Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Sima Martausová ukázala v Bratislave úprimnú radosť z hudby

Sima Martausová ukázala v Bratislave úprimnú radosť z hudby

28.05.2014 - 13:30 | Michaela Žureková

Hoci sa počasie v utorok večer nezdalo byť v našom hlavnom meste práve ukážkové, príjemná a vrelá nálada panovala aj napriek tomu. A to najmä v bratislavskom Ateliéri Babylon, kde speváčka Sima Martausová s kapelou potvrdila, že jej koncerty patria k tým s najpriateľskejšou atmosférou na Slovensku.


Meno Simy Martausovej sa momentálne skloňuje v súvislosti so sviežim vetrom na slovenskej pesničkárskej scéne. Album z minulého roka Dobrý deň, to som ja si od svojho vydania našiel množstvo priaznivcov, jej prirodzenosť a nenútenosť zas lákajú návštevníkov koncertov. Aj preto bol Ateliér Babylon, v ktorom si Sima zahrala i v decembri minulého roku, úplne plný. Možno ani sama netuší, či jej tento úspech spadol len tak z neba, alebo svojím jedinečným hudobným zjavom skrátka zaplnila akúsi pomyselnú dieru na trhu - v každom prípade je aj toto dôvod, prečo bola reakcia na začiatku vystúpenia "Kde sa vás tu toľko nabralo?" úplne nefalšovaná. Rovnako skromným a vďačným dojmom na margo svojho úspechu pôsobila aj počas nášho nedávneho rozhovoru.

Na svojej bratislavskej zastávke Sima nepotrebovala žiadne zahrievacie kolá, s kapelou rozozneli hlasy a nástroje len pár minút po ôsmej a nezastavili sa nasledujúce dve hodiny. Fanúšikovia sa v úvode dočkali niekoľkých dosiaľ neznámych skladieb, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou budú nachádzať na albume číslo dva, medzi nimi napríklad Kone, Kormorán alebo Cirkus. Nechýbali ani osvedčené pesničky ako Normálny život, Pod imelom alebo Kam tento svet speje?, ktoré zazneli najmä v druhej polovici koncertu.

Päť chlapov a jedna Že-na

Nech je Sima akokoľvek samostatná v skladaní svojich piesní, na koncertoch dodáva iskru jej tvorbe práve päťčlenná kapela v zložení Igor "Ajdži" Sabo (bicie), gitaristi Martin Zajko a Pišta Lengyel, Martin Gašpar (basa) a Martin Wittgruber (klávesy, akordeón). Je evidentné, že bez tohto elementu, ktorý pesničkárka ospevuje aj v úsmevnej skladbe Päť chlapov v kapele, by vystúpenie vyznelo monotónnejšie a zároveň je dôležité, že sa má ako hlavná postava na pódiu stále o koho oprieť. Obzvlášť, ak ide o tak kvalitne postavenú kapelu, akou Simina určite je.

Večer sa viezol aj na vlne humoru a uvoľnenosti, najmä čo sa týka komunikácie s publikom. Sime nemožno uprieť prirodzenosť a milú povahu, ktoré dominovali aj v jej príhovoroch divákom. Vzhľadom na relatívne krátky čas, ktorý je Sima na slovenskej scéne, vyzneli niekedy jej slová neskúsene až naivne, v konečnom dôsledku však práve nimi vytvárala bezprostrednú až rodinnú atmosféru, v ktorej sa každý cítil svojím spôsobom dobre. Blízkosť medzi publikom a speváčkou bola reálna a v tom je čaro Simy Martausovej - medzi sebou a fanúšikmi nevytvára žiadne hranice.

Sima Martausová v Ateliéri Babylon, 27.5.2014Pozrite si celý fotoreport z koncertu

Veľa hudby, veľa emócií

Pravdou je, že Sima má dostatočný počet pesničiek na to, aby bez problémov zaplnila takmer dve hodiny trvajúci program. Pri žánri, akému sa venuje, by však o dvadsať či tridsať minút kratší koncert úplne splnil svoje poslanie a vybral z repertoáru azda to najlepšie, čo by vytvorilo kvalitnú dramaturgiu večera. V opačnom prípade sa človeku niektoré skladby ku koncu už zlievali, obzvlášť, ak nemá Siminu tvorbu napočúvanú do poslednej noty.

Plusom zostáva fakt, že z pódia sálala neúnavnosť a čistá radosť prameniaca z hudby až do samotého konca. Žiadne prešpekulované vsuvky, len autentickosť a muzika v najzákladnejšej forme, akú môže umelec svojim fanúšikom odovzdať. A to sú tie správne základy, na ktorých Sima Martausová stavia od začiatku, hoci úplne neplánovane. Iba tak, ako to sama cíti, aby tieto emócie mohla posúvať ďalej svojmu publiku. Bude zaujímavé sledovať, kam povedú jej ďalšie hudobné kroky a či bude zrieť ako víno, o ktorom tak často spieva.

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti