Česko-slovenský Justin Timberlake prilákal na svoj štvrtkový bratislavský koncert takmer dav ľudí. Ako sa dalo očakávať, už v polhodinovom predstihu sa pred vstupom do Ateliéru Babylon začal vytvárať rad. Bol zložený hlavne z nežnejšej časti populácie, ktorú možno ani nezaujímala odpoveď na otázku: má vôbec Ondřej Brzobohatý onen X Factor?

Naozaj to tak pôsobilo. Hoci charizmatický porotca speváckej šou, ktorá aktuálne vrcholí, "vpálil" s prebytkom energie na pódium a odohral pilotnú skladbu Identity zo svojho nového rovnomenného albumu, ženy a dievčatá v publiku sa len neisto potácali zo strany na stranu. Ich reakcia svedčala presne o tom, čo sa pravdepodobne sám spevák snažil vyvrátiť. Posolstvo teda spočívalo v tom, že Ondřej Brzobohatý je v prvom rade hudobníkom až potom idolom žien a šoumenom.

Ondřej Brzobohatý Zdroj: Richard Svoboda

Tereza kto?

Predskokanom počas celého turné bola dcéra zosnulého českého speváka Karla Černocha a bývalá členka skupiny Black Milk Tereza Černochová. Tehotná speváčka sedela a spievala za sprievodu akustickej gitary. Oboznámila slovenské publikum s historkou o nepríjemnej skúsenosti na našich cestách, keď pre jedno pivo prišla o vodičský preukaz.

Zdalo sa, že aj jej štvrtkové pôsobenie bude nepríjemná skúsenosť. Pri prvých troch skladbách nemala sympatická blondína takmer žiadnu reakciu z hľadiska. Návštevníci sa rozprávali a nevenovali pozornosť ničomu, čo sa dialo na pódiu. Až keď ich utíšila pred skladbou No More I Love You`s, spočiatku nevďačný dav spozornel a odmenil speváčku obrovským potleskom. Ešte nasledovala cover verzia piesne jej otca Škrábnutí  a vlastná voľnejšia verzia Dance Apocalyptic od Janelle Monaé.

Tereza Černochová na koncerte Ondřeja Brzobohatého Zdroj: Richard Svoboda

Neskôr sa ešte vrátila dvakrát. Raz kvôli vokálom v piesni Věštkyně a druhý raz kvôli Help od Beatles. Podľa slov syna slovenskej herečky Hany Gregorovej a českého herca Radka Brzobohatého, pieseň vznikla kvôli ankete Zlatý slavík v Českej republike a mali chuť sa o ňu podeliť aj so slovenským publikom.

Česko-slovenský "energeťák"

Aj keď sa hlavný protagonista štvrtkového večera javí v speváckej reality show ako citlivý a skromný introvert, v skutočnosti je na pódiu časovaná energetická bomba. Po úvodnom čísle to dokázal niekoľkokrát v rámci prezentácie skladieb z čias, keď hrával s kapelou Bůhví, či svojej prvej autorskej nahrávky Identity. Muzikálovo znejúca zmes popu, jazzu, R&B a soulu tak dostala naozaj zadosť a všetko to, čo si poslucháč predstavoval pri jej počúvaní, zažíval hneď počas vystúpenia svojho idola. 

Koncert spojený s krstom však nepatril len dobre pripravenej šou, ale aj nespočetným improvizáciám. Keď prišiel na pódium Peter Cmorik, aby zahral a zaspieval Premýšľam nad tebou a duet Vietor s Ondřejom Brzobohatým, priestor dostali aj tzv. hudobné žartíky. Kapela na čele s oboma spevákmi začala hrať melódiu zo židovskej synagógy, "omšový hit" z rímskokatolíckeho kostola, no bol prítomný aj pokus o orientálnu melódiu. Napokon to celé zavŕšil Cmorik refrénom z maďarskej piesne Petroleum lámpa skupiny Omega.

Nahrávku do sveta hudby nakoniec odprevadila Tereza Černochová, Peter Cmorik a fanúšička z predného radu. Tá uhádla správnu odpoveď na hudobný kvíz, v ktorom sa Brzobohatý pýtal na názov zvučky zahratej na klavíri. Slečna ako odmenu získala rolu krstného rodiča, CD pokrstené šampanským a ďalší kus, ktorý si bude môcť aj do sýtosti napočúvať.

Dva a pol hodinový koncert sa skončil Epilógom, ale aj prídavkom v podobe klavírnej exhibície. Ondrej Brzobohatý síce v Bratislave nalákal fanúšičky hlavne na svoj imidž a výzor, no na konci si zaslúžil standing ovation od preplneného Ateliéru Babylon. Dokázal tak presvedčiť, že nie je len peknou tváričkou v role mentora. Hlavne je to vyzretý umelec a zabávač par excellence.

Autor: Marek Majzon
Foto: Richard Svoboda