Majka bola v tom čase už v pokročilom štádiu tehotenstva, takže sme mali veľmi málo času, aby sme to všetko postíhali," spomína LeRa.

Lady Colors vznikli pred dvoma rokmi. Trojica výrazných herečiek a speváčok sa pôvodne dala dohromady ako "eventová kapela" s repertoárom tých najznámejších piesni v špeciálnych trojhlasových úpravách, ktorý sa stal veľmi žiadaný. Okrem hlasových dispozícií speváčok formácia zaujme aj trojfarebným vlasovým imidžom. Práve Známa pieseň je pomyselným medzníkom medzi ranou érou spievania coververzií a vlastnou tvorbou. Klip sa nakrúcal v Art Hoteli Kaštieľ Tomášov a v exteriéroch jazera Nové Košariská. Réžiu si zobral na starosť režisér Marco Procházka, s ktorým trio pripravuje aj ďalšie klipy na nové autorské piesne.

 
Autorom reportáže je redaktor Hudba.sk Marek Danko, informácie o Lady Colors redakcii poskytla PR manažérka Nora Krchňáková.

Foto: NK Factory / archív Lady Colors

Súvisiaci interpreti: Omega