Holandská formácia Yīn Yīn pôsobí na prvé počutie ako gitarovka z krajiny vychádzajúceho slnka, no o opaku vraví už prvé slovo tejto dlhej vety. Sú totiž priamo z Maastrichtu. Je to trocha Tarantino, trocha gýčový Bollywood, pripomínajú mi aj o niečo známejších Khruangbin.

Iba nedávno vydali album Mount Matsu, ktorý sa ponára do japonskej hudby a po dôkladnej recyklácii ju dopĺňa o psychedelický zvuk a disco groovy rytmy. Zdá sa, že v sobotu 9. marca vás v Novej Cvernovke čaká koncert plný divokých farieb a zábavy. Lístky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk a už beztak krátke čakanie si môžete ešte viac skrátiť týmto rozhovorom.

Experimentujete s ázijskou hudbou a jej postupmi. Čím vás fascinuje?

Pre mňa je to akoby hudba z Ázie žila v úplne inom vesmíre ako západná hudba. Je to ladením nástrojov, alternatívnymi stupnicami, ktoré používajú, či duchovnou ventiláciou, ktorú táto hudba prináša.

 Máte nejaké zaujímavé konkrétne odporúčania na hudbu odtiaľ, ktorá vás inšpirovala?

Jasné, že áno! Našimi obľúbencami sú Hiroshi Sato, Yellow Magic Orchestra a individuálne sólové projekty ich jednotlivých členov a tiež Takeshi Terauči. Existujú aj skvelé kompilačné nahrávky z juhovýchodnej Ázie 60. a 70. rokov, ako napríklad Sounds of Siam.

Ako na vás reaguje hudobný trh alebo fanúšikovia z oblastí, kde čerpáte inšpiráciu? Thajsko, Kambodža, Japonsko?

Ešte sme tam nehrali. Toto leto odohráme naše prvé koncerty v Ázii a veľmi sa na to tešíme! Avšak reakcie, ktoré dostávame online od ľudí z Ázie, sú veľmi potešujúce. S veľkým potešením sme si prečítali komentáre z Japonska pod videom k nášmu nedávnemu singlu Tokio Disko.

Aj na Slovensku vystúpite prvýkrát. Máte v pláne obzrieť si mesto?

Naozaj v to dúfame! Keď ste na turné, často nemáte veľa času na prehliadku mesta medzi zvukovou skúškou a vystúpením, ale keď máme, tak veľmi radi! Tiež radi ochutnávame tradičné miestne jedlá na miestach, ktoré navštevujeme, takže naozaj dúfame, že nejaké budeme môcť vyskúšať aj u vás!

Myslíte, že by vás mohol osloviť režisér Quentin Tarantino kvôli soundtracku do nejakého jeho filmu? Hodí sa mi to k vašej hudbe. 

Dúfame, že nám brnkne! Sadlo by to skvele!

Aký je váš obľúbený filmový soundtrack?

Všetci milujeme soundtrack k filmu Shotgun Assasin, čo bola taktiež obrovská inšpirácia pre náš album.

Na akom najzaujímavejšom mieste ste vystupovali?

Na aktuálnom turné sme hrali v Mascotte v Zürichu, kde panovala skutočne vrelá atmosféra a dav bol všade okolo pódia, to naozaj milujeme! Mal aj ten najšialenejší bekstejdž, ktorý kedysi slúžil ako byt slávneho nemeckého speváka Uda Jürgensa. Ďalším úžasným miestom bol festival, na ktorom sme hrali v decembri minulého roka v Mexiku s názvom Space Xmas. Hrali sme priamo pri mori na pláži a miesto bolo vyzdobené skutočne psychedelickým spôsobom. Bolo to úžasné!

Tri slová, ktorými by ste charakterizovali hudbu Yīn Yīn?

Sriracha, kokos a cesnak!

Čo vás v poslednej dobe oslovilo na hudobnej scéne?

Práve teraz, keď píšeme tento rozhovor, počúvame Ala Dobsona Jr. Milujeme jeho zvuk. 

Okrem toho máme naozaj radi Nusantara Beat, našich priateľov, ktorí vytvorili novú skupinu, ktorá je inšpirovaná indonézskou tradičnou hudbou. Nedávno nám tiež v Londýne predskakovali Robohands. Skvelá hudba!

Čo môžu očakávať návštevníci vášho koncertu v Bratislave?

Najlepšiu zábavu na svete!

Vstupenky: Predpredaj.sk

Facebook event

Autor: Renat Khallo