Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Akustická šou Adama Ďuricu: Výnimočná atmosféra a známe hity ako ich nepoznáte

Akustická šou Adama Ďuricu: Výnimočná atmosféra a známe hity ako ich nepoznáte

30.10.2019 - 11:00 | Ladislav Ontko

Urobiť veci trochu inak, než ich poznajú poslucháči, je túžbou mnohých muzikantov. Niekomu sa to podarí viac, niekomu menej. Tomuto trendu neodolal ani Adam Ďurica, ktorý so svojím akustickým turné minulý týždeň potešil aj fanúšikov z Košíc a okolia. Tí mohli jeho komornejšiu polohu zažiť v nedeľu 27. októbra v priestoroch Historickej radnice.


Malú ochutnávku atmosféry koncertu mali možnosť zažiť aj diváci nového hudobného programu 3 pódiá, kde sa Adam Ďurica a jeho chránenkyňa Karmen Pál-Baláž predstavili v druhom dieli odvysielanom v prvú októbrovú sobotu. Navyše moderátorom relácie je Peter Bič, ktorý je ďalším hosťom na spevákovom turné.

Jesenná šnúra je pokračovaním jarnej série koncertov, ktoré mali veľmi pozitívny ohlas u divákov. Základom ich dramaturgie boli silné rádiové hity, ktoré dnes pozná široké spektrum poslucháčov. To bolo vidieť aj na pestrosti zloženia košického publika. Dôchodcovia, mladá aj stredná generácia, ale i tí najmenší zaplnili sálu do posledného miesta. Komorné pódium v historickej sále, množstvo akustických nástrojov a netradičné svetlá prispeli k výnimočnej atmosfére koncertu už pred jeho začiatkom. 

Adam Ďurica v Košiciach, 27.10.2019

Hity s plným nasadením

Celú šou odpálila bilančná skladba 30 z minuloročného albumu s rovnakým názvom. Po nej už zneli hity ako Láska-Veda, Dovtedy či Spolu, pričom cieľom evidentne bolo, aby každá zo skladieb znela inak. Maximum do toho dal nielen samotný Adam Ďurica, ale aj členovia jeho kapely, doplnenej o multiinštrumentalistu Františka Jana, ktorého si "požičali" z kapely Peter Bič Project. Nálada postupne gradovala. Napriek zmenám v aranžnmánoch skladieb bola muzika nadupaná, vyšperkovaná sólami na rôznych nástrojoch (husle, steel gitara, dobro, banjo) a vedená presnou a jasnou rytmikou a bezchybným spevom.

Na spestrenie večera Adam pozval na pódium niekoľko svojich muzikantských kolegov, s ktorými ho spája užšia spolupráca. Prvou bola najúspešnejšia slovenská finalistka ostatného ročnáka súťaže Česko Slovensko hľadá SuperStar, Karmen Pál-Baláž. Poslucháči ju môžu poznať aj vďaka megahitu Anjel, ktorý sa niekoľkokrát stal najhranejšou skladbou v slovenskom éteri. Túto pieseň, ako aj väčšinu skladieb na jej debutovom CD Kúzlo, ktoré vydala 25. októbra, vytvoril práve Adam Ďurica v tandeme s textárkou Adrianou Pusztovou. Na koncerte zaspievala aj najnovšiu skladbu Púšťam ťa, ku ktorej nedávno zverejnila aj videoklip. V rámci koncertu sme s talentovanou mladou speváčkou pripravili rozhovor, ktorý vám prinesieme čoskoro.

Adam Ďurica v Košiciach, 27.10.2019Pozrite si viac fotiek z košického koncertu

Druhým, úplne spontánne prizvaným hosťom bol košický spevák Tomáš Buranovský alias BuranoWski, ktorý prišiel na koncert ako divák. No bezprostredný Adam to využil a zavolal ho na pódium počas skladby Neľutujem, ktorú si chlapci zaspievali spolu. Samozrejme, táto dvojica podobné prekvapenia zvláda aj bez prípravy, veď už pred rokom absolvovali spoločné turné pod názvom Veselo a spolu.

Poslednými hosťami boli Peter Bič a Viktória Vargová z kapely Peter Bič Project. Gitarista a skladateľ si na pódiu zaspomínal na to, ako po SuperStar s Adamom v Košiciach rozbiehali jeho kariéru. Na koncerte z produkcie Peter Bič Projectu odzneli tri skladby z nového albumu Labyrint, ktorý je na svete od 22. októbra. Poslednou z nich bola hitovka Skúšame sa nájsť, v ktorej na konci Petrov dvorný huslista Ferko Jano zahral dychberúce niekoľkominútové sólo, čo ocenili diváci nadšeným potleskom.


Šou bez kompromisov

V poslednom bloku to Adam Ďurica už bez hostí rozbehol vo veľkom štýle. Tancoval, zapájal publikum do refrénov, dokonca prišiel s gitarou medzi divákov. To všetko fanúšikovia ocenilo silnejúcim potleskom po každej skladbe. To, že pri skúšaní na koncerty sa kapela bavila, bolo evidentné z ľahkosti, s akou hudobníci posúvali jednotlivé skladby do rôznych štýlov. Niektoré skladby ťahali do funky, niektoré priniesli atmosféru divokého západu. Vrcholom bola skladba Mandolína, po ktorej nasledovalo dlhšie standing ovation.

Bodkou za celým večerom sa napokon stal cover hitu Karola Duchoňa Mám Ťa rád, počas ktorého celé publikum stálo, tlieskalo a spievalo. Napriek pomerne mladému veku Adam Ďurica dokazuje, že má svoje miesto na slovenskej hudobnej scéne, a to nielen v rádiovom éteri, ale aj na koncertných pódiách, kde je čoraz žiadanejším. Celá šou bola na špičkovej úrovni, bavili sa diváci aj muzikanti. Vďaka tejto symbióze mohli účastníci zažiť neopakovateľný hudobný večer.

V priebehu piatich dní sa Adam Ďurica aj s hosťami stihli predstaviť okrem Košíc aj v Senici, Žiari nad Hronom, Poprade a Rožňave. Ďalší koncert odohrajú už dnes večer vo Vranove nad Topľou a turné zakončia 6. a 7. novembra dvojicou koncerov v bratislavskom Ateliéri Babylon, kde sa predstaví aj špeciálny hosť Marián Čekovský. Lístky na pridaný koncert (7.11.) sú ešte v predaji v sieti Predpredaj.sk.


Setlist akustického koncertu Adama Ďuricu a hostí v Košiciach:
(27. 10. 2019, Historická radnica)

1. 30
2. Láska-Veda
3. Spolu
4. Dovtedy
5. Jazero
6. Tak to vidím ja
7. Púšťam ťa (Karmen Pál-Baláž)
8. Anjel (Karmen Pál-Baláž)
9. Bolo tu fajn
10. Holubička
11. Neľutujem
12. Dávno si preč 
13. Nedívaj sa tak (Peter Bič Project)
14. Láva (Peter Bič Project)
15. Skúšame sa nájsť (Peter Bič Project)
16. Zatancuj si so mnou
17. Mandolína

Prídavok:
18: Mám ťa rád (Karol Duchoň cover)

Autor: Laco Ontko
Foto: Dominika Kentošová
Video: Martin Laškovský


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti