Vo veku 66 rokov v noci nadnes zomrel americký rockový spevák a skladateľ Tom Petty. Informovala o tom dnes ráno spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na vyhlásenie manažéra a rodiny zosnulého. Médiá ho pritom za mŕtveho vyhlásili predčasne už včera večer, odvolávajúc sa na políciu v Los Angeles, ktorá však neskôr informáciu poprela.

TomPettyho postihlo úplné zastavenie činnosti srdca a po tom, ako ho v bezvedomí a nedýchajúceho našli v jeho dome v kalifornskom Malibu, ho hospitalizovali v neďalekom meste Santa Monica. Privolaná záchranka ešte dokázala obnoviť jeho tep a po prevoze do nemocnice UCLA Medical Center ho napojili na dýchacie prístroje, jeho mozog však už nevykazoval žiadnu činnosť. "Zomrel pokojne o 20:40 pacifického času (5:40 stredoeurópskeho času) obklopený svojimi blízkymi, členmi kapely a priateľmi," uviedol jeho dlhoročný manažér Tony Dimitriades.

Správy o stave hudobníka sprevádzali zmätky. O jeho smrti najprv v pondelok večer nášho času informovala spravodajská stanica CBS News s odvolaním sa na Policajné oddelenie v Los Angeles (LAPD). LAPD však neskôr na Twitteri uviedlo, že "nedisponuje žiadnymi informáciami o úmrtí speváka Toma Pettyho. Počiatočné nepresné informácie boli nedopatrením poskytnuté určitým mediálnym zdrojom. LAPD však nemá v tejto záležitosti žiadnu vyšetrovaciu úlohu," uviedlo policajné oddelenie.

Hovorca LAPD neskôr poprel, že polícia vôbec poskytla stanici CBS News nejaké informácie, ktoré toto médium použilo na správu o hudobníkovom úmrtí. CBS News medzitým svoju správu pozmenila, rovnako aj ďalšie médiá. Nastala tak kuriózna situácia, keď sa okolo polnoci stredoeurópskeho času po približne dvoch hodinách, počas ktorých internet obletela správa o Pettyho úmrtí, správy na spravodajských portáloch zmenili na informácie o tom, že o jeho život lekári stále bojujú. Príspevkom na Instagrame to krátko po polnoci potvrdila aj hudobníkova dcéra. Definitíva prišla až dnes ráno spolu s potvrdením úmrtia od jeho najbližších.

Už počiatočná neoverená správa o Pettyho úmrtí vyvolala na internete množstvo smútočných reakcií. Svoje odkazy a spomienky na hudobníka zverejnili osobnosti ako Ringo Starr, John Mayer, Stephen King, Jon Bon Jovi, Shania Twain, Brian Wilson, Ryan Adams, Sheryl Crow, Courtney Love, Kid Rock, Cyndi Lauper, Paul Stanley alebo Bob Dylan, s ktorým Petty na prelome 80. a 90. rokov pôsobil v superkapele Traveling Wilburys. Jej ďalšími členmi boli Roy Orbison, Jeff Lynne a George Harrison. 

Tom Petty, ktorý by 20. októbra oslávil 67. narodeniny, iba pred týždňom ukončil koncertné turné v kalifornskom amfiteátri Hollywood Bowl. Séria koncertov sa konala pri príležitosti 40. výročia vzniku skupiny Tom Petty and The Heartbreakers, ktorej bol frontmanom. Pôsobil tiež v skupine Mudcrutch aj ako sólový umelec. Medzi jeho najznámejšie skladby patria American Girl, Stop Draggin' My Heart Around, Free Fallin', All or Nothing, King's Highway, Into the Great Wide Open, Learning to Fly, I Won't Back Down či Mary Jane's Last Dance.

Skupinu Tom Petty and the Heartbreakers uviedli v roku 2002 do Rockandrollovej siene slávy. Rodák z floridského mesta Gainesville má aj hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy a tri ceny Grammy, pričom jednu získal v roku 2009 ako člen The Heartbreakers, jednu v roku 1990 spolu s Traveling Wilburys a jednu v roku 1996 ako sólista za pieseň You Don't Know How It Feels.


Zdroj: TASR, SITA, Hudba.sk
Foto: Facebook.com/tompetty

Súvisiaci interpreti: Tom Petty