Album Tisíc a jedna noc je nový autorský počin speváka Martina Chodúra. CD je inšpirované legendárnou knihou národných príbehov zo Stredného východu. Rovnako ako slávna kniha i album je zmesou najrôznejších štýlov od popu až takmer po art rock. Charizmatický hlas Martina Chodúra na ňom sprevádza poslucháča ako Šeherezáda v knižnej predlohe.

Nový album láka na veľké melódie spievané ľahko rozpoznateľným hlasom v sprievode skvelých muzikantov. Lyrické piesne, veľké balady i energické skladby plné života sú autorskou tvorbou Martina Chodúra po textovej i hudobnej stránke. Poslucháč v nich môže nájsť množstvo literárnych i hudobných odkazov a posolstiev, ktoré nebývajú v populárnej hudbe typické.

"Inšpiráciou mi bola kniha najmä kvôli svojej zaujímavej literárnej forme, respektíve nekonečnému množstvu možností, ako vnímať príbeh. Túto mnohovrstevnatosť je možné nájsť tiež v piesňach, ktoré vypovedajú reálne o svete, v ktorom žijeme, ale odrážajú svet príbehov, labyrintov, lásky a magickosti. Nájdeme tu zasnežené Beskydy, ktoré splývajú s dunami piesočnej púšte, alebo džinov vychádzajúcich z fliaš otvorených šampusov či tak trochu iného Amora," prezrádza o svojej novinke Martin.


Album, ktorý vychádza v exkluzívnej distribúcii Supraphonu, obsahuje 14 piesní, na nahrávaní sa podieľali hudobníci sprievodnej skupiny MACH, ktorí patria medzi hudobnú špičku Moravskoslezského kraja (Vlastimil Šmída, Patrik Benek, Mario Šeparovič, Marek Dufek, Jeny Krompolc). Martin Chodúr na novinke okrem spevu hrá na gitary, klarinet, saxofón, flautu a syntetizátory.

Prvý singel z nového albumu Amor zabodoval v hitparáde Českého rozhlasu Dvojka, kde získal ocenenie Zlatá česká dvanástka. Druhý singel Beskydy v mlze má výpravný romantický videoklip, ktorý sa nakrúcal v malebnej prírode masívu Ondřejník a vrcholu Skalka, odkiaľ je krásne vidieť na celé Moravskoslezské Beskydy.


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Adriána Čahojová z vydavateľstva Supraphon.

Foto: Martin Vítek

Súvisiaci interpreti: Martin Chodúr