Hlavná stránka

>

Správy

>

Slovenská Billie Eilish? Na domácu scénu vstupuje 17-ročný objav Karin Ann

Slovenská Billie Eilish? Na domácu scénu vstupuje 17-ročný objav Karin Ann

02.03.2020 - 09:00 | redakcia

Na slovenskú hudobnú scénu v týchto dňoch oficiálne vstupuje nové meno. Karin Ann je mladá, odvážna a hoci má len sedemnásť rokov, jej názory sú už vyprofilované natoľko, že sa rozhodla šíriť ich v posolstvách svojich skladieb. Prvou je singel Ruky preč, ktorý vychádza spolu s videoklipom z dielne uznávaného režiséra Michala Kunesa Kováča.


"Pesnička je o ambíciách, sebavedomí v tom, kým sme, a o tom, že by sme nemali súdiť ľudí, keď o nich nič nevieme," vysvetľuje Karin Ann posolstvo svojho debutu. "Nikdy som sa necítila, že úplne zapadám medzi ľudí a mala som pocit, že nikdy nebrali vážne, čo chcem a aké mám názory. Veľmi dlho som sa kvôli tomu snažila zmeniť a zapadnúť, no nikdy to nešlo. Až neskôr som si uvedomila, že nemusím zapadať medzi ľudí a že je lepšie byť 100% sama sebou a ísť si za tým, čo chcem, bez toho, aby som brala ohľad na neprajníkov."

Hneď v prvom singli získala Karin podporu známeho rapera Majselfa. "Do spolupráce s Karin som išiel preto, lebo som u nej počul niečo originálne, čo sa na Slovensku ešte tak často nevyskytuje. Zvuk aj energia skladby majú moderný a aktuálny sound, ktorý si myslím ešte u nás nie je a ja patrím medzi ľudí, ktorí radi skúšajú nové polohy tvorby. Celú slohu som napísal v podstate okamžite po vypočutí a z výsledku mám radosť," hodnotí Majself spoluprácu.


Tomi Popovič: Karin odzrkadľuje svet mladých a ich realitu

Mladý talent objavil producent Tomi Popovič. Okrem toho, že pre Karin vyprodukoval skladbu Ruky preč, pripravujú tiež ďalšie spoločné single, ktoré vyjdú už čoskoro. "Keď som Karin spoznal, zaujala ma jej úprimnosť, aura a vízia a jej farba hlasu. Spolupráca s ňou je pre mňa obrovská výzva, je to veľmi atypický projekt a ja milujem výzvy, preto aj mne tento projekt pomáha hudobne rásť a vyvíjať sa. Pomáham Karin zrealizovať jej album, jej sound a zároveň Karin nepriamo pomáha mne rásť ako producentovi a autorovi," hodnotí spoluprácu Tomi Popovič, ktorý do kreatívneho tímu speváčky prizval ako spoluautorov tiež talentovanú Nikol Kasell a producenta Fillipiana.

"Tomi je skvelý producent a aj keď sa niekedy na prvýkrát nezhodneme, tak si myslím, že práve preto sa nakoniec vieme dostať k čo najlepšej verzii pesničiek," prezrádza Karin. "Paradoxne, nikdy som nad spevom nerozmýšľala ako nad profesionálnou kariérou, ale ako nad hobby a keď som mala 14 rokov, našla som jedného producenta v Anglicku, s ktorým sme urobili tri pesničky. Len tak nezáväzne som ich dala von a k dvom sme urobili amatérske videá. Tomi jedno z tých videí videl, kontaktoval ma a ponúkol mi spoluprácu ako producent. Vtedy som to ešte nevnímala tak, že by som mala potenciál na kariéru a nieto ešte, že budem robiť s takým úspešným producentom," rozpráva Karin.

Hlas Generácie Z

Rodáčka z Čadce sa narodila v roku 2002, čo ju zaraďuje do takzvanej Generácie Z, narodenej po roku 2000, vyrastajúcej so silným vplyvom moderných technológií. Práve táto generácia na slovenskej hudobnej scéne zatiaľ veľa svojich zástupcov nemá a Karin si to uvedomuje. "Myslím si, že či už to je na Slovensku alebo vo svete, tejto mojej generácii chýba hlas - zopár takých umelcov sa nájde, ale vôbec ich nie je dostatok. Ja osobne som sa odmala cítila tak, že sem nezapadám, že nezapadám do určitých názorov, ktorými sa staršie generácie riadia. Myslím, že sa tak cíti aj veľa iných mladých ludí a potrebujú ten hlas, vďaka ktorému sa nebudú cítiť sami a budú cítiť, že môžu byť sami sebou," odkazuje svojim rovesníkom.

"Karin je začínajúca umelkyňa tejto doby. Odzrkadľuje dnešný svet mladých a je to úprimná interpretka," hovorí Tomi Popovič. "Treba podotknúť, že je začínajúca, to znamená, že má ešte veľa práce pred sebou, ale páči sa mi, že už v jej veku má svoju víziu, vie čo chce a ide si za tým. Jej výpovedná hodnota ide zo srdca, nie je to kalkul - zobrazuje realitu, ktorou prechádza ona sama a mladí v jej veku. Jej odkazom v hudbe je, že život sa neskladá len z tej pozitívnej časti, naivity a ružových okuliarov - ľudia prežívajú aj ťažké obdobia, rôzne mentálne stavy, s ktorými musia bojovať, depresie, smútok a vnútorný boj s vlastnou identitou. V hudbe treba ukázať aj to trápenie s pozitívnym koncom a presne to Karin reprezentuje," dodáva producent a skladateľ.

Inšpiruje ju Billie Eilish a Lorde ale aj Queen či Beatles

Najznámejšou aktuálne najúspešnejšou predstaviteľkou a silným hlasom Karininej generácie vo svete je speváčka Billie Eilish, ktorá sa stala prostredníctvom svojej hudby, imidžu i celkovej prezentácie neprehliadnuteľným zjavom na umeleckej scéne. "Nikdy som nepopierala, že sa ňou inšpirujem, ale tiež sa inšpirujem mnohými ďalšími umelcami, či už je to Finneas, Yungblud, Isaac Dunbar, Conan Gray, girl in red, Clairo, Lorde či legendy ako Queen alebo The Beatles," prezrádza Karin pestrú paletu svojich idolov a inšpirácií. "Ľudia si tiež často neuvedomujú, že aj Billie sa niekým inšpiruje, ale ako osobnosť napriek tomu ostáva sama sebou a to isté je podstatné pre mňa - ako osobnosť som aj ja vždy 100% sama sebou a nikdy by som sa nechcela hrať na niekoho iného, lebo to by bol celkom mizerný život," dopĺňa mladá speváčka.

Ako dodáva, odmalička mala veľmi blízko k hudobnému a výtvarnému umeniu. Od 4 do 12 rokov sa venovala krasokorčuľovaniu, popri ktorom trénovala tiež balet a gymnastiku. Od 12 do 14 rokov aktívne trénovala jazdu na koni. Následne presedlala na tanec (disco dance, hip-hop, modern, jazz, balet), ktorý sa stal jej veľkým hobby. Už dd detstva sa venovala aj písaniu básní a keď mala 12 rokov, prišli prvé pokusy o písanie piesní. Prvú kompletnú pieseň napísala v štrnástich rokoch. Koncom roka 2018 zverejnila svoje prvé dve skladby a v roku 2019 tretiu, vďaka ktorej ju objavil producent Tomi Popovič. Momentálne spoločne pracujú na jej debutovom EP, ktoré plánujú vydať tento rok.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Adriána Čahojová. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Michal Petrík


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti