Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Aneta Langerová o otvorenosti Slovákov, albume Na Radosti a inšpirácii

Aneta Langerová o otvorenosti Slovákov, albume Na Radosti a inšpirácii

31.05.2015 - 10:00 | redakcia

Jej štvrtá štúdiovka má skvelé ohlasy nielen u fanúšikov, vďaka ktorým je už niekoľko mesiacov jedným z najpredávanejších albumov v Česku, ale aj u hudobnej kritiky. Po úspešnom koncertnom ťažení v Česku príde Aneta Langerová nové skladby čoskoro predstaviť naživo aj u nás. Pri tejto príležitosti s ňou agentúra SITA pripravila rozhovor.


V rámci turné s oceňovaným albumom Na Radosti (2014) odohrala Aneta Langerová na jar tohto roku 20 koncertov po celej Českej republike, všetky beznádejne vypredané. Nezabúda však ani na svojich slovenských fanúšikov - pripravuje totiž koncertné turné, na ktoré sa môžete tešiť počas jesene. Momentálne je už potvrdený koncert v bratislavskom Ateliéri Babylon, ktorý sa uskutoční 5. novembra. Ešte predtým sa speváčka predstaví na festivaloch - 16. júla na športovo-hudobnom podujatí Pome Rudava a 31. júla na Music Summer Duchonka.

"Prídem aj s kapelou, ktorej členov a členky obdivujem. Tvoria ju totiž ľudia, s ktorými som v minulosti sem-tam spolupracovala, vytipovala som si ich a mám ich rada. Teraz ich mám všetkých aj v kapele," objasnila s úsmevom. Členmi jej sprievodnej skupiny sú Martin Kopřiva (bicie), Jakub Zitko (klávesy), Jakub Vejnar (basgitara), Ludvík Kulich (gitara), Veronika Vališová (husle), Vladan Malinjak (viola) a Dorota Barová (violončelo).

Na slovenských fanúšikov sa už veľmi teší. "Čím ďalej idem z Prahy na východ, tým sú podľa mňa fanúšikovia otvorenejší. Dávajú viac najavo, že sa im niečo páči alebo nepáči. Samozrejme, aj koncerty v Prahe a okolí majú svoje špecifiká a pozitíva, ľudia sú tam však pokojnejší a tichší a viac počúvajú," uviedla interpretka v rozhovore pre agentúru SITA. Spomínanú otvorenosť vníma aj v tvorbe slovenských interpretov, z ktorých má rada napríklad Janu Kirschner. "Veľmi sa mi páči, ako pracuje s hlasom, hudbou a tiež ako odvážne pristupuje k novým veciam. Stále niečo prináša. Páči sa mi aj akási hravosť, nespútanosť či otvorenosť, ktorú majú Slováci všeobecne väčšiu ako Česi," vysvetlila.


Miluje kontrasty aj prácu mimo civilizácie

Album Na Radosti vznikal v rovnomennej oblasti v Českej republike a obsahuje trinásť skladieb inšpirovaných týmto miestom. "Z ostatného albumu mám veľkú radosť, a to najmä preto, lebo sme urobili všetko, čo sme mohli, aby bol dobrý. Keď spievam skladby z tejto nahrávky, cítim sa dobre, a to je dôležité. Počas koncertov sa teším napríklad na pieseň Tragédie u nás na vsi, ktorá má v sebe určité napätie, je dramatická, pôsobí tak, že sa nič nedeje, a napokon to vybuchne a to sa mi veľmi páči, pretože milujem kontrasty, a to vo všetkom," vyjadrila sa hudobníčka.

"Priala som si, aby album, ktorý vydám, bol prístupným všetkým - aby bol ľudový, úprimný a čistý. Rozprávať príbehy, na ktoré sa môžem pozerať zvonka a napriek tomu ich prežívať, je pre mňa nová, oslobodzujúca skúsenosť. Veľa sme čítali, čerpali z legiend a príbehov. V piesňach sa však objavujú aj momenty, ktoré sa prelínajú s mojím životom. Napríklad v skladbe Bříza spievam o strome, v korune ktorého mi otec postavil domček a ja som z neho pozorovala svet. Tá breza rástla so mnou, je pevná, symbolizuje mňa a môj domov," prezradila.

Na albume pracovala na samote v horách. Podobne by si vedela predstaviť prácu aj na ďalšej nahrávke, i keď zrejme zmení prostredie. "Človek by mal vždy prísť s niečím novým. Čo sa však týka samoty, v nej sa dá predstaviť hocičo. Na Radosti mi bolo dobre, cítim sa tam bezpečne a keď sa so mnou nikto nerozpráva, nemôže mi zatelefonovať, tak je to perfektné. Takže je možné, že aj ďalší album bude vznikať niekde na samote," uviedla speváčka, pre ktorú sú samota a pokoj pri tvorbe veľmi dôležité, pretože práve tak môže "komunikovať sama so sebou a ponoriť sa do svojho sveta".

V piesňach je dôležitý vývoj

28-ročná rodáčka z Říčan spolupracovala pri písaní skladieb na nový album so spomínaným Jakubom Zitkom. "Najväčšou inšpiráciou je život ako taký. Každý z nás ho prežíva inak, každý má naň iný pohľad. S Jakubom sme sa prostredníctvom spoločného dialógu dostávali v jednotlivých témach hlbšie a hlbšie. V mojom živote sa deje toľko vecí, že ak by som o nich chcela napísať piesne, tak by to stačilo asi na 50 albumov a potrebovala by som k tomu najmenej tri životy," povedala s úsmevom. 

"Fascinujú ma rôzne detaily - napríklad v správaní ľudí, či pri pohľade na nejaký obraz - ale tiež aj rodina alebo literatúra. Napríklad pri tomto albume nás na začiatku inšpirovala Divá Bára od Boženy Němcovej, rôzne legendy ako Svatá Kordula a podobne. Aby človek dokázal písať, musí v sebe niečo zacítiť. Musí byť teda vnímavý, citlivý a niekedy až precitlivený," vyhlásila pesničkárka. "Keď spievam nejakú skladbu a 'krivia sa mi pri nej ústa', viem, že je niečo zle. Keď sa však na niektoré slová v texte teším, uznám, že je to dobré a dám to vypočuť niekomu ďalšiemu. Myslím tým ľuďom, ktorí sú sčítaní, majú väčší prehľad v literatúre. Celkovo je pre mňa v piesňach dôležitý vývoj. Mám veľmi rada, keď sa stále niečo deje. Na začiatku skladby sa vždy musím tešiť na to, že sa na konci niečo stane."

„Na albume nájdete zmierenie, nádej, iróniu osudu, smútok, aj radosť. Všetko je to ale v rovnováhe. Prijímať život s nadhľadom a pokorou považujem osobne za veľké umenie," dodáva k albumu Aneta. 


Od hudby k filmu

Aneta začala svoju spevácku kariéru v detskom zbore. Neskôr pôsobila v kapele SPB (Spolek přátel bigbítu). Preslávila sa v súťaži Česko Hledá SuperStar, ktorú vyhrala v roku 2004. V rovnakom roku vydala aj úspešný album Spousta andělů. Nasledovali štúdiovky Dotyk (2007), Jsem (2009) a spomínaná Na Radosti. V začiatkoch kariéry a tiež na prvom albume spolupracovala s uznávaným hudobníkom a producentom Ivanom Králom, ktorý je známy aj vďaka nahrávaniu s Patti Smith či Iggym Popom. Potom nasledovala spolupráca s muzikantom Michalom Hrůzom, ktorý pre ňu napísal hit Voda živá.

"Ivan bol vlastne úplne prvý človek, ktorý za mnou prišiel a povedal mi, aby som začala skladať piesne. Vnukol mi túto myšlienku, ktorú potom rozvíjal Michal Hrůza. Ten mi ukázal, ako sa skladá a čo mám v sebe nájsť, aby som to robila dobre. A to stále hľadám, rozhodne sa necítim ako nejaká 'super autorka', naopak, vždy je to akási cesta za vysneným cieľom, teda za finálnou skladbou. S Ivanom spoluprácu nechystám, ale veľmi rada na neho spomínam," povedala.

Fanúšikovia oceňovanej interpretky sa môžu tešiť aj na nový film 8 hlav šílenství, v ktorom stvárni hlavnú hrdinku, ruskú poetku Annu Barkovovu. Pre snímku naspieva tiež skladbu v ruštine. Réžiu drámy o žene, ktorá strávila mnoho rokov v gulagu, má na starosti Marta Nováková. "Nakrúcanie sa mi páči, je veľmi zábavné. Téma je tiež veľmi zaujímavá a i keď sa dej snímky odohráva pred mnohými rokmi, tematika je stále aktuálna. Ľudia by sa z toho mohli snáď aj priučiť a vyvarovať sa rôznym veciam, ktoré sa môžu stať," teší sa z novej skúsenosti Aneta Langerová.


Počúvajte celý album Na Radosti (2014) na Deezeri:Zdroj: SITA, Hudba.sk
Foto: SITA/Ján Slovák


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti