Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Miro Žbirka na špeciálnom koncerte oslávil narodeniny a krstil nový Double Album

Miro Žbirka na špeciálnom koncerte oslávil narodeniny a krstil nový Double Album

25.10.2018 - 11:00 | Ivan Straka

Stálica slovenskej a českej populárnej hudby Miro Žbirka v pondelok v bratislavskom Ateliéri Babylon vo veľkom štýle uviedol do života svoj nový slovensko-anglický album. Na verejnom krste, ktorý bol spojený s plnohodnotným koncertom, okrem verných fanúšikov nechýbali ani zástupcovia médií či známe tváre domácej hudobnej scény.


Oficiálnym dňom vydania novej platne Double Album bol 5. október, no už v máji bol mediálne avizovaný termín jej krstu, na ktorý sa vstupenky vypredali v priebehu niekoľkých dní. Predstavenie novinky v rodnom meste bolo pre speváka a skladateľa špeciálne aj tým, že iba deň predtým (21.10.) mal 66. narodeniny. Dôvod na poriadnu oslavu bol preto dvojnásobný.

Miro Žbirka je stále silným koncertným ťahákom a vidieť ho v komornom klubovom priestore je celkom vzácnou príležitosťou. A vlastne aj preňho samotného. "Je to veľmi zvláštny priestor, mne sa takéto sály páčia. Pripomína mi to časy, keď sme hrávali s Modusom. Keď sme začínali, chodili sme po Slovensku po takýchto sálach, takže pre mňa je to veľmi dobrý bratislavský zážitok," zaspomínal si po koncerte v Ateliéri Babylon v rozhovore pre TASR.

Počet miest pre divákov v už i tak relatívne malom priestore bol limitovaný, nakoľko sa organizátori rozhodli časť hľadiska obsadiť aj stolíkmi, kde mali diváci možnosť občerstvenia počas koncertu. Navyše tento špeciálny večer priniesol návštevníkom aj príležitosť získať medzi prvými nový album v podobe dvoj-CD alebo 2xLP aj s podpisom speváka.

Miro Žbirka v Ateliéri Babylon, 22.10.2018

Zahrievacie kolo mal na starosti Pete Brown

Dobre naladený Meky privítal divákov "v priestoroch bývalého kina Slovan, kam som kedysi chodieval na americké horory", dúfajúc, že tento večer nebude "horor". V rukách priniesol vinylovú platňu Disraeli Gears britskej kapely Cream, podľa neho jeden zo zásadných albumov rockovej hudby, ktorú si kúpil vo Francúzsku za posledné vreckové ešte v roku 1968. Texty k piesňam na tejto platni napísal istý Pete Brown. Medzičasom sa z neho stal slávny "rockový básnik" a pre slovenského speváka je veľkou cťou, že s ním mohol ako s autorom anglických textov svojich piesní spolupracovať na ostatných dvoch albumoch nahrávaných v legendárnych londýnskych štúdiách Abbey Road (Miro z roku 2015 a nový Double Album).

Prečítajte si: Miro Žbirka: V Abbey Road je pre mňa všetko nové, neuveriteľne ma to posunulo

Brown vďaka tejto spolupráci navštívil Slovensko už po štvrtýkrát. "Je dobré, ak textár vie aj spievať," týmito slovami Žbirka slávneho umelca pozval na pódium a 77-ročný textár to v úlohe frontmana otváracieho koncertu večera naozaj potvrdil. Vo svojom blues-rockovom bloku pozitívne rozvibroval atmosféru v hľadisku. Najprv len v sprievode klaviristu Johna Thompsona, a potom pri coververziách skupiny Cream, doprevádzaný hudobníkmi z "Miro Žbirka's Bandu", podal energetický výkon, ktorý môže vyvolať závisť aj u mladších kolegov. Osobitne pri skladbe Sunshine Of Your Love sa vďaka nemu publikum prenieslo do nefalšovanej atmosféry šesťdesiatych rokov.

Pete Brown na koncerte Mira Žbirku, 22.10.2018Pete Brown

"Súboj" gratulantov aj krst albumu

Ďalšia časť koncertu patrila dvom singlom z Double Albumu, presnejšie premietnutiu videoklipov k nim ("keď už sme v bývalom kine," poznamenal Žbirka). Zhodou okolností ide o piesne, v ktorých ani slovenské verzie neotextoval samotný spevák. Kým text k songu Dievča (Na lásku nie je čas) napísal už nežijúci básnik Jožo Urban, autorom textu k Mirovmu duetu s Katkou Knechtovou  Skúška snov je Kamil Peteraj, ktorý bol na koncerte aj osobne prítomný v publiku.

Režisérom oboch vizuálov je Mirov syn David Žbirka a publikum sa pri tejto príležitosti dozvedelo, že kým ten prvý z nich sa natáčal v zákulisí londýnskej módnej prehliadky, kde sa vystrašený spevák nečakane ocitol v spoločnosti "bizarne oblečených ľudí", tak klip ku Skúške snov bol natočený na lúke na jeden záber so zrýchleným tempom, čo si vyžiadalo fyzicky náročnejší výkon od oboch interpretov.


Ďalším bodom programu mal byť samotný krst novinky, aspoň tak to avizoval Miro Žbirka, ktorý za týmto účelom pozval na pódium svojho manažéra Rada Meššu. Ten však najprv pripomenul, že "jeden slávny slovenský spevák" mal 21. októbra narodeniny a vyzval divákov, aby za sprievodu Mirovej kapely popriali oslávencovi, či už v angličtine alebo v rodnom jazyku, všetko najlepšie.

Po počiatočnom "súboji" oboch jazykových verzií vyšla z neho víťazne slovenská verzia gratulácie. Nechýbala ani torta s motívom obalu nového albumu, ktorú Mirovi priniesli zástupkyne jeho slovenského fanklubu. Potom už naozaj nasledovalo slávnostné uvedenie Double Albumu do života. Role krstných otcov sa ujali Pete Brown a šéf vydavateľstva Universal Music Peter Riava.

krst albumu Mira Žbirku v Ateliéri BabylonKrst Double Albumu v Ateliéri Babylon - viac fotiek

Vynovená kapela a osvedčené hity

Vyvrcholením exkluzívneho večera bolo vystúpenie hlavného protagonistu s vynovenou zostavou sprievodnej kapely. V záujme "vylepšenia vekového priemeru" nastúpili do Mirovej skupiny nováčikovia z mladšej generácie. K dlhoročným Žbirkovým hudobným súputníkom, ktorými sú multiinštrumentalista Jan Horáček (tentokrát obsluhoval bicie), a neprehliadnuteľný gitarista Jan Ponocný, pribudol klávesista Tomáš Jochmann (uznávaný jazzový klavirista, pôvodom z Prešova, ktorý pôsobí v Prahe), basgitarista Kryštof Mašek (najmladší člen v kapele) a ďalší gitarista so záhadným menom A.m. Almela. 

Omladená kapela šlapala ako hodinky a hudobníci si spoločné hranie viditeľne užívali. V pauzách medzi piesňami sa dokonca s Mirom napriek vekovému rozdielu vzájomne priateľsky podpichovali a vtipkovali v duchu typického anglického humoru. Niektorí v hľadisku možno čakali, že naživo zaznie niekoľko skladieb z Double Albumu, do setlistu sa však dostala iba jedna a aj to až v prídavku. Navyše išlo o duet Skúška snov, ktorý Meky zaspieval iba sám. Na koncertnú premiéru s Katkou Knechtovou si budú musieť fanúšikovia počkať až do decembra, kedy bude prešovská speváčka hostkou jeho Vianočného Symphonic Tour.


Namiesto noviniek na krste albumu zazneli v svižnom tempe osvedčené Žbirkove hity ako 22 dní, Možno sa ti zdá, Len s ňou, Biely kvet, ale aj pomalšie piesne Balada o poľných vtákoch a Fair Play. Mnohých potešila jedna z najstarších skladieb Zažni, ktorá pochádza ešte zo 70. rokov, kedy bol Meky súčasťou najslávnejšej zostavy skupiny Modus. Nechýbal ani obľúbený česko-slovenský duet Co bolí to přebolí so speváčkou Marthou. Slovenský McCartney, ako Mira Žbirku často označujú pre jeho obdiv ku skupine The Beatles, zaradil do koncertného setlistu aj niekoľko piesní z repertoáru tejto liverpoolskej štvorice, konkrétne skladby Blackbird, Fool On The HillYesterday a Hey Jude. 

Po skončení koncertu sa nezdalo, že by niekomu z prítomných prekážalo málo noviniek v setliste, práve naopak. Spokojní fanúšikovia vyjadrili svoje pocity dlhotrvajúcim potleskom v stoji, kým Miro Žbirka na to odpovedal s typickým humorom: "Je to dobré, ste lepší, než sme očakávali..." Pre tých, ktorí sa na špeciálny koncert spojený s krstom nového albumu nedostali, je tu príležitosť navštíviť spomínané vianočné koncerty, no spevák už teraz ohlásil aj veľký koncert na budúci rok: 5. decembra 2019 pripravuje na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu špeciálny koncert k 40. výročiu svojej sólovej kariéry.

Program koncertu a krstu Mira Žbirku:
(22.10.2018, Ateliér Babylon, Bratislava)

Pete Brown - spev

1. The Old Soul Singer (John Thompson - klavír)
2. The Consul At Sunset (Jack Bruce cover, John Thompson - klavír)
3. Golden Country Kingdom (John Thompson - klavír)
4. White Room (Cream cover, skupina Mira Žbirku)
5. Sunshine of Your Love (Cream cover, skupina Mira Žbirku)

Prezentácia videoklipov:

Dievča (Na lásku nie je čas)
Skúška snov

Krst albumu (krstní rodičia Peter Riava a Pete Brown)

Miro Žbirka so skupinou:

1. 22 dní
2. Možno sa ti zdá
3. Len s ňou
4. Fair Play
5. Zažni
6. Balada o poľných vtákoch
7. Blackbird (The Beatles cover)
8. Fool On The Hill (The Beatles cover)
9. Yesterday (The Beatles cover)
10. Co bolí to přebolí (duet s Marthou)
11. Biely kvet
12. Hey Jude (The Beatles cover)

Prídavky:

13. Skúška snov
14. Atlantída
15. Mám rád

Autor: Ivan Straka + citácia z TASR
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti