Iva Bittová s kapelou Čikori predviedla tento týždeň svoj nový album At Home v bratislavskom Ateliéri Babylon. Keby umenie, ktoré predvádza na pódiu, mám ohodnotiť z koncertových momentiek na vzor Rorschachovho psychologického testu (machule), moje asociácie by mohli znieť nasledovne - šialenstvo, genialita, šialenstvo, príroda, šialenstvo, atď.

Odkedy poznám a sledujem jej hudobné pôsobenie, neustále ma fascinovalo, ako od vydávania nadprirodzených zvukov s posadnutým až šialeným výrazom tváre prejde za zlomok sekundy na milý a úplne normálne znejúci "hezký večer". Na pondelkovom bratislavskom koncerte svojho krátkeho slovenského turné vystúpila Iva Bittová so svojím dvorným hudobníkom Vladimírom Václavkom (gitara), s ktorým vytvorila gro hudby Čikori.

Sila domova aj životných skúseností

Setlist tvorili najmä skladby z nového nosiča At Home, ktoré boli výnimočné aj svojím rozsahom (niektoré z nich mali cez desať minút) a celkovou komplexnosťou. Skladby vznikali v relatívne kľudnom tempe v časovom intervale dvoch rokov a podľa slov umelkyne by mali odzrkadľovať pohodu domova. Dá sa v nich ale okrem toho objaviť aj akýsi nekľud vyjadrený uchu menej lahodiacimi harmóniami, čo odzrkadľuje životné skúsenosti popretkávané i menej príjemnými, ale o to silnejšími impulzmi. Ide napríklad o skladbu Anděl, ktorej text napísal Rišo Müller. Pesnička Je mi zima je zase spomienkou na priateľa, ktorý zomrel tragickou smrťou vo veľmi mladom veku.

Zohranú dvojicu sprevádzal na kontrabase jazzový hudobník Jaromír Honzák, ktorého meno fanúšikom Čikori určite nie je cudzie. Spolu Václavkom vytvárajú akoby taký kmeň pre ďalšie rozkonárovanie sa hudobného sveta kapely. Rytmika skladieb je vďaka nim veľmi rozmanitá a svojská a často sa vyvarujú troj- a štvorštvrťového taktu. Nemožno nespomenúť aj gitaristov bohatý a originálny harmonický prejav. Najviac ma oslovil v piesni Sen, ktorá vyšla na jeho sólovom CD Písně nepísně v roku 2003. Ide o takú zvláštnu bossa novu s atypickými africkými pentatonickými zvratmi na spôsob Ali Farka Touré. Skrátka slasť pre uši milovníkov world a folk music.

Stretnutie generácií

No a potom tu boli mladí hudobníci, ktorí svojou prítomnosťou skvele dotvárali celkový obraz. Na klávesoch a perkusiách hral Ivkin syn Antonín Fajt, ktorý miestami ešte s viditeľnou opatrnosťou, ale s umeleckým citom dotváral atmosféru koncertu. Na trúbke hral Slovák Oskar Török, ktorý bol dokonalým partnerom v rôznych speváčkiných hudobných i nehudobných "šibalstvách" ako napríklad pri chodení s nástrojmi pomedzi divákov.

Podľa umelkyne je mladý hudobník v konštelácii veľmi dôležitý, lebo prináša mladú energiu, nový tep, nové myšlienky a nové informácie. "My ich inšpirujeme tým, kam sme sa posunuli v živote, a oni nás inšpirujú tou mladosťou, sviežosťou a čerstvosťou." Hudobný jazyk, ktorý v takomto generačne zmiešanom celku prezentujú, bol v Ateliéri Babylon napriek zložitým metaforám v textoch a bláznivým improvizáciám pochopený azda každým zúčastneným.

Príroda a tvorba

Centrálna tematika a jadro, okolo ktorého sa odvíja umenie Ivy Bittovej, či už s Čikori alebo s iným hudobným projektom, sú zvuky prírody. V jednom interview sa priznala, že by sa rada odsťahovala niekde do lesa vedľa potôčika, kde by počúvala spev vtáčikov. Tie sú nielen ústredným motívom obalu albumu At Home, ale aj neutíchajúcim a všadeprítomným hudobným odkazom v jednotlivých skladbách, v ktorých ich zvuky imituje všetkými možnými, t. j. vokálnymi či inštrumentálnymi prostriedkami.

"Vtáky pre mňa znamenajú slobodu. Zvuky, ktoré signalizujú určité informácie, môžeme šifrovať, pokiaľ sme dosť senzitívni. Pre mňa sú signály a zvuky prírody dôležitou informáciou, a preto budem rada, keď ju bude čo najviac ľudí ochraňovať a nebudú ju ignorovať vďaka rastúcemu postaveniu technológií. Zvuky tejto planéty sú pre mňa dôležité, aby som mohla rozlišovať a predávať veci, energiu a vibrácie, ktoré sú dôležité a ktoré som schopná cez hudbu vysielať dosť ďaleko."

Všade doma

Koncert mal veľký úspech a zúčastnení si potleskom vybojovali ešte dve skladby navyše. Na konci nechýbalo dlhé standing ovation. Nechcem zachádzať do mysticizmu či ezotérie, na to slúžia iné mediálne platformy, ale koncert Ivy Bittovej celkom určite môžeme zaradiť medzi spirituálne zážitky, ako zo strany obecenstva, tak i zo strany umelkyne. "Či už sú to skladby iných autorov, či je to moja hudba, alebo čisto improvizácia, vždy je to bezprostredná inšpirácia toho momentálneho okamihu a spojenie s poslucháčom," vyjadrila sa hudobníčka.

Domov Ivy je podľa jej slov všade tam, kde je hudba a kde môže hrať a komunikovať skrz ňu. A práve toto sa cení, keď si vás umelec pozve každým vystúpením do svojho súkromia, prezradí svoje tajnosti a ukáže vám, kým v skutočnosti je.

Najbližšie sa Iva Bittová a Čikori predstavia vo štvrtok 1. júna v Trnave a v piatok 2. júna v Banskej Bystrici. Oba koncerty začínajú o 19:00.



Prečítajte si tiež:

Prehliadnuť novinku Ivy Bittovej by bolo chybou, At Home je geniálny album

Autor: Tomáš Garai
Foto: archív Ivy Bittovej

Súvisiaci interpreti: Iva Bittová