Štyri roky od vystúpenia na festivale Grape a osem rokov od posledného koncertu v Bratislave sa Editors vrátili na Slovensko, aby fanúšikom predstavili svoj nový album Violence a zároveň oslávili narodeniny Rádia_FM. A bola to v bratislavskej Refinery Gallery magická párty. Editors boli tajomní, energickí, znepokojiví a absolútne odhodlaní priniesť publiku zážitok.

Pôvodne boli ohlásení dvaja predskokani, pričom ako špeciálneho hosťa si mali Editors priviesť anglického hudobníka Andyho Burrowsa. Napokon však pred Editors vystúpili len domáci Walter Schnitzelsson. Okrem svojich starších hitoviek z debutového albumu Fever z roku 2013 zahrali aj aktuálny singel Short Story, ktorý predstavili v júni ako predzvesť dlho očakávanej druhej štúdiovky.

Energické trio na čele s charizmatickým spevákom a gitaristom Jozefom Rezníkom malo náročnú úlohu zahriať publikum, v tomto prípade doslova, keďže v obrovských priestoroch bývalej rafinérie bolo pred koncertom pomerne chladno. Bratislavská kapela bola žánrovo rozhodne dobrou voľbou predskokana, no aj vďaka nie ideálnemu nazvučeniu bolo zjavné, že fanúšikovia sa už nevedia dočkať hlavnej hviezdy večera.

Publikum tvorili prevažne ľudíia nad 30 rokov a bolo to dobre pripravené obecenstvo, ktorému, ako sa neskôr ukázalo, ani nové skladby Editors nebolo treba špeciálne predstavovať.

Jozef Rezník, Walter Schnitzelsson Zdroj: Martina MlčúchováJozef Rezník, Walter Schnitzelsson - viac fotiek predkapely

Pôsobivá svetelná šou v prepojení s hudbou

Editors odštartovali svoju takmer dvojhodinovú šou presne o 21:00 pomalou atmosférickou skladbou The Boxer z ich tretej štúdiovky In This Light and on This Evening (2009). Akoby chcela pripomenúť svoj premiérový koncert v Bratislave, ktorý odohrala práve počas turné k tomuto albumu. Pódium sa ponorilo do svetiel, ktoré nasýtili tmavý priestor. Práve svetlá boli silnou vizuálnou zložkou koncertu. Vytvárali charakter prostredia pre samotnú hudbu, pričom najmä nové skladby sprevádzali aj efektné laserové lúče. 

Už v prvých minútach kapela ukázala, že bude kraľovať atmosfére a je pravda, že naozaj dokázala dokonale pracovať s publikom. Editors presne vedeli, čo ľudia chcú. Boli nezastaviteľným hnacím motorom, ktorý bežný pondelok zmenil na obrovskú párty - nikto nepozeral na hodinky a nemyslel na to, že na druhý deň pôjde do práce. Keď publikum potrebovalo poriadnu energickú bombu, ponúkli hit, následne si však mohli dovoliť ísť aj hlbšie do svojej tvorby. Po tancovačkách An End Has a StartFingers in the Factories a Darkness At The Door tak prišiel moment, keď sme sa ocitli v oáze pokoja, avšak s bolestivou horkosťou v skladbe Salvation z albumu In Dream (2015). 

Editors v Bratislave, Refinery Gallery, 26.11.2018 Zdroj: Martina MlčúchováEditors v Refinery Gallery - pozrite si celý fotoreport

Popri hitoch vynikli aj silné miesta nového albumu 

O svojom najnovšom albume Violence, ktorý vyšiel v marci tohto roka, Editors hovoria, že hľadali rovnováhu medzi gitarami a elektronikou. "Veľmi nám pomohol chlapec, ktorý sa volá Blanck Mass a robí brutálnu elektronickú hudbu. Takže keď je tam elektronika, je to veľmi elektronické. Ale keď je to o gitarách, poháňa to kapela," povedal na margo albumu frontman kapely Tom Smith

Medzi už známe skladby dokonale zapadli novinky ako Hallelujah (So Low), znepokojivý singel Violence s tanečným rytmom, Nothingness, kde Smith oduševnene spieval "Hold my life in your hands if you dare" (Drž môj život vo svojich rukách, ak si trúfaš"). Napokon v závere základnej časti koncertu došlo aj na singel Magazine, ktorý vynikal aj v obklopení takých hitov ako Blood či Papillon.

Tom Smith, Editors v Bratislave Zdroj: Martina Mlčúchová

Po dlhom potlesku došlo na prídavky, ktoré sa postarali o euforický záver koncertu. Publikum najprv spolu s kapelou odspievalo pieseň Cold z nového albumu, potom prišlo na hity The Racing Rats a Munich a všetko ukončila pieseň Smokers Outside the Hospital Doors a slová Toma Smitha: "Ďakujeme vám všetkým, že ste prišli. Bolo to magické."

Editors v Bratislave boli všetkým, čo sme chceli. Rebelmi aj trpiteľmi, zabávajúcou sa partičkou kamošov aj zohratým tímom, ktorý priniesol energiu a hudobný i emocionálny zážitok. "Naše skladby nie sú piesne s odkazmi, nemajú začiatok, stred a koniec, nie som rozprávač. Snažím sa odraziť veci na emocionálnej úrovni, čo nie je vždy ľahké popísať alebo vysvetliť," povedal líder kapely v rozhovore pre Allmusic.com. Hudbu Editors jednoducho treba zažiť. Novým albumom poukazujú na potrebu spojenia ľudstva vyjadrujúcu únik z okolitého sveta. A malý únik z reality sa podaril vďaka Editors aj publiku v zaplnenej Refinery Gallery. 

Setlist koncertu Editors v Bratislave:
(26.11.2018, Refinery Gallery)

1. The Boxer
2. Sugar
3. Hallelujah (So Low)
4. All Sparks
5. An End Has a Start
6. Fingers in the Factories
7. Darkness at the Door
8. Salvation
9. Violence
10. No Harm
11. Bullets
12. A Ton of Love
13. Formaldehyde
14. Nothingness
15. Ocean of Night
16. Blood
17. Papillon
18. Magazine

Prídavky:
19. Cold
20. The Racing Rats
21. Munich
22. Smokers Outside the Hospital Doors


Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Editors