Eric Clapton je bezpochyby jedným z najvýraznejších a celosvetovo uznávaných gitaristov súčasnosti. Člen legendárnych zoskupení The Yarbirds a Cream získal počas svojej hudobnej kariéry osemnásť cien Grammy. V rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias časopisu Rolling Stone bol zaradený na druhé miesto, za Jimmiho Hendrixa. Zároveň sa s počtom 280 miliónov predaných nosičov stal jedným z najúspešnejších hudobníkov.

Po všetkých svojich úspechoch by si v nedávno dovŕšených 79 rokoch mohol užívať zaslúžený dôchodok, no hudby sa nechce vzdať a stále koncertuje. Všetkým jeho fanúšikom prinášame reportáž z aktuálneho UK Summer Tour 2024, konkrétne z koncertu v Manchestri, ktorý sa konal v sobotu 18. mája.

Po desiatich rokoch v novej hale

Eric Clapton sa do mesta futbalu vrátil po dlhých desiatich rokoch. Pre koncert v rámci turné po mestách Anglicka a Írska si vybral novučičkú koncertnú halu, ktorá bola dokončená v tomto roku a otvorená 14. mája, teda len štyri dni pred vystúpením. Priestor má kapacitu 23 500 miest, je najväčšou uzavretou halou pre tento účel vo Veľkej Británii a na koncert Erica Claptona bol takmer vypredaný. Podujatie prilákalo všetky vekové skupiny, i keď väčšiu časť tvorili skôr narodení fanúšikovia. Napriek veľkému počtu divákov bola organizácia vysoko profesionálna a vstupy plynulé aj pri dodržaní prísnych bezpečnostných opatrení.

CO-OP Live, Manchester, 18.5.2024 Zdroj: Laco Ontko

Ako predskokan vystúpil britský gitarista, skladateľ a spevák Andy Fairweather Low a jeho kapela Low Riders. Frontman Andy je v hudobnom svete dobre známym menom. Bol členom legendárnej zostavy The Who, roky spolupracoval s Rogerom Watersom a pôsobil aj ako dlhoročný gitarista v kapele Erica Claptona. Pre tento večer vybral svoje i prevzaté skladby, ako napríklad Dream A Little Dream Of Me alebo hit z čias jeho kapely Amen Corner – Bend Me, Shape Me.

Doprovodnú kapelu tvorili Paul Beavis (bicie), Ian Jennings (basgitara), Nick Pentelow (tenor/barytón-saxofón a klarinet), Richard Milner (organ a sprievodné vokály) a Pete Cook (barytón-saxofón). Takmer 50 minút trvajúce vystúpenie navodilo fanúšikov na príjemnú bluesovú atmosféru.

Andy Fairweather Low and the Low Riders, 18.5.2024 Zdroj: Laco Ontko

Blues aj najväčšie hity

Po krátkej prestávke už nastúpila hlavná hviezda večera. Vystúpenie legendárneho gitaristu odštartovalo emotívnou inštrumentálkou Blue Dust, ktorá je upravenou skladbou Blue Rainbow, venovanou nedávno zosnulému gitaristovi Jeffovi Beckovi (The Yardbirds). Po nej Eric Clapton zahral zmes bluesových "vypaľovákov" ako Hoochie Coochie Man alebo Key to the Highway. Blues je hudobníkovou veľkou dlhoročnou láskou, ktorá k jeho koncertom neodmysliteľne patrí. 

Do varu dostal publikum megahit Tears in Heaven, ktorý Clapton predviedol v trochu inej podobe, ako ho dlhé roky poznáme. Pohladením duše bola aj pieseň Holy Mother. Oficiálnym zakončením večera sa stala ikonická skladba Cocaine. Po nej si diváci v standing ovation vytlieskali prídavok, ktorým bola rovnako kultová skladba Sunshine Of Your Love z repertoáru skupiny Cream.

Doprovodná kapela Eric Clapton Band v zložení Doyle Bramhall (gitara, spev), Chris Stainton (klavír, klávesy), Tim Carmon (Hammond/klávesy), Nathan East (basgitara/spev), Sonny Emory (bicie), Katie Kissoon (sprievodný spev), Sharon White (sprievodný spev) "šľapala" ako hodinky. Hrala s nasadením a radosťou. Muzikanti ukázali svoje inštrumentálne majstrovstvo v medzihrách, sólových partoch, či zakončeniach, čím vytvorili skvelé zázemie hviezde večera.

Eric Clapton v Manchestri, 18.5.2024 Zdroj: Laco Ontko

Miernym negatívom šou, na ktoré už niekoľko rokov poukazujú fanúšikovia, bola minimálna komunikácia pána Claptona s publikom. Aj v rámci manchesterského koncertu povedal len pár slov a pridal niekoľko úsmevov do publika, v porovnaní s väčšinou známych kolegov je jeho interakcia s fanúšikmi naozaj strohá. V internetových diskusiách tiež návštevníci koncertov prejavujú ľútosť až sklamanie nad tým, že gitarista do setlistov posledných koncertov nezaraďuje jeden zo svojich najväčších hitov, skladbu Layla.

Okrem týchto skutočností sa však koncertu nedá nič vytknúť. Skvelý zvuk, dobrá projekcia, príjemné svetlá a hudobná vystúpenie na top úrovni. To všetko diváci v Manchestri dostali spolu s kvalitným spevom a dobrým gitarovým výkonom hlavného protagonistu a jeho spoluhráčov. Síce jeden prídavok je pre koncert v takom veľkolepom priestore pomerne málo, no aj tak je deväťdesiat minút trvajúci koncert pre takmer osemdesiatročného gitaristu pomerne úctyhodný výkon. Ak budete mať možnosť ho ešte niekde vidieť, neváhajte.

Setlist Erica Claptona na koncerte UK Summer Tour v Manchestri:
(18. 5. 2024, CO-OP Live Arena)

 1. Blue Dust
 2. Key to the Highway (Charles Segar cover)
 3. I'm Your Hoochie Coochie Man (Willie Dixon cover)
 4. Badge (Cream)
 5. Prayer of a Child
 6. Driftin' Blues (Johnny Moore's Three Blazers cover)
 7. Nobody Knows You When You're Down and Out (Jimmy Cox cover)
 8. Back Home
 9. Tears in Heaven
 10. Got to Get Better in a Little While (Derek and the Dominos)
 11. Holy Mother
 12. Cross Road Blues (Robert Johnson cover)
 13. Little Queen of Spades (Robert Johnson cover)
 14. Cocaine (J. J. Cale cover)

  Prídavok:
   
 15. Sunshine of Your Love (Cream)


Autor: Laco Ontko

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.