Za svoj minuloročný koncert na Pohode by si zaslúžili titul tieňového headlinera a už tento víkend prídu do Trenčína opäť, aby v sobotu 27. januára odohrali koncert v Kulturno-kreatívnom centre Hviezda. Česká kapela Tata Bojs funguje na hudobnej scéne už 35 rokov a ako v rozhovore pre Hudba.sk prezradil zakladajúci člen kapely Mardoša, stále ich to rovnako baví. Už tento rok bude mať prieméru ich film a pripravujú aj novú hudbu.

Vaše koncerty sú plné energie a radosti z hudby. Ako sa vám darí si udržiavať tú fantastickú energiu, ktorú cez koncerty vysielate? 

Žiadny špeciálny recept nemáme. Nás to jednoducho baví. Ale kľúčové je aj to, že to baví našich poslucháčov. Bez ich spoluúčasti by sme dobrý koncert nikdy nemohli odohrať. Ľudia si v podstate tie koncerty robia sami. 

Na začiatku Tata Bojs ste nemali žiadne očakávania, bola to číra radosť z toho, že máte kapelu. Zmenila sa za tie roky vaša motivácia, prečo hráte? 

Je pravda, že za tie roky už sme si na to, že máme kapelu, celkom zvykli. Ale radosť z tohto faktu to nijako výrazne neubralo. Teraz k tomu začína pribúdať aj radosť z toho, že ešte stále máme kapelu.

Od vašej poslednej štúdiovky Jedna nula (2020) ubehli už viac ako tri roky. Objavujú sa informácie, že pripravujete nový album. V akej je to fáze? 

Medzery medzi albumami sa nám trochu predlžujú, to je pravda, ale dôležité je, že aj keď pomalšie, stále postupujeme vpred. V poslednom čase sme mali už tri sústredenia zamerané na tvorbu a chystáme ďalšie. V decembri sme už dve nové pesničky hrali na koncertoch. Nový album tento rok asi ešte nestihneme, ale nový singel alebo EP snáď už áno. 

To by bolo fantastické. V jednom rozhovore z leta ste tiež spomenuli celovečerný film, ktorý o vás točí Marek Najbrt. Ako k tomu došlo? 

Je to pomerne dlhá história, na ktorú tu v jej úplnosti asi nie je priestor. Ale v skratke povedané, v septembri 2017 nás oslovil producent Petr Koza s nápadom natočiť film o Tata Bojs a v lete roka 2024 by mala prebehnúť jeho premiéra. Sme zvedaví a tešíme sa na finálnu podobu snímky a na reakcie divákov. Vo filmových sálach aj mimo sály.

Tvorba je kľukatý proces

Obdivujem váš zmysel pre koncept. Pri vydávaní albumu dokážete dokonale prepojiť myšlienku, vizuál s koncertným prevedením. Ako funguje v tomto smere Tata Bojs? Riešite tieto všetky veci spolu? 

V tomto smere je samozrejme kľúčové, že máme vo svojom strede výtvarníka, dokonca magistra umenia. Boli by sme sami proti sebe, keby sme nevyužívali oba umy, ktorými Milan Cais vládne. Výtvarné riešenia sú teda hlavne jeho parketou, ku ktorým si pravidelne pozýva ďalších našich stálych spolupracovníkov z príbuzných odborov – grafička, fotograf, VJ, light designer. Ale "vstupné informácie", teda to, o čom pesničky a albumy sú, sú našim spoločným kapelovým dielom. Myslím, že pre jeho vizuálne nápady sú tiež častým odrazovým mostíkom jeho alebo moje texty. 

Mám pocit, že u vás všetko plynie veľmi prirodzene, že sa nemusíte do nových vecí nútiť a akoby naozaj tam bola všadeprítomná radosť. Máte za sebou 35 rokov existencie, stretli ste sa s tým, že by to nefungovalo? Že by ste cítili, že sa vám nedá tvoriť? 

Všeobecne myslím, že nie. Ale tvorba je vždy dlhý a kľukatý proces, kedy sa eufória z nápadov často rýchlo strieda s pocitmi márnosti a nedokonalosti. Takže pochybnosti a prepady tam sú vždy, ale rovnako tak "okamihy víťazstva". A strieda sa to tak dlho, až je dielo hotové. 

Na začiatku ste možno nemali nejaké veľké oči, ale dnes už si ich môžete dovoliť. Má skupina Tata Bojs nesplnený muzikantský sen?

Aby som povedal pravdu, nič konkrétne mi nenapadá. Určite nemáme ako kapela vytýčené "méty" a konkrétne ciele. Skôr možno nekonkrétne priania, aby to nás aj fanúšikov ešte dlho bavilo. Znie to možno trochu obyčajne, ale v skutočnosti je to presný opak čohokoľvek obyčajného.

Prinesiete si do Trenčína "foťák"? Len pre informáciu, či sa má publikum pripraviť na legendárnu svojku.

Svojka, to je krásny výraz! My sme ešte pred "vynálezom" termínu selfie hovorili tým fotkám tataautoportréty. Čo je trochu krkolomné, ale naše. Nech už tomu ale budeme hovoriť akokoľvek, určite to v Trenčíne urobíme. "Foťák" samozrejme beriem.

Autorka: Martina Slivková

Autorka rozhovoru je dlhoročnou redaktorkou Hudba.sk a v súčasnosti pracuje ako dramaturgička a marketérka v KKC Hviezda.

Súvisiaci interpreti: Tata Bojs