Slovenská hudobná stálica, kapela Nocadeň, vydala v októbri 2019 siedmy album Auróra. V čase, kedy s ním mala vyraziť medzi ľudí, prišiel prvý lockdown a následne ďalší. Album, za ktorý získali cenu Anděl, sa štvorici hudobníkov konečne podarí naživo predstaviť počas tohto leta.

Prvý z koncertov odohrá kapela 3. júla v Žiline vo vonkajších priestoroch klubu Smer 77. Pred domácim publikom v Košiciach vystúpi 31. júla v kultúrnom centre Kasárne/Kulturpark a 4. septembra sa koncertu dočkajú aj návštevníci amfiteátra v Banskej Štiavnici. Vstupenky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Spevák Rasťo Kopina nám v rozhovore prezradil, že nedávne lockdowny a obmedzenia neboli preňho v ničom inšpiratívne a istý čas s kapelou nemohli chodiť ani do skúšobne. Predovšetkým sme sa však rozprávali o spomínanej sérii letných koncertov pod holým nebom a dotkli sme sa aj blížiaceho sa budúcoročného 25. výročia pôsobenia kapely Nocadeň na hudobnej scéne. Prezradil tiež, že chystajú vydanie svojej prvej vinylovej platne.


Už o pár dní štartujete v Žiline sériu letných koncertov, na ktorých naživo predstavíte album Auróra. Koncerty k nemu museli byť prekladané. Ako ste sa vyrovnávali s tým, že ste s čerstvým albumom nemohli hneď vyraziť medzi ľudí?

Minulý rok sme to ešte celkom ustáli, ale ako plynul čas, upadali sme do väčšej a väčšej skepsy. V jednom momente sme sa už aj prestali schádzať v skúšobni. Na jednej strane nás tešil úspech tejto platne, lebo fanúšikovia ju prijali za svoju. Taktiež sme sa, ako prví Slováci, stali držiteľmi ceny Anděl v kategórii Slovenský album roka. Ale ten pocit, že nemôžeš ísť medzi ľudí, bol skľučujúci.

Teraz ho však vaši fanúšikovia majú už dokonale napočúvaný a interakcia zo strany publika môže byť na pripravovaných koncertoch intenzívnejšia. Vnímate to ako určitú výhodu?

Ten pocit, kedy sa nová skladba aj nám dostane pod kožu, sa v skúšobni nasimulovať nedá. Nové skladby budeme stále vnímať ako nové, pokiaľ si ich nezažijeme na koncertoch. Uvidíme, čo to čakanie urobilo s fanúšikmi, keďže mali dostatok času navnímať si tento album. Žiadnu prognózu však nevyslovím, radšej sa nechám prekvapiť.

Niektoré z nových piesní ste si už predsa len stihli párkrát otestovať pred publikom. Teraz vás čakajú aj koncertné premiéry. Na ktorú pieseň z albumu sa v rámci koncertov extrémne tešíš?

Mojou srdcovkou z nového albumu je Svitanie, takže asi na ňu. Koncertný program sme namiešali fakt veľmi zaujímavo a pesničky z novej platne pekne zapadajú k tým starším. Aj medzi nimi sa nájdu také, ku ktorým sa po dlhšej dobe vraciame a opätovne sme ich zaradili do setlistu.


Pol roka bez skúšobne 

Album Auróra má deväť skladieb, pričom päť z nich ste už predstavili ako single spolu s videoklipmi. Plánujete ešte niektorú skladbu vypustiť ako singel? Dočkáme sa opäť aj videoklipu?

Je to celkom pravdepodobné. Tie pesničky si to, podľa nás, zaslúžia.

Istý čas ste nemohli vôbec skúšať. Priestory vašej skúšobne boli kvôli opatreniam zatvorené. Stihli ste už skompletizovať a nacvičiť nový koncertný program?

Áno, máš pravdu, bolo to celkom drsné, vyše pol roka sme sa nevedeli dostať do skúšobne, takže prvé pocity na skúške po takej dlhej dobe boli skutočne zvláštne. Ja som napríklad vôbec netušil, čo taká dlhá prestávka urobí s mojím hlasom. Našťastie tie obavy pomerne rýchlo opadli a postupne som sa aj ja sám vrátil do formy.

Čo môžu návštevníci letných koncertov očakávať? Vypočujú si piesne vo verziách, ktoré poznajú z albumovej nahrávky alebo chystáte koncertné úpravy piesní?

Zahráme ich tak, ako ich ľudia poznajú. Sám to nemám rád, ak sú koncertné verzie úplne iné. Samozrejme nejaká miera improvizácie je prípustná, ale aby na tom bola postavená podstata koncertu, tak to nie.

Máš pred koncertmi nejaký zaužívaný rituál?

Zvyknem sa pred koncertom rozospievať. Taktiež mám obľúbenú hudbu, ktorú si zvyknem púšťať, aby som sa správne naladil a, samozrejme, na nohy si dávam svoje koncertné topánky, ktoré chcem nosiť do absolútneho zničenia. Na jednom z koncertov mi na nich odpadol opätok, ale to sa dalo jednoducho opraviť (smiech).

Ako ste v kapele prežívali vynútenú koncertnú pauzu?

Myslím si, že to nebolo pre nikoho príjemné, a keďže nemáme masochistické sklony, budeme veľmi radi, ak to už nebudeme musieť zažívať opäť.

Pamätáš si, kedy ste naposledy stáli pred publikom? Nepociťujete po takom dlhom čase trému?

Niečo sme už odohrali aj teraz a trému som nepociťoval. Mňa to na pódiu baví a nespôsobuje mi to traumu. Samozrejme, pocit zodpovednosti tu stále je, ale asi to nie je tréma, ktorú máš na mysli.


Auróra na vinyle 

Umenie môže byť dobrou formou psychohygieny. Tvorili ste v predchádzajúcom období? Bolo pre teba niečím toto obdobie inšpiratívne?

Absolútne nie. Chuť púšťať sa do niečoho nového u mňa vôbec nebola. Z môjho pohľadu mi to obdobie neprišlo ničím inšpiratívne. A hlavne, prišlo to v čase, kedy sme nový album vydali a bol pre nás veľmi čerstvý.

Čo pre teba znamená návrat na pódiá po všetkých tých, často nelogických, obmedzeniach?

Beriem to celé veľmi triezvo, netrasiem sa od vzrušenia ako ratlík. Skôr je to o tom, že má človek mierne obavy, aby opäť nezasiahla vyššia moc.

Siahajú vaše koncertné plány aj ďalej než po koniec leta? Ste v tomto smere skôr opatrní alebo sa nebojíte plánovať a veríte v lepšiu jeseň, než bola tá minuloročná?

Chystáme vydanie Auróry na vinyle. V rámci plánovania je to o dosť bezpečnejšia aktivita ako plánovanie jesenných koncertov. Preto všetkých fanúšikov pozývam na tie letné (úsmev).

Koncerty k albumu ste mali odohrať pôvodne v apríli minulého roka. Práve vtedy sa však všetko zastavilo a s kapelou ste odohrali svoj prvý online koncert. Ako ste vtedy vnímali tento spôsob prezentácie nových piesní?

Z hľadiska nejakého jednorazového spestrenia je to ok, ale aby to bol dlhodobý formát a stalo sa to pravidlom, tak je to hlúposť. Koncerty sú o vzájomnom prepojení s poslucháčom a žiaden displej ešte nedokáže nasimulovať tú priamu vibráciu z hudby a čaro danej chvíle, kedy si na tom istom mieste so svojim milovaným interpretom.

Ty si počas tohto koncertu povedal, že si pripadáš ako v skúšobni. Vedel si sa povzniesť nad neprítomnosť publika a užiť si to?

Užil som si to podobne ako v skúšobni. Tam do toho dávame tiež veľké nasadenie. Dokonca tam nemáme ani stoličky, nikto sa preto nemôže ulievať. Jediný, kto má privilégium sedieť, je bubeník (smiech).


Oheň, ktorý nedokázal nikto uhasiť

Budúci rok oslávite 25 rokov. To je číslo, pri ktorom už naskakujú zimomriavky. Aký je to pocit, mať toľko rokov fungujúcu kapelu?

Z môjho pohľadu si plním detský sen, takže je to veľmi príjemný pocit. Uvedomenie si toho, ako rýchlo plynie čas, mi však až takú radosť nerobí (smiech).

Eponymný debutový album je plný mladíckej energie, dravosti a vyžaruje odhodlanie začínajúcich hudobníkov. Máte to v sebe stále?

Samozrejme, ten oheň vo mne ešte nedokázal nikto uhasiť. Ak by to predsa chcel niekto skúsiť, radím mu, aby si obliekol azbestovú košeľu (smiech).

Zo spomínaného albumu Nocadeň pochádza obrovský hit Steny, ktorý si napísal ako šestnásťročný chalan. Doteraz znie na každom vašom koncerte. Nepresýtili ste sa ho ešte?

Áno, áno, máš pravdu, mal som šestnásť, keď som tú skladbu napísal, a vôbec mi nevadí, hrať ju aj po štyridsiatke.

Nielen Steny sú pevnou súčasťou vašich koncertných playlistov. Tých hitov, bez ktorých by vás fanúšikovia nepustili z pódia je viac. Ktorú pieseň z aktuálneho albumu podľa teba čaká rovnaká budúcnosť?

S najväčšou pravdepodobnosťou podobný osud čaká skladbu Architekti šťastia.

Vaše 15. výročie na hudobnej scéne ste s fanúšikmi oslávili vo veľkolepom priestore Štátneho divadla v Košiciach. Myslíte už teraz na oslavy štvrťstoročnice? Plánujete niečo špeciálne?

Plánovanie v tejto dobe je pomerne veľká trúfalosť, hlavne ak ide o koncerty, takže naše aktivity pôjdu trocha iným smerom. Už tento rok chystáme vydanie albumu Auróra na vinyle. Oslava našich 25. narodenín možno prinesie prekvapenia v podobnom duchu. Teraz je však naša myseľ zamestnaná hlavne letnými koncertami, kam všetkých, samozrejme, srdečne pozývam.


Termíny koncertov Nocadeň - Leto 2021:

3. 7. – Žilina, Smer Klub 77
31. 7. – Košice, Kasárne/Kulturpark
4. 9. – Banská Štiavnica, Amfiteáter

Vstupenky:  

Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: Peter Ivan

Súvisiaci interpreti: Nocadeň