Ľudia ju poznajú z obľúbenej relácie Milujem Slovensko, no už šiesty rok je i súčasťou kapely Fragile. Jej korene siahajú do ďalekej Etiópie a napriek tomu, že je hneď na prvý pohľad a počutie zapamätateľná, svoje miesto na hudobnej scéne si musela tvrdo vydobyť.

Speváčka Anabela Mollová (29) po desiatich rokoch účinkovania v rôznych projektoch a po spoluprácach mnohými úspešnými umelcami slovenskej scény, nedávno vydala svoju prvú autorskú skladbu Hľadám.

V rozhovore sa dozviete:

  • Na aké žánre si napriek všestrannému speváckemu talentu netrúfa,
  • Ako jej tvorbu zmenila viditeľná fyzická premena,
  • Čo ju v poslednom období po pracovnej stránke najviac prekvapilo,
  • Čím ju upútal partner Markus a ako sa im darí skĺbiť pracovný a súkromný život,
  • Aký má názor na prísne diktáty šoubiznisu,
  • S čím sa musela najviac popasovať pri účinkovaní v zábavnej šou Milujem Slovensko,
  • Ktorá skladba je jej doposiaľ najosobnejšou výpoveďou,
  • A či plánuje koncertovať napríklad aj v Etiópii.

Profesionálne sa venujete spevu od roku 2014, keď ste sa zúčastnili speváckej súťaže Hlas Česko-Slovenska. Ako ste oslávili desať rokov na hudobnej scéne? Alebo sa ešte len chystáte?

Wau, ani som si neuvedomila, že je tomu už desať rokov. Pred pár dňami vyšla moja úplne prvá autorská skladba Hľadám. Myslím si teda, že lepšie som tých desať rokov osláviť ani nemohla. 

Vaše korene siahajú do Etiópie. Ak ostaneme pri hudbe, aká je tamojšia kultúra?

Tak ako celá Etiópia, aj tamojšia hudba je veľmi špecifická a jedinečná. Etiópia nikdy nebola počas koloniálneho obdobia kolonizovaná, preto sa do ich kultúry a ani do hudby nedostali vplyvy iných krajín. Etiópska hudba je zväčša veľmi veselá, rytmická a tanečná. Majú svoje vlastné dychové i sláčikové hudobné nástroje. Aj dnešná mládež a deti počúvajú etiópsku hudbu a je to neoddeliteľná súčasť ich každodenného života. Milujú hudbu a tanec. 

Vo vašom prípade je okrem silného hlasového prejavu devízou aj exotický vzhľad. Vnímate to, ak je reč o našej krajine, rovnako?  

V dnešnej dobe už nevnímam to, že je môj vzhľad nejakou devízou. Aj keď Slovensko nie je tak multikultúrna krajina v porovnaní s krajinami naokolo, ľudia už sú veľmi jedineční, každý niečím originálny. Hlavne tí, ktorí sú súčasťou kultúry.

Pri vašom mene sa častokrát uvádza, že váš hlas najlepšie vyznieva v skladbách v štýloch funky, soul a pop. Je žáner, na ktorý si vyslovene netrúfate, respektíve pre vás zostáva výzvou?

Funky a soul milujem! Rovnako tak gospel a jazz. Je to "black music", ktorá ku mne svojím spôsobom aj patrí. Keď spievam s kapelou, častokrát sa uberáme práve týmto smerom. Som obklopená tými najlepšími hudobníkmi, akých na Slovensku máme (Martin Valihora, Eugen Vizváry, bratia Bugalovci, Markus Daniel…), ktorí túto hudbu tiež milujú a pri každej príležitosti, keď sa to hodí, si ju veľmi radi zahráme.

Vďaka Fragile som tiež súčasťou projektu Fragile Queen, kde spievame najväčšie hity kapely Queen, takže som si skúsila aj niečo rockovejšie. Takisto som súčasťou projektu Fragile & Balet SND, kde spievame zopár klasických skladieb – prvýkrát v živote som spievala klasiku. Čoho sa svojím hlasom nikdy "nedotknem", budú zrejme žánre ako metal, punk, a podobne. Už predstava, že by som spievala čosi také, je vtipná.

Ako sa k životným výzvam staviate vo všeobecnosti? Ste typ človeka, ktorý si ide tvrdo za svojím, alebo nepotrebujete ísť "aj cez mŕtvoly" a netlačíte na pílu?

To záleží na tom, o čo ide. Čo sa týka mojej autorskej hudby, prišla až teraz, pretože som nechcela tlačiť na pílu a čakala som, kedy hudobne aj osobnostne dozriem a príde ten pravý čas. No keď som sa pred dva a pol rokom rozhodla, že idem schudnúť a zmeniť svoj život, išla som aj cez mŕtvoly, kým som dosiahla svoj cieľ.

Anabela Mollová, nakrúcanie videoklipu Hľadám Zdroj: Youtube / screenshot

Tvoríte od detstva, v šoubiznise pôsobíte aktívne celú dekádu. Prezradíte nám vaše tri najvýznamnejšie kariérne míľniky? Jedným z nich bude pravdepodobne ponuka stať sa súčasťou formácie Fragile. 

Áno, Fragile je určite jedným z nich. Tento rok uplynie už šesť rokov, odkedy som vo Fragile a je to pre mňa obrovská škola i príležitosť zároveň. Vážim si, že som súčasťou takého skvelého projektu, ktorý tento rok oslavuje 20 rokov. Dve dekády sú aktívni a každý mesiac odohráme desiatky koncertov. Obdivuhodné!

Ďalším obrovským míľnikom je moja prvá autorská skladba Hľadám. Ani som nevedela, že to pre mňa bude znamenať tak veľa, no skutočne ma to nakoplo pracovať na ďalšej vlastnej tvorbe a teší ma možnosť prinášať ju ľuďom. Ako tretí míľnik by som uviedla, že som šiesty rok súčasťou úspešnej TV relácie Milujem Slovensko.

Keď už sme pri nej, cítite sa pred kamerami komfortne? Alebo si skôr užívate spievanie na koncertných pódiách fanúšikom, ktorí sa prídu pozrieť priamo na vás?

Práve Milujem Slovensko mi prinieslo najviac skúseností, ktoré sa týkajú televízie a vystupovania pred kamerou. Je to iné, než na koncertnom pódiu, nedá sa to úplne porovnávať, ale užívam si oba spôsoby. 

O príležitosti spievať v tak úspešnej a sledovanej šou určite sníva množstvo interpretov. Ako ste sa k nej dostali?

Oslovil ma hudobný dramaturg relácie Viktor Hazard, ktorý na Instagrame videl môj profil, na ktorom som mala zopár videí, kde spievam. Bola to pre mňa výzva, pretože som dovtedy málo spievala v slovenčine. Možno aj vďaka tomu som dokázala naspievať moju prvú skladbu po slovensky.

Ako duo vystupujete s talentovaným gitaristom a spevákom Markusom Danielom. Čím je špecifické toto spojenie?

Obaja spievame, takže okrem toho, že ma Markus doprevádza na gitare, spieva mi i vokály a veľakrát počas našich vystúpení aj on zaspieva sólo a ľudí to vždy príjemne prekvapí.

Nie je tajomstvom, že s Markusom tvoríte pár. Dokážete s prehľadom zvládať spojenie pracovného aj súkromného vzťahu, alebo ste si vopred stanovili určité pravidlá?

Áno, tvoríme pár a myslím, že naše prepojenie a lásku z nás cítiť aj keď spolu hráme a vystupujeme. Obaja milujeme hudbu. Markus ma toho v hudbe nesmierne veľa naučil. Okrem toho, že spolu pôsobíme ako duo, častokrát sme spolu na pódiách aj v iných zostavách s kapelami a obaja sme členmi Fragile. Markus je najnovším členom. Hudba je náš život, takže sa ani nesnažíme oddeľovať ju od nášho osobného života. Niekedy je to blázinec, keď sa obaja začneme doma učiť nový aranžmán na Fragile, ale zatvoríme sa do izieb a nejak sme si na to zvykli. Snáď aj susedia… (smiech) 

Singel Hľadám je vaša spoločná skladba. Ako ste si podelili jej autorstvo?

Markus zložil hudbu a text sme napísali spoločne. Je to také naše bábätko a som obzvlášť vďačná za to, že dokážeme spolu aj tvoriť. Nie je to totiž samozrejmosťou pri pároch, ktoré pôsobia v hudbe.

Slávnostného krstu singla a videoklipu sa v Bratislave zúčastnilo množstvo mediálne známych osobností. Je pre vás podpora tohto typu kľúčová pri napredovaní a budovaní kariéry, alebo patríte k hudobníkom, ktorí netúžia zaujať masy?

Zorganizovali sme predpremiéru mojej skladby, na ktorej boli moji najbližší ľudia. Rodina, priatelia a kolegovia. Celý večer odmoderoval Martin Nikodým a o hudobné vystúpenie sa postarali moji kolegovia z Fragile. Všetci títo ľudia sú moji blízki priatelia, Fragile je už ako moja rodina, trávime spolu kvantum času a máme sa radi.

Vážim si, že všetci prišli a podporili ma. Keď som v ten večer prišla domov, sadla som si na posteľ, celé si to v mysli zrekapitulovala a od šťastia pár minút plakala, keďže som si uvedomila, akú obrovskú podporu mám od svojej rodiny a mojich priateľov, ktorí sú talentovaní, šikovní s úspešní ľudia. Myslím si, že každý, kto niečo tvorí, túži po tom, aby sa jeho dielo dostalo k čo najviac ľuďom. Ani ja nie som výnimkou.

Do akej miery v tomto vsádzate na sociálne siete? Sú pre vás záľubou, pracovným nástrojom alebo "nutným zlom"?

Sú pre mňa záľubou a pracovným nástrojom v jednom. Bavia ma vo voľnom čase, no baví ma takisto i budovanie môjho profilu.

V jednom z rozhovorov ste prezradili, že v Etiópii ste boli po prvý raz ako trinásťročná a naposledy pred koronou. V kontakte so svojou rodinou ste však často. Je reálne vystupovať aj tam?

Myslím si, že je to reálne. Mám tam relatívne veľkú rodinu. Keď som pred rokmi bola v Hlase Česko Slovenska, našla som video z môjho vystúpenia na nejakom etiópskom portáli, kde boli videá spevákov s etiópskymi koreňmi. Etiópčania sú veľmi hrdí na každého, kto odtiaľ pochádza a darí sa mu. Vedeli ste, že aj The Weeknd má etiópske korene? V jednej skladbe dokonca spieva kúsok v etiópskom jazyku. Verím, že keby som oslovila nejaké hudobné kluby v hlavnom meste, odkiaľ ocino pochádza, dali by mi príležitosť vystúpiť tam. (úsmev)

V živote ste si prešli všeličím. Vyrastanie na dedine a šikana kvôli farbe pleti i váhe, aktuálne máte priateľa, ktorý je Róm, podľa vlastných slov pútate pozornosť všade, kde sa objavíte. Je pre vás práve hudba dokonalým filtrom emócií, alebo ich zvyknete spracovať aj inak?

Ja som od detstva zvyknutá, že ľudia po mne na Slovensku pozerajú. Dnes už je to iné a to aj tým, že žijem v Bratislave, kde žije viac cudzincov. Áno, Markus je polovičný Róm, takže niekedy sa stane, že ľudia po nás pozerajú, akoby sme spadli z inej planéty a ocitli sa na Slovensku (smiech). Ale nie je to také extrémne ako pred 15-20 rokmi. Hudba nás spojila, hudbou žijeme a som šťastná, že ju spoločne tvoríme. Verím, že v nej cítiť naše silné prepojenie a lásku.

No predsa, nechávate si pre seba tú svoju trinástu komnatu? Aký máte názor, pokiaľ umelec ide s kožou na trh a nenechá si okolo seba ani tú pomyselnú škrupinu?

Myslím si, že je to veľmi individuálne. Každý umelec je iný človek, iná povaha a chce svojím pôsobením vyjadriť čosi iné. Ja nejdem zámerne s kožou na trh, ale momentálne nemám nijakú trinástu komnatu. Otvorene hovorím o všetkom.

Anabela Mollová a Markus Daniel Zdroj: Jozef Buhaj

Váš život sa v posledných mesiacoch výrazne zmenil. Je niečo, čo vás samotnú, či už po osobnej, ale i pracovnej stránke zaskočilo?

Zaskočilo ma to, ako veľmi ma dojalo, že si ľudia vypočuli moju skladbu, že mi prišli desiatky krásnych správ, ako sa ich dotkla, atď. Je to neuveriteľný pocit, ktorý je pre mňa nový a nesmierne si ho užívam. 

V médiách sa svojho času prepierala vaša váha, vy ste počas jedného roka schudli až 40 kilogramov. Hovoríte, že je z vás oveľa šťastnejšia a sebavedomejšia žena. Cítiť to aj v hudbe, keď si porovnáte vašu tvorbu teraz a spred niekoľkých rokov?

Áno, schudla som 40 kilogramov a váhu si udržiavam. Touto premenou sa mi nezmenilo iba telo, ale celý môj život. Užívam si každý deň, snažím sa žiť naplno, skrátka úplne inak vnímam "svoj svet". Našla som to, čo som celý čas hľadala. Našla som to sama v sebe a určite aj vďaka tomu dozrel ten správny čas na to, že som konečne začala pracovať na autorskej hudbe. 

Aký máte názor na "diktát" šoubiznisu ohľadom fyzického vzhľadu? Pocítili ste ho aj vy v čase, keď ste mali kilogramy navyše?

Áno. Cítila som ho vtedy, ale cítim ho aj dnes. Odkedy som schudla, vypočula som si niekoľko narážok, ktoré mali byť komplimenty, ale v podstate to boli veľakrát dosť drzé vyjadrenia, pretože ľudia si mnoho vecí neuvedomujú.

Je dnes ťažké presadiť sa ako speváčka, hoci s výnimočným hudobným talentom?

Vôbec to nie je ľahké. Talent je dôležitý, ale nie je to len o ňom. Veľa záleží aj na tom, ako človek pôsobí na ľudí, čo vyžaruje, čo im chce povedať a odovzdať. Možno práve preto som až dnes na to celé pripravená. Pretože vo svojom vnútri som konečne našla pokoj a hlavne lásku sama k sebe.

Autorka: Danka Šoporová