Dve silné koncertné kapely vyrazili minulý týždeň na spoločné česko-slovenské turné. Odštartovali ho 21. marca v rodných Košiciach a o dva dni neskôr sa presunuli do Bratislavy. My sme pre vás zmapovali obe zastávky slovenskej časti turné. Reportáž z Bratislavy pripravila Miroslava Rabčanová, mierne odlišnú atmosféru v Košiciach zase zhrnul Laco Ontko. V apríli sa No Name a Nocadeň, spolu s hosťujúcou kapelou Botox, presúvajú do Čiech.

Boli spolužiakmi na konzervatóriu, zúčastnili sa jedného ročníka Košického zlatého pokladu, vzájomne poznajú svoju cestu z detských izieb až na pódiá, a aktuálne spolu napĺňajú koncertné haly. Košická jazdiareň bola s dostatočným predstihom vypredaná. Bratislavská športová hala Pasienky síce svoju maximálnu kapacitu nenaplnila, no napriek tomu v sobotu večer zažila tri výnimočné a odlišné koncerty.

Navnadenie bratislavského publika patrilo českej skupine Botox, ktorá v hľadisku evidentne mala svojich priaznivcov. Tí si totiž spievali spolu s kapelou a dobre sa bavili. Energia sa od nich rozšírila aj medzi ostatných poslucháčov, samozrejme, nie celoplošne, avšak bratislavské publikum nedávalo chlapcom z Prahy pocítiť, že čakajú na "tých po nich". So svojím druhým koncertom na Slovensku mohli byť členovia Botoxu určite spokojní.

Nocadeň v Bratislave, 23.3.2024 Zdroj: Martina Mlčúchová

Nocadeň opäť v pôvodnom znení

Napriek tomu bolo už o pár minút neskôr citeľné, že napätie v dave rastie a blíži sa jeden z koncertov, na ktorý sa skutočne čakalo. Nocadeň ale nečakali na nič a hneď v úvode siahli po hite Havran, ktorým ukázali, akú energiu chcú publiku odovzdať. Zároveň si ním vypýtali silné privítanie. Čo všetko sa v nich ešte ukrýva, ukázali aj v nasledujúcej romantickej pesničke V nás a pri hite Nestrieľajte do labutí už mali priazeň celého publika.

Tú už si stačilo len udržiavať. A bolo v zásade úplne jedno, či to bolo koncertne dravou verziou skladby Papierové kone, kde má Rasťo Kopina priestor obsiahnuť svojím hereckým talentom celé pódium a Róbert Kopina predviesť svoje gitarové umenie, alebo minimalistickým prevedením pesničky Umriem pri tvojich nohách, počas ktorej stačilo lídrovi iba sedieť a spievať bez účasti kapely.

Nocadeň si vždy pochvaľovali bratislavské publikum a v sobotu večer bolo zrejmé, prečo je to tak. Fanúšikovia v hlavnom meste im dali pocit, že aj tu sú doma a berú ich všetkými desiatimi. Čerstvo prekonaný zápal pľúc dodal hlasu Rasťa Kopinu zvláštne iný rozmer a ja som zachytila rozhovor ľudí, stojacich blízko mňa, ktorí vraveli, že snáď nikdy neznel krajšie. Vrúcne prijatý nebol iba chorobou poznačený hlas frontmana. Názov turné neplánovane korešpondoval s dianím v kapele. Po návrate bubeníka Petra Gufroviča je totiž už aj zostava Nocadeň znova "v pôvodnom znení".

No Name v Bratislave, 23.3.2024 Zdroj: Aneta Jodar

Na pódium prichádza šoumen

Po veľmi rýchlej technickej výmene už patrilo pódium No Name. Publikum však ešte nie, akoby v ňom stále doznieval práve ukončený koncert. Igor Timko si to však bez váhania vydiskutoval hneď po prvej skladbe ich koncertného programu. Hovoril o slabšom prijatí a podnecoval ľudí k lepším výkonom. Priznal, že v Bratislave nehrajú tak často, ale vie, že kapely z východu tu vždy mali silné zázemie. Hoci si prvý veľký potlesk musel za kapelu vypýtať, viackrát sa to nezopakovalo. Publikum v Bratislave sa rýchlo naladilo na druhú košickú úderku a tí, čo sa nenaladili, "nenápadne vytancovali zo sály von", ako krátko predtým spieval Rasťo Kopina v texte požičanom od Petra Nagya, ktorý je súčasťou skladby Architekti šťastia.

Hodinu a pol trvajúca šou No Name už ďalej prebiehala s ľahkosťou. Kapela hrala veľmi dobre a bolo očividné, že program koncertu bol zostavený s citom aj rozumom. Z nových pesničiek z čerstvého albumu V pôvodnom znení pekne zarezonoval netypický najnovší singel Studený štart, počas ktorého frontman potlačil toho šoumena v sebe a nechal za seba rozprávať pesničku spolu s futuristickým videoklipom odohrávajúcim sa za jeho chrbtom. V piesni Ak nejde o všetko sa o mikrofón delil s klávesákom Zolim Sallaiom. Jedným z vrcholov večera bol podľa očakávaní sľubovaný duet V pôvodnom znení, počas ktorého sa na pódium na pár minút vrátil Rasťo Kopina.

Igor Timko z No Name a Rasťo Kopina z Nocadeň Zdroj: Martina Mlčúchová

"Kto nespieva, nežije" – tak znelo heslo večera, ktorým Igor Timko opakovane povzbudzoval fanúšikom k tomu, aby sa k nemu bez ostychu pridali. Najmä pri starších hitoch ako Prvá, Žily či Nie alebo áno s ním spievala celá hala, a vďaka tomu môžem zodpovedne prehlásiť, že všetci prežili.

Náladu davu Igor Timko stupňoval pohybmi, aké vie predviesť snáď iba on. Nikto totiž nevrtí zadkom tak ako Igor a nikto nedáva fanúšičkám pocit výnimočnosti tak ako on a jeho lichôtky – bez ohľadu na to, či o tento typ pozornosti od speváka stojíte alebo nie, sebavedomie a šarm mu uprieť nemožno. Bonusom koncertu boli vizuálne efekty v podobe plameňov, konfiet či pary. Bolo úsmevné vidieť odchádzať domov dospelých ľudí s plnými hrsťami farebných konfiet, ktoré im v zásade na nič nebudú, ale zostanú milým spomienkovým artiklom výnimočného turné dvoch košických kapiel.

Autorka: Miroslava Rabčanová (Bratislava)

No Name v Košiciach, 21.3.2024 Zdroj: Aneta Jodar

Reportáž z Košíc: Suverénnym No Name leží rodné mesto pri nohách

Vypredaná košická jazdiareň praská vo švíkoch. Po nedávnej rekonštrukcii sa rozhodli jej možnosti otestovať dve kapely neodmysliteľne späté s týmto mestom: No NameNocadeň. Obe spolu viažu dlhoročné priateľstvá. Frontmani Igor Timko a Rasťo Kopina dokonca boli spolužiakmi na miestnom konzervatóriu. Preto si spoločný koncert už dlho sľubovali. A teraz nastal ten správny čas.

Rozbeh koncertného večera, a vlastne aj celého turné, dostala za úlohu nádejná pražská zostava Botox, ktorá na Slovensku ešte nekoncertovala. V Čechách sa jej za päť rokov fungovania podarila celkom slušná kariéra. Aj keď chlapci hrajú s evidentnou radosťou, košické publikum veľmi nezaujali. Ponúkli svoje najväčšie hity ako Stav beztíže, Pop – popelář či Srdceatentát, ktorý bodoval dlhší čas v hitparáde Rádia Frekvence 1.

Po krátkej pauze ako prvá hviezda večera nastúpili Nocadeň. Skupina predviedla veľmi slušný a kompaktný výkon. Divákom ponúkla svoje najväčšie hity ako Havran, V nás, Nestrieľajte do labutí či Buď hviezda (čo svieti mi nad hlavu). Rasťo Kopina pohybovo obsiahol celé pódium. Tancoval a skákal presne tak, ako sú jeho fanúšikova zvyknutí. Veľmi sa snažil o spoločné zladenie s publikom, ktoré pochopiteľne tvorili aj ľudia, ktorí prišli najmä kvôli No Name. Miestami sa mu to aj celkom darilo. Niektoré výzvy k obecenstvu síce zostali bez odozvy, no napríklad megahit Slová už nevravia nič spievala celá hala. V rámci dynamiky kapela striedala rýchle vypaľováky s emotívnymi baladami ako Umriem pri tvojich nohách. Zadná veľkoplošná projekcia videoklipov spolu so svetlami dotvorili príjemný pocit z vystúpenia.

Nocadeň v Košiciach, 21.3.2024 Zdroj: Martin Krestián

Celková atmosféra sa však v metropole východu počas koncertu Nocadeň nevyrovnala tej, ktorú vzápätí vyvolala prítomnosť dlhodobo najpopulárnejšej košickej kapely No Name. Jej členovia nastúpili na pódium počas skladby Elity a od prvej minúty išli – spoločne so svojimi fanúšikmi – s plným nasadením ale aj s nadhľadom a radosťou. Pódiové spoločné i individuálne tančeky diváci ocenili nejedným potleskom. Dušou celej šou bol samozrejme Igor Timko. Okrem presného spevu nezaprel ani svoje herectvo, ktorým situačne bavil prítomných humornými hláškami a bonmotmi.

Kapela mnohé skladby ponúkla v modifikovaných, mierne odľahčených aranžmánoch, ktoré hudobníkom umožnili predviesť, čo dokážu. K dokonalosti večera okrem skvelých muzikantských výkonov prispeli aj vyladené svetlá, vkusná projekcia či svetelné, ohňové a dymové efekty. Všetko to šliapalo ako vyladený stroj. Dramaturgia bola poskladaná z piatich skladieb z nového albumu, pomedzi ktoré No Name zaradili hitovky ako Starosta, Žily, Ty a Tvoja sestra, Čím to je a ďalšie.

Zaujímavé boli aj dve prekvapenia večera. Jedným bol duet Igora Timka a Rasťa Kopinu V pôvodnom znení z rovnomenného nového albumu. V koncertnom prevedení mala skladba výnimočný náboj. Druhým prekvapením večera bol semifinalista SuperStar a český herec Jaroslav Dolník, ktorý sa už v minulosti vyznal, že je fanúšikom No Name. Počas koncertu dostal priestor na prezentáciu svojej skladby Chybíš, ktorú preňho napísal klávesák Zoli Sallai. Okrem toho si spolu s Igorom zaspieval part Karla Gotta v duete Kto dokáže. Takmer dvadsiatku skladieb zakončili hity VečnosťLekná.  Vypredaná hala s približne 2200 divákmi bola vo vytržení. Košickí fanúšikovia tancovali, spievali, tlieskali a prejavovali úprimnú radosť zo života.

Celý večer trval tri a pol hodiny a ponúkol prepracovanú šou, radosť z muziky a sviežosť mladej krvi. A tiež ukázal, že hlavné hviezdy večera, obe košické kapely, majú aj po 27 rokoch na scéne rozhodne čo ponúknuť.

Autor: Laco Ontko (Košice)

Igor Timko z No Name a Rasťo Kopina z Nocadeň Zdroj: Aneta Jodar

No Name v Košiciach, 21.3.2024 Zdroj: Aneta Jodar

Rasťo Kopina, Nocadeň v Bratislave, 23.3.2024 Zdroj: Martina Mlčúchová

Viac fotografií z koncertov No Name a Nocadeň v Košiciach a Bratislave