Po minuloročnej úspešnej premiére, kedy si sošku Anděla odniesla kapela Nocadeň za album Auróra, sa aj tento rok bude odovzdávať cena Anděl za najlepší slovenský album. Po prvom kole hlasovania slovenskej sekcie žánrových cien dostali najviac hlasov albumy Svety Kataríny Knechtovej, Pohybliví v nehybnom od Le Payaco a Hodina medzi psom a vlkom Richarda Müllera.
Prvé kolo hlasovania Českej hudobnej akadémie skončilo v noci z 31. januára na 1. februára. "Celkovo v ňom v pätnástich kategóriách hlasovalo 379 akademikov, výsledky hlasovania overuje notár," spresnila Petra Žikovská, riaditeľka Českej národnej skupiny Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu (ČNS IFPI), ktorá ocenenie vyhlasuje.
Českú hudobnú akadémiu tvoria každoročne odborníci z celého spektra hudobnej branže z radov muzikantov, doterajších držiteľov Anděla, hudobných producentov, novinárov, dramaturgov i usporiadateľov koncertov. V prestížnej kategórii Album roka majú okrem Dusilovej nomináciu aj pesničkár Jaromír Nohavica, ktorý zaujal albumom Máma mi na krk dala klíč, a skupina Tata Bojs s albumom Jedna Nula. Z tejto trojice interpretov budú akademici v druhom kole hlasovania vyberať aj víťaza v kategórii Skladba roka.
Okrem toho má Dusilová šancu stať sa Sólovou interpretkou roka a môže na cenu premeniť aj nomináciu v kategórii Alternatíva a elektronika. Spomínaní Tata Bojs aj Jaromír Nohavica majú po tri nominácie, keďže sa objavili aj v kategóriách Skupina, resp. Sólový interpret. Dve nominácie získala mladá pesničkárka Amelie Siba za výrazný debutový album Dye My Hair. Aj raperi Viktor Sheen a Yzomandias môžu oslavovať dvojnásobné nominačné úspechy v kategóriách Rap a Videoklip. V kategórii Videoklip dochádza tento rok k zmene a podľa princípu žánrových cien o nej bude prvýkrát rozhodovať špecializovaná akadémia, v ktorej sú aj zástupcovia filmových profesií a doterajší držitelia Anděla za videoklip.
"Najviac šancí majú tento rok známe a v histórii cien už tradičné mená. Pri bližšom pohľade je ale zrejmé, že nominácie 30. ročníka Andělov sú veľmi rozmanité a že ani menej známi muzikanti, ktorí si za svoju minuloročnú tvorbou rozhodne zaslúžia pozornosť, nezostali akademikmi nepovšimnutí. Rozhodne platí, že u nás aj v roku, ktorý bol pre živú kultúru veľmi ťažký, vzniklo množstvo výnimočných albumov. Každá z 32 nahrávok, ktoré sa hlasovaním akademikov dostali do nominácií, stojí bez ohľadu na ich žáner za pozorné vypočutie," podotkol predseda Rady ČHA Honza Vedral.
Na priebeh a pravidlá Andělov dohliada Rada ČHA, ktorú tento rok okrem jej predsedu tvoria publicista Josef Vlček, riaditeľka ČNS IFPI Petra Žikovská a producentka Cien Anděl Lucka Hájková. Garantmi jednotlivých žánrových kategórií sa pre rok 2020 stali Vojtěch Tkáč (Alternatíva a elektronika), Milan Tesař (Folk, Jazz), Michaela Vostřelová (Klasika), Matěj Kretík (Rap), Petr Adámek (Rock), Roman Juhás (slovenský album) a Saša Michailidis (Videoklip).
30. ročník bude moderovať Ewa Farna
Žánrové ocenenia sa budú, tak ako v posledných rokoch, udeľovať počas hlavného ceremoniálu, v ktorom sa tradične predstavia aj výrazní českí hudobníci. Jeho podoba sa rovnako ako v minulom roku bude musieť prispôsobiť aktuálnej epidemiologickej situácii.
"Hoci sme dúfali, že sa k minuloročnému formátu Andělov tento rok už nebudeme musieť vrátiť, vývoj situácie, ktorá vplýva na organizovanie hromadných spoločenských udalostí nám, bohužiaľ, stále nepraje. Naším cieľom je pripraviť nezabudnuteľný večer pre divákov Českej televízie ale aj pre nominovaných, ktorým by sme najradšej slávnostnú atmosféru ceremoniálu dopriali naživo. Musíme však počítať s rôznymi scenármi. Všetky ale sľubujú výnimočný zážitok," vysvetľuje Lucka Hájková z usporiadateľskej agentúry Luff Production a dodáva: "Máme radosť, že sa moderovania po minuloročnom úspechu znovu ujme Ewa Farna. A rovnako si vážime aj to, že sa Ceny Anděl znovu rozhodla podporiť spoločnosť Coca-Cola."
Coca-Cola aj tento rok vyhlasuje fanúšikovskú cenu, v ktorej môže verejnosť pre svojho hudobného obľúbenca z radov nominovaných interpretov bez obmedzenia žánru hlasovať online od 1. apríla. Hlavným partnerom tridsiateho ročníka je spoločnosť Coca-Cola ČR, hlavným mediálnym partnerom rádio Evropa 2, ktoré v rámci spolupráce opäť podporí víťaza v kategórii Objav kampaňou v hodnote pol milióna českých korún. V nej sú tentoraz za svoje debutové albumy nominované speváčky Amelie Siba, Kateřina Marie Tichá a skupina Deaf Heart.
Ceny Anděl udeľuje každoročne od roku 1991 Hudobná akadémia. Od roku 1995 sa realizujú pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 ich symbolizuje soška Anděla so šalmajom (historický dvojplátkový dychový nástroj, predchodca hoboja a anglického rohu) od sochára Jaroslava Rónu. Jubilejný tridsiaty ročník odovzdávania Cien Anděl Coca-Cola 2020 odvysiela ČT1 v sobotu 29. mája 2021. Slávnostný večer bude moderovať Ewa Farna.
Prečítajte si: Nocadeň dostali českú cenu Anděl. Porota ocenila ich album Auróra
Nominácie na Ceny Anděl 2020
Album roka:
Lenka Dusilová – Řeka
Jaromír Nohavica – Máma mi na krk dala klíč
Tata Bojs – Jedna nula
Skladba roka:
Lenka Dusilová – Vlákna
Jaromír Nohavica – Máma mi na krk dala klíč
Tata Bojs – Zvony
Skupina roka:
Monkey Business – Freedom on Sale
Tata Bojs – Jedna nula
Zrní – Nebeský klid
Objav roka:
Deaf Heart – Soft Heart Attack
Amelie Siba – Dye My Hair
Kateřina Marie Tichá – Sami
Sólový interpret roka:
7krát3 – I
Dan Bárta & Illustratosphere – Kráska a zvířený prach
Jaromír Nohavica – Máma mi na krk dala klíč
Sólová interpretka roka:
Lenka Dusilová – Řeka
Aneta Langerová – Dvě slunce
Lenny – Weird & Wonderful
Videoklip roka:
Bert & Friends – Piš mi básně / Režie: P. Borovička
Viktor Sheen – Poslední přání / Režie: P. Simon
Yzomandias – Melanž / Režie: J. Ruttner, J. Salavec, P. Vlček, Yzomandias
Slovenský album roka:
Katarína Knechtová – Svety
Le Payaco – Pohybliví v nehybnom
Richard Müller – Hodina medzi psom A vlkom
ŽÁNROVÉ KATEGÓRIE
Alternatíva a elektronika:
Lenka Dusilová – Řeka
Amelie Siba – Dye My Hair
Tábor – Liebe
Folk:
Robert Křesťan & Druhá Tráva – Díl první
Petr Linhart – Nezvěstní
Dagmar Voňková – Archa
Jazz:
Concept Art Orchestra – 100 years
Cotatcha Orchestra – Bigbandová elektronika
Tomáš Liška & Invisible World – Hope
Klasika:
J. Bartoš, J. Hrůša, Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Novák: Klavírní koncert, Toman a lesní panna
Karel Dohnal – Czech Music for Clarinet
J. Semerádová, E. Traxler – Händel, Leclair: Chaconne pro princeznu
Rap:
58G – 58 tape vol.1
Viktor Sheen – Barvy
Yzomandias – Prozyum
Rock:
Donnie Darko – Yesterdays
Kurtizány z 25. Avenue – Honzíkova cesta
Povodí Ohře – Dva trámy na kříž
Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Rado Mešša z agentúry Pro:messa. Text správy sme doplnili.
Súvisiaci interpreti: Katarína Knechtová, Richard Müller