Rytmus - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Rytmus
Roky činnosti:
1992-súčasnosť
Žánre:
Dance, Rap, Electro 
Krajina:
Slovensko
Mesto:
Piešťany

Biografia:

Patrik Vrbovský (*1977, Piešťany), známy najmä pod umeleckým menom Rytmus, je slovenský raper, ktorý na hip-hopovej scéne pôsobí od roku 1992. Užž vo veľmi mladom veku sa stal breakerom pod taktovkou tanečníkov ako Fredy Ayisi, Karol Zajac či Laci Strike. Dostal sa aj k rapu, najprv rapoval po anglicky, neskôr po slovensky.

Rapoval napríklad s piešťanským raperom Money G, neskôr sa spoznal s Davidom zo Senca. V tej dobe sa ako Pa3k Metamorfolord stal najlepším freestylerom na Slovensku. V roku 1994 Rytmus vyhral freestylovú súťažž Bitka slov.

David zo Senca ho neskôr pozval na svoj projekt Zvuk ulice, na ktorého kompiláciách sa dnešný Rytmus objavil a postupne si získaval rešpekt svojím osobitým štýlom rapovania. Po neskorších nezhodách s Davidom zo Zvuku ulice odišiel a dal sa na sólovú dráhu. V tom čase mal dobré vzťahy napríklad s členmi skupín Názov Stavby a Trosky.

V roku 2001 stretol rapera Ega a DJa Aneša a spolu založili úspešné hip-hopové trio Kontrafakt. Skupina najprv vystupovala pod názvom Déjavu. V roku 2003 vydali maxisingel Dáva mi/Dobré veci/Moja rola, ktorý ich vyniesol do širšieho povedomia verejnosti. Najmä videoklip k skladbe Dáva mi mal obrovský úspech a bol odvysielaný aj v hitparádach v Poľsku či Nemecku (známa hudobná stanica VIVA).

V júni roku 2003 sa Rytmus umiestnil na druhom mieste v uznávanej beatboxovej súťaži Austrian Beatbox Battle Championship, kde hož vo finále porazil mladý Američan Lee-Jay. Úspech kapely Kontrafakt pokračoval aj v roku 2004, kedy vo vydavateľstve Sony Music vydali svoje debutové CD E.R.A., s ktorým sa dostali medzi najpredávanejších interpretov na Slovensku.

V roku 2006 Rytmus založžil vlastné vydavateľstvo Tvoj tatko records, kde vydal svoj debutový sólo album Bengoro, z ktorého sa predalo viac ako 15-tisíc kusov. K albumu boli natočené tri videoklipy: Cigánsky sen, Kures funk a Potrebujem tvoju nenávisť. Album bol o dva roky neskôr vydaný v reedícii s novým obalom a pozmeneným zoznamom skladieb.

V roku 2007 vydal s Kontrafaktom album Bozk na rozlúčku, z ktorého sa predalo cez 20-tisíc kusov. V roku 2008 vydal Rytmus výberovku Si zabil, z ktorej sa v prvý týžždeň predalo cez 4 000 kusov a bola ocenená zlatou platňou.

30. novembra 2009 vyšiel jeho v poradí užž tretí album s názvom Kral, na ktorom je aj zaujímavá spolupráca s DJ Premierom. K albumu natočil aj výpravný videoklip ku skladbe Verejný nepriateľ. Taktiežž nahral spolu so speváčkou Tinou rádiový hit Príbeh, ktorý vyšiel na jeseň roku 2009. V roku 2010 sa objavil v klipe ku skladbe hudobného producenta Hajtkoviča s názvom Do chce jebať. Na začiatku júla bol predstavený singel Záhadná, ktorý sa objavil v reklamnej kampani portálu Pokec.sk.

V súčasnosti je známy porotcovaním v druhej sérii Česko-slovenskej Superstar a aj Hlas Česko-Slovenska. V decembri 2011 mu vyšiel album Fenomén, ktorým viacmenej opustil hip-hopovú scéru a vydal sa smerom do súčasných tanečných a popových vôd, alebo "all kinds of music", ako to sám nazýva.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Podujatia

22.06.
23.06.

Nestville Open Fest 2018

Stará Ľubovňa, Slovensko

22.06.
23.06.

Nestville Open Fest 2018

Poprad, Slovensko

29.06.
01.07.

Hip Hop žije 2018

Bratislava, Slovensko

29.06.
01.07.

Hip Hop žije 2018

Bratislava, Slovensko

29.06.
01.07.

Hip Hop žije 2018

Bratislava, Slovensko

Novinky v katalógu