V Bratislave sa už zajtra (17.2.) uskutoční výnimočný koncert filmovej hudby Harry Potter a Tajomná komnata in Concert. Účinkovanie Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu v netradičných projektoch v rozhovore približuje manažér umeleckých telies RTVS Richard Bednár.

Harry Potter a Tajomná komnata in Concert príde do Bratislavy už v sobotu 17. februára. Počas koncertu si diváci môžu užiť hudbu z filmu, ktorú bude hrať 90-členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR). Film bude v NTC premietaný vo vysokom rozlíšení na veľkom, viac ako 12-metrovom plátne so slovenským dabingom. Posledné vstupenky na predstavenia o 13:00 a 19:00 nájdete v sieti Predpredaj.sk.

Viac o práci SOSR a koncerte Harry Potter in Concert hovorí Richard Bednár

Ako ste sa dostali k práci pre Symfonický orchester Slovenského rozhlasu? 

V roku 2019 som bol prizvaný pomôcť Symfonickému orchestru Slovenského rozhlasu v kríze, v ktorej sa nachádzal. Orchester bol personálne poddimenzovaný, platovo podhodnotený a na nákup a prevádzku hudobných nástrojov nezostávali žiadne peniaze. Za niekoľko rokov sa podarilo tento stav posunúť vpred, ale ešte nás čaká veľké množstvo práce.

Napĺňa vás táto práca?

Pracovať s najstarším symfonickým orchestrom na Slovensku je pre každého manažéra v oblasti kultúry istý splnený sen. Stretávate množstvo skvelých hudobníkov, za ktorými sa skrývajú konkrétne osobné príbehy.

Vaša práca je rôznorodá. Aké projekty vás najviac napĺňajú?

Mám rád tie projekty, ktoré pritiahnu nového poslucháča prostredníctvom spájania žánrov. V ostatnom čase sme realizovali niekoľko koncertov, kde sme sa snažili bližšie sprostredkovať čaro klasickej hudby mladším generáciám.

Aké aktivity Symfonický orchester Slovenského rozhlasu tento rok podnikol?

Túto sezónu sme začali Richardom Straussom a jeho Alpskou symfóniou a uzavrieme ju Gustavom Mahlerom – Symfóniou č. 8. Sú to ikonické diela klasickej hudby. Náš orchester je však zameraný na nahrávanie symfonických diel. Naše nahrávky si len na Spotify mesačne vypočuje viac ako 1,5 milióna ľudí z celého sveta. Minulý rok sme napríklad nahrali hudbu do seriálu Čas nádejí, ale aj do rozprávky Mariany Čengel Solčanskej – Tri zlaté dukáty s hudbou Ľubice Čekovskej, ktorá mala premiéru na Vianoce na televíznej Jednotke. Celkovo sme v roku 2023 odohrali 14 koncertov a realizovali 25 nahrávok.

Prejdime k projektu Harry Potter in Concert. Vlani ste odohrali prvý úspešný ročník, ktorý zožal skvelé ohlasy. Ako by ste ho zhodnotili vy? 

Pre mňa to bol zážitok na celý život. Hudba Johna Williamsa, výkony nášho orchestra pod dirigentskou taktovkou Ernsta van Tiela, výborná produkcia a skvelé ohlasy na tento projekt. To je kombinácia, ktorá dokáže vytvoriť taký zaujímavý projekt, akým je Harry Potter in Concert. 

Harry Potter in Concert, 2023 Zdroj: Katarína Bubeníková

Okrem toho, že je koncert nezabudnuteľným zážitkom, má aj inú pridanú hodnotu?

Na prvom ročníku bolo pekné vidieť to, aké veľké množstvo divákov a poslucháčov prišlo na tento koncert. Najväčšou pridanou hodnotou bolo z nášho pohľadu to, že koncert navštívila aj mladšia generácia, rodiny s deťmi. Mnohí počuli symfonické teleso prvýkrát naživo a objavovali kúzla a čaro farieb jednotlivých nástrojov. Takto si môžeme budovať vzťah s poslucháčmi, ktorí potom zavítajú aj do obrátenej pyramídy na koncert klasickej hudby.  

Aké mal tento koncert ohlasy? 

Aj po niekoľkých mesiacoch som stretával ľudí, ktorí prišli na prvý Harry Potter in Concert v Bratislave a rozprávali mi o tom, čo cítili a prežívali. Táto hudba spojená s obrazom ich zasiahla tak, že si to budú pamätať celý život. Tomu sa veľmi tešíme.

Ako sú na tom Slováci, prípadne jednotlivé generácie, so vzťahom ku klasickej hudbe?

Na naše abonentné koncerty chodia azda všetky vekové skupiny. Špeciálne koncerty pre rodiny s deťmi sú do niekoľkých dní vždy vypredané. Myslím, že vzťah ku klasickej hudbe na Slovensku je stále silný, ľudia sa po pandémii do koncertných sál vrátili.   

V predošlých rozhovoroch ste spomínali, že ste vďačný za takúto príležitosť odohrania koncertu filmovej hudby, pretože prilákate na klasickú hudbu aj detského diváka. Podarilo sa?

Určite áno. Dôkazom nie sú len vypredané sály pri organizovaní koncertu tohto typu, ale najmä dopyt. Neprejde týždeň, kedy by nám niekto nenapísal, kedy bude najbližší koncert pre rodiny s deťmi. Toto musíme neustále podporovať.

Ako členovia orchestra vnímajú takýto koncert, teda prácu na ňom? 

Azda na svete neexistuje hudobník, ktorý by si nezahral rád hudbu z pera oscarového skladateľa. Orchester už pri prvom projekte Harry Potter in Concert hneď súhlasil s účasťou. A to sme ešte netušili, aký ohlas to vyvolá.

Harry Potter in Concert, 2023 Zdroj: Katarína Bubeníková

Nie je pre hudobníkov zvláštne, že mali iného dirigenta? Ako zhodnotili túto spoluprácu?

Každý dobrý dirigent je pre hráčov novou energiou a inšpiráciou. Ernsta van Tiela už po prvej skúške hodnotili ako veľkého profesionála, ktorý presne vie, čo od orchestra chce a kam ho chce dostať. A to sa podarilo. Navyše má s takýmito projektami bohaté skúsenosti.

Čím si myslíte, že je kino koncert výnimočný oproti bežnému koncertu, kde sa nepremieta film? Pokojne povedzte aj pozitíva, aj negatíva. 

Kombinácia hudby a vizuálnych vnemov umocňuje zážitok. Aj keď je pravda, že počas koncertu som si občas na chvílu zatvoril oči, počúval a nechal sa unášať emóciou hudby.

Vedeli by ste povedať aj to, čím je druhá časť po hudobnej stránke iná od prvej? 

Harry Potter vo svojich príbehoch vždy prináša niečo nové. Aj hudba tu má svoje čarovné miesto – niekedy je navonok nenápadná, no sama o sebe funguje, posúva dej a dopĺňa spomenutú kombináciu jednotlivých vnemov na diváka.

Pripravujete v rámci organizačných štruktúr orchestra na Harry Potter a Tajomná komnata in Concert nejaké zmeny? 

Štruktúra orchestra v zmysle obsadenia a počtu jednotlivých nástrojov sú vždy dané skladateľom a jeho kompozičnou prácou. Budeme to hrať presne tak, ako to John Williams napísal v partitúre. Obsadenie je podobné ako v Harry Potter a Kameň mudrcov™.

Bonusová otázka - ste fanúšikom Harryho Pottera? 

Som! Musím povedať, že som ten typ, ktorý si najprv prečítal všetky knižky a až potom som videl filmy.

Zdroj: Komunikačná agentúra BeeContent (Hudba.sk edit)