Rytmus - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Rytmus
Roky činnosti:
1992-súčasnosť
Žánre:
Dance, Rap, Electro 
Krajina:
Slovensko
Mesto:
Piešťany

Biografia:

Patrik Vrbovský (*1977, Piešťany), známy najmä pod umeleckým menom Rytmus, je slovenský raper, ktorý na hip-hopovej scéne pôsobí od roku 1992. Užž vo veľmi mladom veku sa stal breakerom pod taktovkou tanečníkov ako Fredy Ayisi, Karol Zajac či Laci Strike. Dostal sa aj k rapu, najprv rapoval po anglicky, neskôr po slovensky.

Rapoval napríklad s piešťanským raperom Money G, neskôr sa spoznal s Davidom zo Senca. V tej dobe sa ako Pa3k Metamorfolord stal najlepším freestylerom na Slovensku. V roku 1994 Rytmus vyhral freestylovú súťažž Bitka slov.

David zo Senca ho neskôr pozval na svoj projekt Zvuk ulice, na ktorého kompiláciách sa dnešný Rytmus objavil a postupne si získaval rešpekt svojím osobitým štýlom rapovania. Po neskorších nezhodách s Davidom zo Zvuku ulice odišiel a dal sa na sólovú dráhu. V tom čase mal dobré vzťahy napríklad s členmi skupín Názov Stavby a Trosky.

V roku 2001 stretol rapera Ega a DJa Aneša a spolu založili úspešné hip-hopové trio Kontrafakt. Skupina najprv vystupovala pod názvom Déjavu. V roku 2003 vydali maxisingel Dáva mi/Dobré veci/Moja rola, ktorý ich vyniesol do širšieho povedomia verejnosti. Najmä videoklip k skladbe Dáva mi mal obrovský úspech a bol odvysielaný aj v hitparádach v Poľsku či Nemecku (známa hudobná stanica VIVA).

V júni roku 2003 sa Rytmus umiestnil na druhom mieste v uznávanej beatboxovej súťaži Austrian Beatbox Battle Championship, kde hož vo finále porazil mladý Američan Lee-Jay. Úspech kapely Kontrafakt pokračoval aj v roku 2004, kedy vo vydavateľstve Sony Music vydali svoje debutové CD E.R.A., s ktorým sa dostali medzi najpredávanejších interpretov na Slovensku.

V roku 2006 Rytmus založžil vlastné vydavateľstvo Tvoj tatko records, kde vydal svoj debutový sólo album Bengoro, z ktorého sa predalo viac ako 15-tisíc kusov. K albumu boli natočené tri videoklipy: Cigánsky sen, Kures funk a Potrebujem tvoju nenávisť. Album bol o dva roky neskôr vydaný v reedícii s novým obalom a pozmeneným zoznamom skladieb.

V roku 2007 vydal s Kontrafaktom album Bozk na rozlúčku, z ktorého sa predalo cez 20-tisíc kusov. V roku 2008 vydal Rytmus výberovku Si zabil, z ktorej sa v prvý týžždeň predalo cez 4 000 kusov a bola ocenená zlatou platňou.

30. novembra 2009 vyšiel jeho v poradí užž tretí album s názvom Kral, na ktorom je aj zaujímavá spolupráca s DJ Premierom. K albumu natočil aj výpravný videoklip ku skladbe Verejný nepriateľ. Taktiežž nahral spolu so speváčkou Tinou rádiový hit Príbeh, ktorý vyšiel na jeseň roku 2009. V roku 2010 sa objavil v klipe ku skladbe hudobného producenta Hajtkoviča s názvom Do chce jebať. Na začiatku júla bol predstavený singel Záhadná, ktorý sa objavil v reklamnej kampani portálu Pokec.sk.

V súčasnosti je známy porotcovaním v druhej sérii Česko-slovenskej Superstar a aj Hlas Česko-Slovenska. V decembri 2011 mu vyšiel album Fenomén, ktorým viacmenej opustil hip-hopovú scéru a vydal sa smerom do súčasných tanečných a popových vôd, alebo "all kinds of music", ako to sám nazýva.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu