Vo veku 65 rokov zomrel vo štvrtok spevák a skladateľ Shane MacGowan, frontman írsko-anglickej rockovej skupiny The Pogues. Umelec skonal po zhoršení svojho zdravotného stavu a nedávnej hospitalizácii po tom, ako mu diagnostikovali encefalitídu (zápal mozgu).

MacGowan, medzi ktorého hity patria Fairytale of New York (1987) alebo A Pair of Brown Eyes (1985), sa už dlhšie necítil dobre. Jeho hovorca potvrdil, že zomrel pokojne skoro ráno v Dubline so svojou manželkou a sestrou po svojom boku.

Shane MacGowan sa narodil v anglickom grófstve Kent, bol synom írskych prisťahovalcov. Od roku 1982 až do rozpadu skupiny The Pogues v roku 2014 bol jej lídrom. S danou formáciou vydal sedem štúdiových albumov a päť koncertných albumov. MacGowan o svojej diagnóze encefalitídy informoval koncom minulého roka.

Podľa britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) ide o nezvyčajné, ale vážne ochorenie. Od roku 2015 MacGowan tiež používal invalidný vozík po tom, ako sa zranil pri páde. V roku 2018 mu v dublinskej National Concert Hall udelili cenu za celoživotné dielo. O jeho živote vznikol i dokumentárny film Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan (2020).

Írsky prezident Michael Higgins označil MacGowana za jedného z "najväčších hudobných textárov". "Tak ako mnohí na celom svete, aj ja som sa dnes s veľkým zármutkom dozvedel o smrti Shanea MacGowana. Jeho slová spájajú Írov na celom svete s ich kultúrou a históriou, a zahŕňajú mnoho ľudských emócií tým najpoetickejším spôsobom," povedal.

Zdroj: TASR