Cigánski diabli čoskoro predstavia ďalšie hudobno-divadelné predstavenie z pera Ernesta Šarköziho. Muzikál Prekliatie o láske, pokušení, kliatbe a večne živých predsudkoch uvedú 21. a 22. januára na Novej scéne. Veľkolepý úvod roka 2018 potom "zaklincujú" Valentínskym koncertom, na ktorom si spolu s nimi zaspievajú Mária Čírová a Robo Grigorov.

O obidvoch projektoch a najmä o posolstve, ktoré chcú prostredníctvom pripravovaného muzikálu svojim fanúšikom odovzdať, nám v exkluzívnom rozhovore porozprávali Silvia, Vanessa a Ernest Šarköziovci a režisér muzikálu Jaroslav Moravčík.

O čom v skratke bude muzikál Prekliatie?

Jaroslav M.: Bude o láske, ktorá rúca pravidlá a chcela by zrútiť i konvencie. Podľa zvyku sa Rómovia snúbia ešte v celkom mladom veku a keď sú veľkí, tak sa berú. Náš chlapec však na potulkách s kapelou stretne svojmu srdcu bližšie dievča, ktoré je navyše biele. Týmto predstavením chceme načrieť do ľudských predsudkov a načrtnúť vieru v to, že či sme takí a či takí, láska nemá nejaké prekážky. Stále je však na scéne diabol, ktorý sa teší zo zrady a z bolesti a pokúša nás, až kým láska neskončí ukrižovaná na kríži. No ako hovoril Romain Rolland v Petrovi a Lucii, všetko, čoho sa dotkne láska, je zachránené od smrti. Toho sa držíme aj my.

Silvia: Tento projekt bude o láske, o tak trošku nedovolenej, zakázanej láske a ako to už v živote býva, spolu so sklamaním z veľkej nenaplnenej lásky dôjde ku kliatbe, tá sa prelína celým dejom. Veľmi dôležitou zložkou predstavenia bude aj láska k hudbe a otázka, či zanechať lásku k hudbe kvôli láske k žene...

Ernest: Človek sa stále stretáva s vecami ako láska či nenávisť. Ja si myslím, že v každom človeku existuje taký nízky cit, ako je nenávisť, aj keď si to nechce nikto z nás priznať. Všetci sme len ľudia a aj keď si človek hovorí, že by niečo nikdy v živote neurobil, zrazu príde moment, keď sa to stane a on zostane sám zo seba prekvapený, čoho všetkého je schopný. Osud nás všetkých skúša, človek sa prejaví práve v nekomfortnej situácii. A ja osobne si myslím, že nie sme ešte tak silní, aby sme odolali tým veciam ako nenávisť či kliatba. Toto chceme ukázať tiež, akí sme vlastne ľudia slabí a že sa v prvom rade musíme naučiť bojovať sami so sebou. Stretáva nás láska, nenávisť, zlé počiny, ľudia majú v sebe aj rasovú nenávisť, aj keď si to mnohí nepriznajú... Ruka v ruke s týmito témami chceme však na vyváženie ukázať aj nefalšovanú radosť z hudby.

V súvislosti s Vami, Ernest, sa v médiách hovorilo, že ste si okúsili prekliatie aj na vlastnej koži. Čo môže človek, ktorého niečo také postretne, robiť? Dá sa prekliatie nejako zvrátiť?

Ernest: Ja si myslím, že keď sa niekto stretne s takou smutnou vecou, ako je prekliatie, tak si musí hlavne uvedomiť, a to aj v prípade, že je neveriaci, že naozaj existuje dobro a existuje Boh. Mne osobne pomohli s prekliatím duchovní, tí podľa mňa môžu podať pomocnú ruku každému. Inak si myslím, že v týchto veciach pomôže len Boh. Pevná viera je základ, nemôžete sa tomu prekliatiu oddať a podľahnúť mu.

O vás ako skupine je všeobecne známe, že ste všetci hlboko veriaci.

Ernest: Áno, my aj keď máme takýto škaredý názov, sme všetci veľmi silno veriaci. Dokonca sa pred každým koncertom, keď ideme na pódium, všetci spolu pomodlíme. V tom nás inšpiroval práve Štefan (primáš kapely Štefan Banyák pozn. red.) a naozaj musím povedať, že to pomáha.

Pozrite si ukážku z nedávnej skúšky muzikálu Prekliatie:

 

Čo vás podnietilo k vytvoreniu tohto predstavenia?

Ernest: Celý život som mal v sebe myšlienku, že treba tvoriť niečo vlastné. Carmen bolo také prvé nakopnutie a teraz som si povedal, idem do toho zas. Tak som si ľahol, lebo ja pri písaní ležím (smiech), mám na sebe notebook a niekoľko nocí som nespal... Hudba bola napokon hotová zhruba za mesiac. Potom sme oslovili textárov, no krátko na to som si povedal, že však ja som to celé písal a už mám aj celkom predstavu, ako by to malo vyzerať... A tak som napísal nakoniec aj texty. Tie som sa snažil robiť úplne obyčajné, hovorové, tak ako sa ľudia naozaj rozprávajú, aby tomu naozaj rozumeli, nijaké veľké básnické veci som do toho nedával. Chcel som, aby to bolo ľuďom veľmi prístupné.

Keby ste mali toto predstavenie opísať jedným slovom, aké by to bolo?

Ernest: Energické. Dynamické. Temperamentné. Zárukou toho je živá cigánska hudba. Tá zvýrazní všetky tie emócie, ktoré človek z predstavenia má vycítiť.

Prekliatím otvárate okrem iného aj tému rasizmu, a to nielen rasizmu bielych voči Rómom, ale aj opačne.

Ernest: Nie všetci Rómovia a tak isto nie všetci bieli sú samozrejme rasisti, ale objavuje sa to na oboch stranách. Nejde však ani tak o to, či je to biely alebo Cigán, ale o to, že to je všeobecne v ľuďoch, tie predsudky. Niektorým zas vadí, že je niekto evanjelik a podobne... Ide o to, že by sme mali byť tolerantní a treba vždy začať od seba. Treba robiť veci tak a správať sa k druhým tak, ako chceme, aby sa správali oni k nám.

Koľko skladieb počas predstavenia zaznie a koľko ľudí na pódiu počas večera vystúpi?

Ernest: Aj s našimi sólovými číslami je tam asi 24 árií. Tým sa vlastne tento muzikál líši od takých bežných muzikálov - kapela totiž nie je v jame ako doprovod, ale je dejovo aj hudobne rovnocenná s ostatnými aktérmi, máme dokonca niekoľko sólových čísel. Okrem kapely v rámci predstavenia vystúpi dvanásť tanečníkov a päť spevákov. 

V hlavnej ženskej úlohe sa predstaví Vanesska. Vanessa, je to tvoja prvá hlavná muzikálová úloha. Ako sa v tejto polohe cítiš?

Vanessa: Toto je v niečom úplne iné. Všetky role, ktoré som zatiaľ hrala, boli televízne, teraz tie pocity nevyjadrujem len cez text a tvárou, ale hudbou a spevom. Musí to byť počuť v tom hlase. Ale takto sa mi to vyjadruje lepšie. Keďže som viac hudobníčka, tak sa mi aj to herectvo vyjadruje lepšie cez hudbu. Cítim sa v tejto hre veľmi dobre, dúfam, že sa to bude aj ľuďom páčiť.

Koľko skladieb si v tvojom podaní budú môcť diváci vypočuť a ktorá z nich ti je najbližšia?

Vanessa: V predstavení spievam asi päť, šesť vecí. Najradšej mám duet s Cigánom, kde mu nadávam, čo robí na plese, prečo sa znovu vrátil, keď ho hostiteľ vyhodil... Tak si tam navzájom nadávame a to sa mi strašne páči. Páči sa mi, ako sa na mňa pozerá, keď mu nadávam (smiech).

skúška muzikálu Prekliatie, október 2017 Zdroj: Vlado Anjel, Feminity.skSkúška muzikálu Prekliatie, október 2017 (foto: Vlado Anjel)

S predstavením plánujete, tak ako pri Carmen, opäť aj turné.

Silvia: Áno, určite budeme s Prekliatím aj cestovať. Presne kam nevieme, ale to bola aj jedna z hlavných myšlienok, prečo sme takéto predstavenie urobili. Naši fanúšikovia sú totiž zvyknutí, že nemusia cestovať do Bratislavy, aby videli naše predstavenie, ale že my prichádzame s predstavením za nimi. S Carmen sme boli asi v 70 mestách, teraz to bude, dúfame, tak podobne. Hlavná scéna bude v Bratislave, tam budeme mať premiéru 21. a 22. januára a potom budeme predstavenie opakovať každý mesiac podľa vypredanosti. Od marca začneme turné na západnom, strednom a východnom Slovensku a v Čechách.

Na januárovú premiéru nadviažete ďalším projektom, chystáte totiž v Bratislave Valentínsky koncert. Fanúšikovia mohli vidieť už vaše vianočné či výročné koncerty, no valentínsky tu ešte nebol. Prečo takéto rozhodnutie a čo divákom a diváčkam v rámci neho ponúknete?

Ernest: Ľudia sú na Valentína zvyknutí, že kúpia svojej polovičke nejaký darček a celé roky stále rozmýšľajú, aký darček jej dať tentoraz. My sme sa teda rozhodli, že si teraz môžu kúpiť aj našu šou, pripravili sme naozaj veľkolepý koncert. Vystúpia na ňom aj Mária Čírová a Robo Grigorov, ktorí zaspievajú pekné pesničky, samozrejme o láske. No a po koncerte môžu zobrať páni svoje priateľky či manželky na večeru, môžu si skrátka urobiť taký príjemný večer.

Prečo práve Mária Čírová a Robo Grigorov?

Ernest: S Robom sme už spolupracovali, vystupoval aj na našom výročnom koncerte a je to náš dlhoročný kamarát, takže sme ho nemohli vynechať, on je pre nás number one a takisto poslednú dobu veľmi nekoncertoval, takže sme veľmi radi, že odštartuje svoje ďalšie vystúpenia práve s nami.

A Mária Čírová - s tou sme ešte nespolupracovali, ale obdivujeme ju a sledujeme ju už dlho, je to už taká stálica na scéne. Tak sme jej jedného dňa zavolali, či by mala záujem o spoločný koncert a ona súhlasila. Sme veľmi radi, bude to dobrá spolupráca. Cigánski diabli sa na pódiu stretli už so strašne veľa umelcami a treba stále vymýšľať niečo nové. V tom vidíme pridanú hodnotu.

Autorka: Andrea Fedorovičová
Foto: Ciganskidiabli.sk

Mohlo by vás zaujímať: Mária Čírová a Robo Opatovský opäť vyrazia na spoločné Vianočné turné

Súvisiaci interpreti: Cigánski diabli