Po tom, ako sa Pavol Habera s kapelou Team v sobotu krátko pred pol deviatou večer objavili na pódiu pred vypredaným amfiteátrom v Nitre, mal spevák na fanúšikov iba jedinú požiadavku. Spievať s ním a poriadne si zaťažiť hlasivky. Na záver dvojhodinovej šou bolo jasné, že od nich dostal ďaleko viac. Neuveriteľnú dávku rešpektu, uznania, emócií a energie. Zaslúžene.

Medzi desiatimi tisíckami ľudí, ktorým čakanie na hlavnú hviezdu večera spríjemnila košická skupina Dilemma, boli pravdepodobne i takí, ktorí videli frontmana skupiny Team vystupovať naživo po prvý raz. Museli byť určite príjemne prekvapení z ľahkosti, s akou komunikoval s fanúšikmi. Žiadna snaha o silené vtipy, prípadne sem-tam vsunúť medzi jednotlivé piesne aspoň zopár naučených formuliek, aby sa nepovedalo. Práve naopak. Na Paľovi Haberovi bolo vidieť, že si užíva každú sekundu na pódiu rovnako ako jeho priaznivci – od tínedžerov až po seniorov.

Habera & Team v Nitre, 22.6.2024 Zdroj: Richard Zimmerman

Z rôznorodosti publika bol pritom prekvapený aj on sám, keď poznamenal: "Myslel som si, že po štyridsiatich rokoch na scéne začneme organizovať výlučne koncerty na sedenie, no až ma mrazí, keď vidím medzi vami i mladšiu generáciu. A nielen vidím, ale tiež ju počujem spievať naše skladby v celom znení."

Spevák počas večera viackrát zopakoval, že v Nitre v minulosti koncertovali, no ak by sa sem už nikdy viac nemali vrátiť, takúto rozlúčku si nepredstavoval ani vo sne. No vzápätí, aby nepôsobil možno až príliš pateticky, sa postavil do stredu pódia, usmial sa a z plného hrdla zakričal Mercuryho EEEEEOOOOOO. Ale iba raz. Ľudia jasali a on vedel, že to stačí. Za celý čas na pódiu neprestrelil ani raz.

Pavol Habera & Team v Nitre, 22.6.2024 Zdroj: Richard Zimmerman

Rozosmial i rozospieval

Interakcia Paľa Haberu s publikom bola ukážková. Ukočírovať desaťtisícový dav tak, aby sa žiadny z jeho fanúšikov necítil ukrátený o možnosť mať hudobníka "o čosi bližšie na dosah", bola isto fyzicky náročná úloha, no spevák, ktorý tento rok v apríli oslávil šesťdesiatdva rokov, to zvládol bravúrne. Počas celého koncertu behal zo strany na stranu po celej dĺžke pódia s troma veľkoplošnými obrazovkami, v rámci dvoch piesní sa dokonca vybral medzi divákov a kým si našiel v publiku dve dámy, ktorým zaspieval hity Boli sme raz milovaníLáska necestuj tým vlakom, využil možnosť prihovoriť sa v blízkosti stojacim návštevníkom napríklad vetami: "Heej, a ty si kde stratil zub? Švihaj k zubárovi!".

Divákov pobavil aj ikonickou formulkou z talentovej šou: "Nepostupuješ," keď sa započúval do spevu jedného z návštevníkov, ktorý mu prišiel do cesty. Habera je však dobre známy svojím ostrovtipom a jeho úsmev po každej z obdobne ladených štipľavých poznámok, bol vďaka jeho silnej charizme a umení komunikovať vtipne, ale s citom, skôr ešte väčším dôvodom na smiech a potlesk publika.

Pavol Habera & Team v Nitre, 22.6.2024 Zdroj: Richard Zimmerman

Dokonale zostavený setlist

Pomalšie piesne sa v skvele namiešanom programe večera striedali s osvedčenými, rytmickejšími hitmi. Vždy, keď sa už atmosféra zdala byť trochu ukľudnená, ju kapela dokázala znova vygradovať behom sekundy spôsobom, že ľudia sa ani nenazdali a razom spolu s Haberom skákali na hity ako Prievan v peňaženke, Život je nuda, Je to vo hviezdach, Držím ti miesto či Mám na teba chuť.

Šou Habera & Team Tour 100, v ktorej hrá skupina v zložení Pavol Habera, gitaristi Dušan AntalíkMatěj Morávek, basgitarista Ivan Válek, hráč na klávesové nástroje Juraj Tatár, bubeník Igor "Teo" Skovay, tak priniesla presne to, čo sľubovala: neskutočnú dávku energie, najväčšie hity, jedinečnú atmosféru a fantastický výkon skupiny, ktorá aktuálnym turné mapuje štyridsať rokov svojho pôsobenia na hudobnej scéne.

Pavol Habera & Team v Nitre, 22.6.2024 Zdroj: Richard Zimmerman

Dáme si to stretnutie dnes?

V tejto súvislosti si Habera zaspomínal aj na obdobie, keď sa v kapele ocitol vlastne náhodou – odpoveďou na inzerát, pretože, ako vtipne poznamenal, v dvadsiatich rokoch nemal nič lepšie na práci. Nádejní muzikanti sa stretli, porozprávali o možnostiach spoločného fungovania s tým, že po troch mesiacoch si sadnú zas a so všetkou sebareflexiou vyhodnotia, či vôbec má zmysel pokračovať v hudobnej tvorbe a koncertovaní.

"K takémuto stretnutiu odvtedy neprišlo," smial sa Habera a svojich kolegov sa ihneď opýtal, či si k tejto téme sadnú po koncerte. Odpoveď mu dal vypredaný nitriansky amfiteáter a pohľad do publika na rozžiarené tváre fanúšikov hovoril naozaj za všetko. Skupinu Team na pódiách nemožno vidieť až tak často, no keď už vyrazí na turné, stojí to za to a o svojej popularite skutočne nemusí mať žiadne pochybnosti.

Pavol Habera & Team v Nitre, 22.6.2024 Zdroj: Katarina Oresanska

Pozrite si celý fotoreport z koncertu a meet & greet s fanúšikmi pred vystúpením

Spomienka na začiatky aj spoluzakladateľov skupiny

Skupinu Team založili Dušan Antalík a Ivan Válek v roku 1980 v Martine, prvú známu zostavu v tom období dopĺňali Milan Dočekal a Ivan Marček. V roku 1988 prišiel do kapely práve Paľo Habera a ešte v tom istom roku skupine vyšla debutová veľká platňa Team 1, z ktorej sa v tom čase predalo 250-tisíc kusov. Veľký úspech, na ktorý poukázal, avšak tentoraz s vážnosťou v hlase, aj samotný spevák. 

Emotívnym momentom bola spomienka na Ivana Marčeka, ktorý zomrel náhle v roku 2014, a krásne slová Habera venoval i Milanovi Dočekalovi, ktorý pre zdravotné ťažkosti so skupinou už dlhodobo nevystupuje. Veľkú poklonu zložil tiež textárovi Danielovi Hevierovi, ktorý s kapelou strávil dvadsaťpäť rokov života a pre Team napísal hneď niekoľko zásadných hitov, ktoré odzneli aj počas večera. Za všetky spomeňme piesne Malá nočná búrka, Severanka či Reklama na ticho, ktorá bola spolu so skladbou Nároční prídavkom večera.

Video: Branislav Poljak

Posledný koncert na Slovensku bude v Bratislave

Už na svojom ostatnom turné v roku 2019 slovenská skupina nadchla hudobných kritikov a priaznivcov skvelou šou hodnou svetových pódií. Latku rozhodne nepodliezla ani s odstupom piatich rokov. Aktuálnej šnúre kapely, ktorá odštartovala v českých Pardubiciach 2. mája, avšak leto patrí vystúpeniami pod holým nebom na Slovensku, predchádzala niekoľkomesačná príprava. A už teraz je isté, že Habera & Team Tour 100 sa na domácej scéne zaradí medzi najvýraznejšie hudobné udalosti tohto roka.

Určite sa o to pričiňuje nielen poctivá a kvalitná muzika či pestrofarebná projekcia, ktorá dokonale vynikla aj počas jednej z najvýraznejších skladieb večera Mama Kami, ale i výpravná scéna. Na všetky atribúty výborného koncertu, ktorým Team v sobotu večer pod Zoborom odštartoval slovenskú časť turné, sa môžu fanúšikovia tešiť aj v ďalších slovenských mestách.

Oneskorenú veľkú oslavu "storočnice" (40 rokov od založenia Teamu a šesťdesiatku Paľa Haberu spred dvoch rokov), ktorá musela byť posunutá kvôli pandémii, si kapela pripomína po celý rok, pričom dlhoočakávané turné vyvrcholí novembrovými a decembrovými predvianočnými koncertmi v pražskej O2 aréne, na zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave, kde formácia zakončí slovenskú časť turné, a v ostravskej Ostravar Aréne 14. decembra – záverečnou zastávkou toho českého. 

Po vypredanom koncerte v Nitre skupinu čaká ešte šesť slovenských zastávok:

 • 26. 6. 2024 – Brezno, Aréna Brezno
 • 29. 6. 2024 – Martin, Amfiko Martin
 • 10. 7. 2024 – Zemplínska Šírava, Amfiteáter
 • 13. 7. 2024 – Východná, Amfiteáter
 • 27. 7. 2024 – Detva, Amfiteáter
 • 6. 12. 2024 – Bratislava, Tipos Arena (Zimný štadión O. Nepelu)

Vstupenky na slovenskú časť turné sú v predaji exkluzívne v sieti Predpredaj.sk.

Setlist koncertu Habera & Team Tour 100 v Nitre:

 1. Nemám čo stratiť
 2. Panika
 3. Óda na tie cesty po tele
 4. Prievan v peňaženke
 5. Lietam v tom tiež
 6. S tebou bez teba
 7. Pieseň pre nesmelých
 8. Slovník cudzích snov
 9. Dievčatá pred šatňou
 10. Nuda
 11. Mám na teba chuť
 12. Severanka
 13. Boli sme raz milovaní
 14. Láska necestuj tým vlakom
 15. Mama Kami
 16. Krátke lásky
 17. Malá nočná búrka
 18. Je to vo hviezdach
 19. Držím ti miesto

  Prídavok:
   
 20. Nároční
 21. Reklama na ticho


Autorka: Danka Šoporová

Súvisiaci interpreti: Pavol Habera, Team