Už v polovici marca čaká fanúšikov experimentálnej elektronickej hudby koncert Forest Swords. Za týmto projektom stojí britský hudobník Matthew Edwarda Barnes. Počas vystúpenia zaznejú najmä skladby z ostatnej nahrávky Bolted. Ak máte radi mysticky a tajuplne znejúci ambient a zaujímavé experimenty v rámci elektronických zvukov, určite sa tejto koncertnej seansy, ktorá je pokračovaním edície Nu Sound Of, zúčastnite.

Vystúpenie sa odohrá 15. marca v bratislavskej A4 – priestore súčasnej kultúry. Lístky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk. Čakanie si môžete skrátiť rozhovorom s Matthewom.

Tvoju najnovšiu nahrávku Bolted z roku 2023 budeme mať možnosť si vypočuť naživo počas festivalu Nu Sound Of… Na čo sa máme pripraviť v rámci zvukového a vizuálneho hľadiska?

Na Slovensku odohrám koncert v sprievode saxofónu a projekcie. Občas vystupujem sám, inokedy s kamarátmi, ktorých volám z Liverpoolu. Sú rôzne spôsoby ako pristúpiť k prevedeniu koncertu. Projekcie sú založené na vizuálnej identite albumu, takže to celé pôsobí veľmi späto práve s tým najnovším, ale samozrejme zaznejú aj piesne z predošlých dvoch albumov.

Od predošlého albumu Compassion ubehlo šesť rokov. Čím sa odlišuje tvoj prístup na nahrávke Bolted od tvojej predošlej tvorby?

Medzičasom som pracoval na soundtrackoch, filmových partitúrach, tanečnej hudbe a vďaka tomu naberal nové skúsenosti ohľadom tvorby a dizajnu zvuku. Nemám hudobné vzdelanie, o to viac si užívam proces učenia sa nových spôsobov tvorby hudby. Nový album je omnoho detailnejší a ťaživejší ako Compassion, no stále sa v ňom nájdu znaky charakteristické pre Forest Swords.

V tvojej hudbe cítim inšpiráciu stredovekou hudbou, mytológiou či dávnymi povesťami alebo prírodou. Som príliš ďaleko? Čo je tvojou hlavnou inšpiráciou?

To všetko ma ovplyvnilo, ale myslím, že ma hlavne baví myšlienka vkladania zvukov do elektronickej hudby na miesta, kde sa môže zdať, že vlastne ani nepatria. Nejde úplne o bežné syntetizátory alebo bicie, ktoré by možno použili iní umelci. Páči sa mi nejednoznačnosť tvorby, pri ktorej nie je úplne jasné, či pôsobí futuristicky či starobylo, alebo kde dokonca ťažko definovať, o aký hudobný nástroj ide.

K ambientnej hudbe nesporne patria zaujímavé koncertné venues. Akú najzaujímavejšiu si zažil ty počas svojho koncertovania?

To je super otázka. V Európe hrám rád preto, lebo veľa krajín má dotácie na umenie a kultúru, vďaka čomu sa im darí udržiavať miesta ako krásne staré divadlá a kiná vo veľmi dobrom stave a hudobné festivaly a ich promotéri ich potom môžu využívať tiež. To sa spája taktiež so skvelými kultúrnymi centrami, akým je aj bratislavská A4, v ktorej budem hrať. Naopak, v UK sa už hudbe, ako je tá moja nedarí dostať na podobné miesta a pre mňa to potom nie je vôbec taká sranda. To je aj dôvodom, prečo hrám vo zvyšku Európy oveľa viac ako doma.

Rád cestuješ? Ako si krátiš čas počas koncertných turné?

Nové krajiny a mestá objavujem rád. Nebaví ma ostávať na hotelovej izbe, vždy sa prejdem po okolí a preskúmavam mesto, skúsim sa dostať k pár turistickým atrakciám alebo hľadám fajn kaviareň. Poteším sa odporúčaniam, ak by mi niekto chcel nejaké poslať.

Čo momentálne počúvaš? Odporučil by si našim čitateľom nejakú fakt dobrú hudbu?

Naozaj som si užil novú nahrávku Andre 3000 a v poslednom čase som dosť počúval aj Basic Channel. Moja ďalšia tvorba bude o niečo ľahšia a minimalistickejšia a momentálne sa snažím dať dokopy playlist, ktorý by ma v tom inšpiroval.

Venuješ sa aj filmovej a scénickej hudbe. Aký je tvoj obľúbený filmový soundtrack?

To je ťažká otázka, no asi to bude Ghost In The Shell. Aj po vyňatí z filmu tá hudba ostáva neobyčajná a výrazná. Mohol by som ju počúvať dookola každý deň a nezunovala by sa mi. Soundtrack z Akiry je tiež skvelý.

Čo momentálne čítaš a aká je tvoja obľúbená literatúra?

Som veľmi pomalý čitateľ, kiežby som knihy vedel čítať rýchlejšie. Najčerstvejšie mám dočítanú knihu o kreativite od Ricka Rubina – je to dobrá pripomienka toho, že všetci kreatívni ľudia si pri tvorbe prechádzajú rovnakými pochybnosťami a problémami, a že sú to vlastne univerzálne pocity.

Koncertná premiéra Forest Swords na Slovensku sa uskutoční v rámci edície Nu Sound Of... Vstupenky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Autor: Renat Khallo