Žilinčan Michal Matejčík patrí medzi najúspešnejších súčasných slovenských hudobníkov. Hráč na harfu sprevádzal na ostatnom turné Symphonica Georgea Michaela, zahral si aj s Il Divo a jeho najnovším veľkým úspechom je predskakovanie britským elektronickým legendám Depeche Mode na ich nedávnom koncerte vo Viedni.

Slovenskí fanúšikovia si jeho umenie môžu najbližšie vychutnať už v sobotu, 6. apríla, na slovenskom krste depešáckej novinky Delta Machine. Viac informácii o akcii

Kedy si začal hrať na harfe? Prečo si si vybral práve tento nástroj?


Na harfe som začal hrať v podstate dosť neskoro, v 18-tich rokoch. V tomto veku majú už mladí ľudia ceny zo svetových súťaží a ja som len začínal s jednoprstovým vybrnkávaním. V podstate to bol risk v mojom živote. Chcel som začať s úplne netradičným nástrojom, ktorý by mal uplatnenie ako v klasickej tak aj pop-rockovej hudbe. V tom období mi harfa síce nepripadala ako nástroj s ktorým sa raz dostanem až k legendám svetovej scény, ale...

Ako sa Ti podarilo dostať ku Georgovi Michaelovi či Il Divo?

Šéf orchestra hľadal hráčov na klasické nástroje, ktorí sú neobmedzení časom a majú skúsenosti aj v neklasickom žánri. Tým, že som od mala upravoval popové skladby na klavíri a neskôr aj na harfe, som sa prihlásil a nakoniec ma zobrali. Pôvodne som mal hrať len európsku časť turné, ale sám George Michael bol so mnou už tak zohratý, že ma nechcel vymeniť.

Il Divo dali ponuku žilinskému orchestru ŠKO, aby ich doprevádzali na ich turné a tým, že tento orchester nemá stáleho hráča na harfu, tak ma ako Žilinčana prizvali.

Mal si možnosť s Georgom hovoriť? Ako na Teba zapôsobil?

Počas celého turné si svoje súkromie veľmi strážil a neumožňoval nám sa s nim dostať do osobnejšieho rozhovoru. Tá chvíľa nastala až pred posledným koncertom, kedy pre nás zorganizoval v Londýne veľkú párty, na ktorej sa s každým hráčom porozprával. Na mňa zapôsobil ako veľmi jednoduchý a uzavretý človek.


Kedy Ti napadla myšlienka prearanžovať piesne Depeche Mode a hrať ich na harfe?

To bolo myslím niekedy pred dvoma rokmi, keď som mal obdobie, že som hral všetko, čo malo rádiovú melódiu, a hral som to všade, kde sa dalo. Jeden môj kamoš organizoval DM party a prišiel s myšlienkou, aby to nebola taká tradičná party, kde sa omieľajú stále iba pesničky z CD, nech tam zahrám pár skladieb na harfe. Z tohto vystúpenia urobil niekto mobilom video, ktoré sa šírilo po sociálnych sieťach, a tak som hrával viac a viac, až sa toho chytilo Rádio_FM, kde som hral v decembri vianočný koncert.

Tento koncert videli aj Alan Wilder a Martin Gore a vraj Ti poslali aj odkazy... Čo v nich bolo? Ako reagovali?

Pre oboch to bolo excelentné prevedenie ich skladieb.

Na osobné želanie Depeche Mode si vystupoval na ich exkluzívnom koncerte vo Viedni, ako ku tomu prišlo?

Na turné s Georgeom Michaelom človek postretáva veľa legiend, hudobníkov, ktorí spolupracovali asi už s každým a ja som mal to šťastie spoznať Kerryho Hopwooda, ktorý je programátor na turné u DM, programoval aj album Ultra. Po mojom koncerte v FM-ku som mu poslal link. Tým, že je dobrý kamarát s Goreom, sa o mne bavili a Gore sám nakoniec prišiel s myšlienkou, či by som pred ich špeciálnym album launch eventom vo Viedni neodohral set skladieb ako predskokan. Bol to výnimočný koncert aj tým, že skupina nikdy predtým nepozvala inštrumentalistu a dovolila mu hrať ich vlastné skladby.

Prehodil si s kapelou aspoň pár slov? Ako sa im Tvoje vystúpenie páčilo?

Gore ma pozoroval z boku pódia a usmieval sa, keď videl ako dobre fanúšikovia reagujú na túto netradičnú "predkapelku",  ktorá hrá ešte aj ich skladby. Po koncerte som sa s Goreom osobne rozprával. Je to veľmi srdečný človek, plný pokoja, úprimnosti, záujmu o ľudí a o život.

Čo chystáš v blízkej budúcnosti?

Hranie a zasa hranie. V apríli budem hrať na dvoch DM parties v Bratislave a Banskej Bystrici, potom ma čaká hranie vo Viedni s Viedenským komorným orchestrom, jedno orchestrálne hranie v Slovenskej filharmónii. Tiež rozbieham netradičný projekt so spievajúcou pílou. Ide o bežnú pílu na pílenie stromov, na ktorej sa hrá husľovým sláčikom. V máji sa objavím so svojím "harfovým depešom" v Berlíne. V júni som prijal ponuku hrať na Viva Musica! festivale v Bratislave. Všetky tieto a ďalšie termíny nájdete na mojej stránke www.michalmatejcik.sk alebo na fanpage www.facebook.com/michal.matejcik.harpist.

Ak si chcete prečítať viac, tu je výborný Michalov rozhovor pre Depechemode.sk.

Autor: Andrej Kratochvíl
Foto: archív Michala Matejčíka

Súvisiaci interpreti: Depeche Mode, George Michael