Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Karmen Pál-Baláž: Robiť hudbu je môj veľký splnený sen

Karmen Pál-Baláž: Robiť hudbu je môj veľký splnený sen

07.11.2019 - 15:10 | Ladislav Ontko

Je mladá, krásna a neskutočne dobre spieva. V roku 2018 absolvovala súťaž Česko Slovenská SuperStar, kde sa dostala až do veľkého finále a napokon skončila na treťom mieste. To bolo pre ňu odrazovým mostíkom do hudobného sveta.


Ďalším zásadným momentom jej sľubne sa rozbiehajúcej kariéry bola spolupráca so spevákom a skladateľom Adamom Ďuricom. Vďaka nemu sa hneď jej prvý singel, skladba Anjel, stal veľkým hitom. Nasledovali ďalšie dva single s videoklipmi a koncom októbra vydala svoj prvý sólový album Kúzlo.

V ten istý deň (25.10.) odštartovala jesenná časť akustického turné Adama Ďuricu, na ktorom vystupuje ako jedna z jeho hostí. 
Stretli sme sa pred košickým koncertom (reportáž) a s talentovanou Karmen Pál-Baláž sme sa rozprávali o superstar, hudbe, jej snoch a všeličom inom.

Ako vnímaš s odstupom času svoju účasť v súťaži Česko Slovenská SuperStar a to celé šialenstvo okolo?

Určite veľmi pozitívne, lebo mi to otvorilo novú etapu v živote. Hudbe som sa venovala aj predtým, no chcela som to celé posunúť ďalej. Preto som sa rozhodla do toho ísť. Ak by som sa mala rozhodnúť znova, určite by som do toho išla ešte raz.

Motivoval ťa k tomu niekto alebo si sa prihlásila sama?

V roku 2017 som bola v X Factore v Maďarsku, čo bola moja prvá skúsenosť so speváckou súťažou a televíziou vôbec. U nás práve vtedy žiadna spevácka súťaž nebežala. Mala som z toho ale trochu zmiešané pocity. Porotcovia ma stále chválili a potom z ničoho nič poslali domov. A ani mi nepovedali prečo, žiadnu konštruktívnu kritiku. Preto som si povedala, že to predsa nemôže takto skončiť. Tesne po tom, ako som vypadla, začali bežať upútavky na Česko Slovenskú SuperStar. Neváhala som, i keď kvôli skúsenosti z X Factoru som mala isté obavy. No podporili ma rodičia a "dokopali" k tomu, aby som poslala prihlášku. 

Táto skúsenosť ti otvorila ďalšie dvere. Prišla ponuka od kapely Peha. Znelo to zaujímavo, lebo skupina vďaka tebe ohlásila po deviatich rokoch svoj comeback. No dosť rýchlo to skončilo. Ako si vnímala túto ponuku?

Bola to veľká príležitosť na niečo nové. Išla som do toho, skúsila som to a som za to veľmi vďačná. Skúšali sme veľa. No dosť rýchlo som prišla na to, že to nie je to, čo chcem robiť. Mali sme dva koncerty a po nich som cítila, že to pre mňa nie je to pravé.

Čo konkrétne bolo tým dôvodom alebo impulzom, že si túto spoluprácu ukončila?

Za prvé: ľudia ma porovnávali s bývalou speváčkou Pehy Katkou Knechtovou, čo nebolo najpríjemnejšie. A za druhé som sa rozhodla, že si budem budovať svoju kariéru a svoje meno, čo by v tomto projekte asi úplne nefungovalo. A celé to bolo trochu zaspaté, staré pesničky...

Práve Katka Knechtová ťa v SuperStar veľmi chválila. Neprišla ti táto ponuka ako zvláštna voči nej?

Katka mi fandila, chválila ma, rozumeli sme si. Ale keďže ona už s Pehou deväť rokov nehrala, tak mi to prišlo OK.


Je dobré, že si sa vydala vlastnou cestou, hneď tvoja prvá skladba Anjel bola a je veľkým hitom. Dokonca bola niekoľko týždňov prvá v rebríčku hranosti domácich skladieb. Aký je to pocit?

Bolo to pre mňa dosť neuveriteľné. Vydali sme môj prvý singel, ktorý sa dostal k najhranejším skladbám medzi známych a ostrieľaných interpretov ako napríklad Adam (smiech). Je to obrovský úspech, za ktorý som veľmi vďačná.

Nemala si z toho aj obavy? Predsa len, mať na začiatku kariéry top hit je trochu zaväzujúce. Ľudia potom čakajú, že príde ďalší, rovnako dobrý.

Určite je to zodpovednosť. No je to veľmi dobrá skúsenosť. My sme to nečakali. Nedá sa to predvídať. Obavy som nemala. Je to pre mňa splnený sen. 

V týchto dňoch vydávaš debutový album Kúzlo. Ako ho vnímaš ty?

Kúzelne, magicky. Tieto slová vystihujú celý album. Preto sme mu dali aj tento názov. Mám z toho krásne pocity. No som zvedavá na ohlasy ľudí aj na konkrétne pesníčky.

Ktorá skladba na albume je tvoja obľúbená?


Kúzlo. Preto som sa rozhodla po nej pomenovať CD.

Ešte pred vydaním albumu si sa predstavila aj v novej televíznej relácii 3 pódiá. Aké to bolo?

Som veľmi rada aj za túto príležitosť. S Adamom Ďuricom a Mariánom Čekovským sme boli trojka hostí. Celé to bolo milé a spontánne. Zo začiatku som mala trochu obavy, lebo som nevedela, aká tá relácia bude - boli sme v jednej z prvých častí. Počiatočný stres ale po chvíli opadol, pretože to bolo celé o hudbe. A žiadne kalamajky a šaláty okolo sa neriešili.


Vráťme sa ešte k albumu. Väčšina skladieb na ňom je z autorskej dielne Adama Ďuricu...

Áno. Je len jedna skladba, ktorú Adam nenapísal. Je do pieseň Nádej, ktorej autormi sú Little Beat Studio a Martin Maxo Šrámek. Ostatné skladby sú jeho práca. Som mu vďačná, že sa do toho pustil, našiel si na to čas. Vybral si texty najmä od textárky Adriany Pusztovej, ktorá vytvorila aj slová k prvému singlu Anjel. Inak s Adrianou som sa stretla práve dnes prvýkrát osobne a bolo to veľmi milé. 

Vieš sa so skladbami na albume, hlavne textami, stotožniť?

Väčšinou áno. Sú tam aj témy, ktoré mi sedia menej, napr. o rozchodoch a podobne. Ale podľa mňa nie je najpodstatnejšie, aby skladby opisovali to, čo prežívam ja osobne. Skôr ide o to, aby som do nich vedela dať tú správnu emóciu. A aby mi ju ľudia uverili. A to sa myslím celkom dobre podarilo.

Interpreti v strednom prúde sa podľa obsahu toho, čo spievajú delia na dve skupiny. Prvou sú tí, čo spievajú o láske a bežných vzťahových veciach. A potom sú to speváci prinášajúci hlbšie, resp. menej typické témy. Si v šoubiznise pomerne krátko. Rozmýšľala si nad tým, do ktorej skupiny by si sa chcela zaradiť?

Zatiaľ som sa nedostala k tomu, aby som si niečo sama napísala. Ale budem sa o to snažiť. Je to môj sen. Chcela by som robiť pesníčky, ktoré by ľudí pozitívne "nakopli". Mám rada prírodu, zvieratá. A veľmi chcem, aby sme k sebe boli všetci dobrí. Uvidíme, či to budem vedieť dávať do hudby.

Čo rada počúvaš?

Musím priznať, že počúvam veľmi málo súčasnej muziky. Skúsim to aj trochu napraviť. V prvom rade sú to rockové klasiky ako Bryan Adams, Aerosmith, Guns N' Roses. Ale určite si nájdem to svoje aj v novej hudbe, napr. Lady Gaga, hlavne nové veci. Skladby, ktorými prerazila, napr. Poker Face, ma až tak neoslovili. Ale album Joanne má veľa krásnych skladieb. Ukázala v nich, že je veľmi dobrá muzikantka a a speváčka a uznávam ju.

Si z hudobníckej rodiny. Bolo tvojím snom stať sa speváčkou?

Bol to tajný sen. Nepovedala som o tom ani rodičom. 

Niekoľko rokov si bola súčasťou vašej rodinnej kapely Acoustic Nights. Akú hudbu ste hrali?

Všeličo, čo sa nám páčilo. Väčšinou to boli zahraničné covery. Nemali sme vlastné veci. Zo začiatku som tam mala veľmi málo pesničiek. Najprv som búchala na cajon, potom som otcovi robila vokály alebo občas niečo zahrala na klavíri. Mám absolvovanú základnú umeleckú školu, kde som hrala z nôt. Ale improvizácia mi nešla a musela som sa ju naučiť. Postupne prišli aj sólové skladby a začalo ma to veľmi baviť.

V SuperStar si mala jeden skvelý duet s Terezou Maškovou - Survivor od Destiny's Child. Uvažovala si nad tým, s kým by si si ešte takto zaspievala?

S Terezkou sme o tom debatovali už vtedy, keď sme si spomínanú skladbu skúšali. Najprv sme sa jej zľakli, lebo to pôvodne bola diskotéková záležitosť. No pripravili nám ju nakoniec v rockovej verzii a malo to svoju šťavu. A čo sa týka duetu, určite by som si rada aspoň jeden dala s Adamom Ďuricom, zatiaľ si spievame len vokály v skladbách navzájom.


Máš len 21 rokov, v tomto veku je asi dosť veľký šok ocitnúť sa v šoubiznise so všetkými tlakmi a ľudmi okolo.

Nezdá sa mi, že by to bola nejaká veľká bublina. Ani nemám pocit, že ma to nejako brzdí. Som rada, že som sa dostala na túto cestu. Veľmi sa na ňu teším. Viem, že je to pre mňa tá správna cesta. Robiť hudbu je môj veľký splnený sen.

Myslíš, že ťa pôsobenie na hudobnej scéne mení? Si mladé dievča z Rožňavy a zrazu ťa na ulici spoznávajú neznámi ľudia, prídu si k tebe po podpis...

Osobnostne si nemyslím, že by ma to menilo. Snažím sa byť rovnaká ako napr. pred piatimi rokmi, keď som sa v hudbe len začala oťukávať. Určite si chcem zachovať svoju tvár. Ak ma to trochu mení, tak v tom, že si trochu viac dávam pozor, čo si na seba oblečiem. Hlavne na vystúpeniach. Predtým som sa vôbec nelíčilam, no teraz sa snažím trochu viac o seba starať. Ale nepreháňam to. To by mi nerobilo dobre.

Prerazila si s popovými skladbami, no v SuperStar si mala blízko aj k rock'n'rollu.

Som dušou rockerka. Jednoznačne. Nepochybujem o tom.

Čo vnímaš v živote ako dôležité?

Treba byť šťastný a spokojný sám so sebou. To je asi to najhlavnejšie. Ostatné sa od toho odvíja. Ja som šťastná, lebo robím to, čo mám najradšej.

Máš nejaký tajný hudobný sen?

Minule ma v rádiu vysmiali. Pýtali sa, s kým by som si rada zaspievala. A ja som povedala, že s Bryanom Adamsom. Vraj je starý. No spievať s ním by bolo krásne. Mám veľmi rada jeho hlas aj jeho pesníčky.  

Čo ťa čaká v najbližšej dobe v súvislosti s prezentáciou albumu?

Teraz sa hlavne sústreďujem na turné Adama Ďuricu, na ktorom som ako jeden z hostí. Cestujeme hore-dole každý deň. Popritom prezentujeme aj môj album, po koncerte robíme aj podpisovku. A je skvelé, keď za mnou deti prídu a chcú, aby som sa im na CD podpísala. Okrem toho určite ešte vydáme nejaký singel z albumu. Možno aj s videoklipom, to by som bola najradšej. Verím, že sa budú zbierať koncerty, kde budem prezentovať už najmä vlastnú tvorbu. O všetkých novinkách, koncertoch, atď. sa snažím vždy dať fanúšikom vedieť na mojich profiloch na sociálnych sieťach (FacebookInstagram).

Vypočujte si album Kúzlo na Deezeri:Autor: Laco Ontko
Foto: Beáta Máthéová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti