Jedna z najúspešnejších súčasných britských kapiel vystúpi v rámci Still Avoiding Tomorrow Tour už 20. februára 2019 v bratislavskej Refinery Gallery. Slovenskému publiku tak predstavia svoju očakávanú albumovú novinku Doom Days, ktorá vyjde na jar 2019.

Len ich pieseň Pompeii má na YouTube a Spotify spolu vyše miliardu streamov a ich letná novinka Happier (feat. DJ Marshmello) prekročila hranicu 100 miliónov streamov za pár týždňov. To všetko naznačuje masívnu popularitu britských Bastille. Na jar 2019 vydajú očakávaný tretí štúdiový album Doom Days, pričom skalní fanúšikovia si budú môcť vypočuť nové skladby už na ich februárovom bratislavskom koncerte. 

Spevák Dan Smith o albume povedal: "Strávili sme väčšinu roka prácou na množstve novej hudby a veľkými koncertami, takže teraz sa veľmi tešíme na intímnejšie priestory, kde zahráme aj zopár nových piesní ešte pred vydaním nového albumu." Úspech skvelých nahrávok znásobujú energickou show na pódiu, o čom presvedčili aj toto leto na Szigete.


Od tristo nahrávok k miliónom

Keď Bastille vydali prvé single Flaws a Icarus v júli 2010 nezávislé londýnske vydavateľstvo Young & Lost Club z nich vylisovalo 300 albumov. Našťastie sa z tohto malého počtu jedna 7 palcová platňa dostala aj do rúk Alexa Bakera z Kerrang! Rádio, ktorý ich okamžite začal rotovať vo svojom vysielaní. Následne sa im podarilo získať mnoho ďalších fanúšikov online, čo viedlo k zmluve s Virigin Records a hraniu na prestížnych britských festivaloch ako Glastonbury, Isle of Wight či Leeds Festival.

V roku 2012 vydali singel Overjoyed, ktorý Q Magazine predstavil ako Track of the Day a po vydaní ďalšieho singla Bad Blood sa dostali aj do rubriky New Band of the Day v denníku The Guardian. Definitívny zlom v ich kariére prišiel začiatkom roka 2013, keď vydali mimoriadne úspešný a kritikmi uznávaný singel Pompeii a krátko na to aj debut Bad Blood, ktorý sa stal okamžite číslom jeden v britskej hitparáde. V to isté leto predskakovali na turné Muse a na jeseň odohrali prvý headlineový slot na festivale Blissfields.


Na úspešnej vlne

Mimoriadne úspešný album a celý rok práce sa premietol aj do štyroch nominácií na BRIT Awards, z ktorých si odniesli cenu pre Najlepšieho nováčika (Best Breakthrough Act). V tom istom roku boli nominovaní aj na Grammy v kategórii Best New Artist, ktorú napokon získal Sam Smith. Po týchto úspechoch ešte viac vzrástol záujem o kapelu, ktorá odohrala v krátkom slede množstvo koncertov a festivalov. Popritom tom však pracovali na nových veciach, ktoré podľa vlastných slov vymýšľali počas voľných dní, no niekedy aj pri zvukových skúškach. Výsledkom bol ďalší No. °1 album Wild World, za ktorý získali NME Awards pre album roka.

V auguste vydali spolu s americkým dídžejom Marshmello pieseň Happier. Tá sa stala ich štvrtým singlom v TOP 5 v Británii, dostala sa do TOP 10 v USA a celosvetovo medzi tri najúspešnejšie piesne, pričom hranicu 100 miliónov streamov prekročila len za pár týždňov.

Bastille tvoria frontman a textár Dan Smith, klávesák Kyle Simmons, basák a gitarista Will Farquarson a bubeník Chris Wood. Posledných päť rokov bolo pre túto londýnsku štvoricu skutočnou smršťou. Skupina odohrala vyše 500 koncertov na šiestich kontinentoch, vrátane kritikmi ospevovaného turné ReOrchestrated a celosvetovo predala 15 miliónov singlov a 6 miliónov albumov. 


Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér z Pohoda Festival Anton Repka. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: PR

Súvisiaci interpreti: Bastille